КилимОк? ОК!

Небезпідставно килими вважають одним з найдавніших винаходів людства. З цим не можна не погодитись. І на запитання «Що ж таке килим?», більшість людей відповіло б, що це — декоративна річ. Саме так, адже ми купуємо килим для того щоб прикрасити наш будинок, надати оселі неповторності та по-справжньому домашньої атмосфери відповідно до власного смаку й уподобання. Більшість дотримується думки, що килим створює затишок, будучи при цьому чудовим тепло- і звукоізолятором. Дехто вважає, що килими акумулюють та вловлюють пил, але з упевненістю можна сказати, що це міф — кількість пилу та ж сама, що й на гладкій підлозі. Ще однією функцією килима є представницька. Гарний килим, так само як і гарне килимове покриття, піднімає статус будинку чи офісу.

Килим (щоправда, далеко не кожний) може стати сімейною реліквією. Лише міцні, довговічні і, як правило, натуральні вироби можуть претендувати на це. Зараз на ринку килимових покриттів виробники пропонують найширший спектр матеріалів — від підлогових покриттів для офісів, банків і ресторанів, до покриттів для мультиплексів, торгових центрів і готелів. Велюровий, петлевий та голкопробивний ковролін, килимова модульна плитка, вовняні килими класу «люкс», натуральний лінолеум, гомогенні ПВХ покриття (комерційний лінолеум), гетерогенні ПВХ покриття, каучукові (гумові) покриття, дизайн-плитка «Scala» — це далеко не повний перелік матеріалів, що у найкоротший термін та з максимальною зручністю можуть бути доставлені зі складу виробника (продавця) до оселі споживача. Підвищена конкурентність, застосування сучасних технологій, маркетинговий підхід просто змушують основних гравців ринку, зокрема провідних торговельних центрів, до таких кроків.

Рулонні матеріали для підлог на сучасному ринку представлені різними видами лінолеуму і ворсових покриттів. Вони широко використовуються в жилих, офісних та інших приміщеннях з порівняно невисокою інтенсивністю руху. Килимові покриття — один із найбільш популярних видів підлогових покриттів — відомі людству з давніх часів. Виготовлені вручну, копіткою працею, що часто займала довгі роки, вони завжди вважались невід’ємним атрибутом розкоші і комфорту в оселі. Упродовж століть для їх виробництва застосовувалась значна кількість різноманітних технічних прийомів. Найбільш відома та найстаріша техніка, ймовірно, — в’язання вузлів на вовняних килимах. Всесвітньо відомі перські й турецькі килими виготовлялись саме в цій техніці та відрізнялися прийомами в’язання вузлів. Інша, така ж рання, але донині популярна техніка — ткацтво. У тканих килимах первинна основа і ворс з’єднуються з тканою основою однією операцією. Ткацтво дозволило створювати велику розмаїтість конструкцій, на відміну від в’язання вузлів. Таким чином, поверхню килиму можна зробити більш гладкою, рівною чи рельєфною, при чому ворс може бути зібраний у петельки чи підстрижений. З появою нових технологій і переходом від ручного до промислового виробництва, килими перестають бути атрибутом житла лише заможних людей і набувають поширення у всіх інших верств населення. Проте тільки з 1950 року, коли американський інженер Коббл спроектував машину для потокового виробництва килимів методом простьобування (технологія тафтінг), голкопрошивні килимові покриття розпочали свою тріумфальну ходу світом, безмежно розширюючи сферу їх застосування. Виготовляються килими з різних матеріалів і на різних основах, не бояться вогкості, стійкі до стирання, легко очищаються від забруднення і зберігають початкову яскравість кольорів протягом усього терміну експлуатації. Крім тафтінгу, у XX столітті з’явилася ціла низка інших нових нетканих технологій виготовлення килимових покриттів, найбільш популярною з-поміж яких вважається голкопробивна технологія. Поглинання шуму і звукоізоляція — провідні властивості килимових покриттів. Але, водночас, кожний вид килимового покриття має своє цільове призначення (офіс, готель, будинок, спальня, хол тощо). З огляду на це, усі його експлуатаційні властивості закладаються вже в процесі розробки волокна і виробництва покриття.

Основне завдання, поставлене перед виробниками килимових покриттів, полягає у створенні такого покриття, що оптимально поєднує у собі дизайн, функціональні та експлуатаційні властивості, необхідні для забезпечення затишку, тепла та краси, гармонії з внутрішньою обстановкою та атмосферою вдома чи в офісі.

Килимове покриття поділяється на високоворсне та низьковорсне. Низьковорсне покриття стелять у приміщеннях з інтенсивним рухом (коридори, вітальні). Переваги низьковорсного покриття в тому, що воно не вминається і його набагато легше прибирати. Що стосується комфортності, то тут однозначно краще себе виявляє високоворсне покриття (спальні, приміщення з менш інтенсивним рухом). Так само, як і килими, килимове покриття поглинає шум і поліпшує звукоізоляцію. Це покриття ідеально підходить для дитячої. Крім того, ковролін міцний — гарне килимове покриття може прослужити не один десяток років. Фахівці можуть не тільки настелити килимове покриття, але і за особливою технологією скласти композиції з ковроліну різних забарвлень, підбити ковролін для створення ефекту «м’якості». Ковролін — доступний за ціною і практичний матеріал. Основні переваги: комфорт під час ходи — м’який матеріал згинається під ногами і приємно впливає на тіло. Таким чином, килимове покриття — не тільки приємні відчуття й комфорт під час ходи, але й користь для здоров’я. Шумоізоляція й звукопоглинання — килимове покриття зменшує проникнення й поширення звуків, як ззовні (вулиця, сусіди), так і зсередини (кроки). Рівень звукопоглинання сягає 25-0%. Цей показник залежить від матеріалу, використаного на поверхні (щільність і товщина ворсу), та основи. Жоден інший вид покриття для підлоги не має такої важливої характеристики. Наприклад, ступінь акустичної ізоляції від звуків кроків для килимового покриття становить 25-30 dВ, а для ПВХ — 5-15 dВ.

Теплоізоляція — завдяки спеціальній структурі (наявність потужної основи) і верхньої поверхні (ворсу), що у випадку використання вовни схожа на луску, а у випадку синтетичних матеріалів — гладка або стрижена, утворюються повітряні комірки. Вони мають властивість нагромадження тепла. Тепло акумулюється в них, а потім поступово віддається приміщенню тривалий час. У випадку підігріву підлоги це дозволяє заощаджувати кошти на електроенергії. Крім цього, покриття працює як ізолятор: ускладнює проникнення в приміщення низьких температур знизу й запобігає відтоку тепла із приміщення. Покриття довше не втрачає свого вигляду, якщо воно використовується за призначенням, піддається регулярному й правильному чищенню, оброблене спеціальними засобами. Наприклад, вовняний ковролін вкрай вимогливий і не дуже практичний. Як не доглядай, а бруд і пил, попіл від сигарет та інше побутове сміття все-таки частково залишається на матеріалі. Статистика свідчить, що найбільше алергічних захворювань викликає саме «домашній пил», яке роками вбирають килими. Подібне покриття застосовується для створення інтер’єрів в офісах.

Оператори ринку ковроліну останнім часом були стурбовані зростанням цін на цей матеріал. Це було пов’язано з подорожчанням євро. Проте зараз відчувається деяка невизначеність ситуації, зумовлена нестабільністю курсу європейської валюти. Розподіл ринку даного матеріалу загалом повторює розподіл ринку лінолеуму: 10% вітчизняного, 90% імпорту, з тією тільки різницею, що з-поміж імпорту чимало контрабанди. Таким чином, ситуація на ринку провокує різкі коливання цін і на імпортну, і на вітчизняну продукцію, адже вітчизняні виробники закуповують усе необхідне в Європі. Швидше за все, внаслідок зменшення обсягів закупівель, імпортні підлогові покриття подорожчають на 7-9%. Хоча асортимент зменшувати ніхто не планує. Отже, подорожчання ковроліну може змінити тенденцію останніх років, адже постійно обсяги закупівель цього матеріалу зростали. Торік, за оцінками операторів ринку, ковроліну було продано 13-15 млн кв. м, що на 15-17% більше, ніж у 2003 р. Утім, не всі підтримують версію з подорожчанням. Деякі компанії планують закупити цьогоріч на 16-22% більше ковроліну, ніж у 2004-му.

Крім зростання обсягів продажу, інші торішні тенденції, на думку фахівців, збережуться. Зокрема, частка побутового ковроліну «принт» (з друкованим малюнком), що тривалий час був лідером на ринку завдяки дешевизні, — 18-20 грн/кв.м — знову знизиться, особливо в спеціалізованих магазинах. Отже, ринковою нішею «принту» будуть базари та магазини в провінції. Натомість стабільні доходи споживачів зумовили зростання попиту на дорожчі матеріали. Фахівці вважають, що нині значно зростає частка велюрових ворсових покриттів — вони гладкі, приємні на дотик, зносостійкі та щільні.

Водночас, продаж килимових покриттів на джгутовій основі скоротився майже до «нуля». Причина — у зростанні вимог покупця: ціна покриття нині не відіграє вирішальної ролі, однак, більш важливими стають якість, екологічність і дизайн.

Не можна не згадати про досить новий для нашого ринку товар — модульну килимову плитку. На вітчизняному ринку підлогових покриттів присутня досить значна кількість виробників килимової плитки. Наприклад, широко відомі торгові марки Tecsom виробництва компанії Tarkett Sommer, Mіllіken, ESCO, Іnterface (Велика Британія). Слід зазначити, що попит на дану продукцію рівномірно зростає.

Прагнучи забезпечити своїх клієнтів найбільш сучасними, високотехнологічними та унікальними матеріалами, провідні супермаркети пропонують килимову плитку торгової марки Tessera Carpet Tіles і FLOTEX (виробник — концерн Bonar Floors). Модульна килимова плитка — це зносостійке килимове покриття зі спеціальною основою, нарізане на квадрати (зазвичай 50х50 см). Основа в килимової плитки конче важлива. Вона виготовляється з бітуму чи полівінілхлориду й армується скловолокном.

Модульна килимова плитка має низку переваг у порівнянні з рулонними килимовими покриттями: її широка колірна гама створює безмежні можливості для дизайну підлоги; її економічність (при встановленні плитки утворюється всього від 0,5 до 2% відходів); її технологічність при встановленні (можливість швидкої установки і заміни плиток у місцях зносу); можливість легкого доступу до проводів і комунікацій, прокладених під покриттям; її зручність при транспортуванні і зберіганні. У порівнянні з рулонними покриттями однакової якості, модульна плитка дорожча. Доцільно зазначити, що завдяки твердій основі плитки щільно прилягають одна до одної і, якщо плитка однотонна чи має однаковий малюнок, то межі з’єднання окремих елементів будуть зовсім непомітні. Якість, зносостійкість та естетичні властивості килимової плитки залежать від якості волокна ворсу (як і в рулонних покриттях). При використанні модульної килимової плитки споживач може розрахувати і придбати запас плитки, необхідний для заміни в місцях із найбільш інтенсивним рухом. Як правило, це 20-30 % від загальної площі.

Вітчизняне виробництво килимової модульної плитки наразі перебуває на низькому рівні, проте існує значний потенціал та перспективи розвитку саме у цьому сегменті. Ще донедавна на ринку України спостерігалась тенденція імпортування значних обсягів килимів і килимових покриттів, переважно з Бельгії. Проте вже зараз можемо стверджувати, що вітчизняне виробництво відроджується. За рахунок розвитку українського виробника імпорт підлогових покриттів останнім часом істотно скоротився.

Фахівці переконані, що вітчизняне виробництво підлогових покриттів (причому усього їх спектра) набиратиме темпи і приріст щорічно у найближчій перспективі складатиме до 15%. Для нарощування потужностей необхідним є впровадження новітніх технологій та нового обладнання. Саме над цією проблемою і працюють більшість виробників. Ринок покриттів на підлогу здебільшого залежатиме і від залучення інвестицій. Нині чимало підприємств працюють у напрямі залучення інвестицій, створення спільних виробництв. Усе це разом додає надії, що найближчим часом даний ринок максимально відповідатиме найрізноманітнішим потребам споживачів.