Музика каменю

Камінь — один з перших природних матеріалів, який людство почало застосовувати для будівництва. Сучасні будівельні технології відсунули його на задній план, проте бажання зробити свій будинок затишним та оригінальним дало каменю інше життя, і його стали використовувати в оздобленні інтер’єрів.

На ринку природного каменю найбільшою популярністю користуються мармур, граніт, сланець, піщаник та вапняк. Надзвичайно красивий, але дуже чутливий до агресивних зовнішніх впливів, мармур застосовують переважно для внутрішнього оздоблення приміщень. Ціна за квадратний метр цього матеріалу становить 35-100 у.о. (ексклюзивні сорти можуть коштувати значно дорожче).

Еталоном міцності у всі часи був граніт. Завдяки своїм якостям (морозостійкість, стійкість до стирання та проникнення вологи) він використовується як для внутрішніх, так і для зовнішніх робіт. Вартість граніту — 40-100 у.о. за кв. м.

Сланець належить до метаморфічних порід. Раніше його використовували винятково для зовнішнього декору (наприклад, для бруківок), зараз здебільшого застосовують як елітний оздоблювальний матеріал в інтер’єрі.

Найбільшим ворогом піщанику (пористої породи) є волога, тому його не слід використовувати при оздобленні ванних кімнат чи басейнів. Перевага цього каменю над іншими природними матеріалами в ціні, яка становить 5-20 у.о. за кв. м.

Вапняк — камінь органічного походження. В його структурі помітні окам’янілості викопних організмів. Цей матеріал широко застосовують при оздобленні стін (як зовнішніх, так і внутрішніх). Вартість вапняку починається з 5 у.о за кв.м.

Мода на натуральні оздоблювальні матеріали спричинила появу на ринку нових для споживача видів каменю. Найбільш помітним з-поміж таких новинок став сланець, багатий обширністю екзотичних кольорів та фактур. Найбільшими виробниками сланцю є Індія, Африка, Бразилія, Китай. Найцінніші породи добувають в Північній Італії, Німеччині та Норвегії. Палітра кольорів натурального сланцю налічує близько 30 різновидів і, на відміну від мармуру чи граніту, у сланця найхарактернішою є унікальність фактури, а не колір.

Отримана шляхом натурального сколу, лицьова поверхня плитки прикрашена неповторним малюнком рельєфу. Таким чином, утворений ефект хвиль, застиглої лави чи кори дерева підкреслює у сланці первозданність і нескінченність життєвої енергії.

Звичайно, облицювання природним каменем стін будинку є дорогим і працезатратним процесом, який потребує підсилення поверхні стін та підготовки самого каменю. Тому фахівці розробили унікальну технологію виробництва штучного каменю, який зовні майже не відрізняється від природного. Сучасні технології вдало імітують форму, колір і фактуру оригіналу. Основні компоненти штучного каменю — цемент найвищих марок (портландцемент), легкі натуральні наповнювачі (керамзит) та натуральні високоякісні фарбники.

Процес виготовлення декоративного каменю дуже простий — суміш компонентів заливають до спеціальних форм, одна з яких повторює рельєф природного каменю, а інша — абсолютно рівна. Таким чином, товщина вихідного продукту становить від 1 до 10 см. Завдяки цьому штучний камінь є простим у монтажі. З одного боку, він втричі легший від натурального (не потрібно підсилювати стіни), а з іншого — позаяк камінь має рівну задню поверхню, його не потрібно «утоплювати» в стіну (як природний). Він добре «лягає» практично на будь-яку поверхню і закріплюється за допомогою звичайного розчину з додаванням клеєвої суміші.

На відміну від натурального, штучний камінь не має радіаційного фону. Його довговічність і міцність відповідають характеристикам природного каменю, а морозостійкість розрахована від 100 до 150 циклів. Цоколь та стіни після декорування штучним каменем стають не тільки привабливими, але й отримують додатковий захист від вологи та механічних пошкоджень. При цьому тепловий опір стін збільшується приблизно на 25%.

Використання штучного каменю для різноманітних облицювальних робіт на знає меж. Це один із небагатьох матеріалів, який не ставить перед архітекторами, дизайнерами та власниками будинку жодних обмежень. Нині на ринку представлено велику кількість різновидів штучного каменю на будь-який смак. Навіть назви «скеляста гора», «стародавній пласт», «гори Айови» тощо налаштовують на романтичний лад.

Хоча штучний камінь традиційно використовується для оздоблення фасадів, огорож, оформлення колон та вікон, цоколів, йому характерна властивість надавати оригінальності інтер’єрам квартир та заміських будинків (котеджів). Широке застосування цей матеріал може знайти й у ландшафтному дизайні: доріжки, бордюри, містки — це лише невелика частина об’єктів, для оздоблення яких можна використовувати штучний камінь. Цей матеріал також вдало поєднується з кованими перилами й пасує для оформлення гаражів, камінів, камінних труб. Коридори, столові кімнати, кабінети, оздоблені штучним каменем, набудуть солідного, респектабельного вигляду. Крім цього, штучний камінь позбавляє від необхідності робити регулярний косметичний ремонт, адже не потребує постійного догляду й не змінює колір та фактуру впродовж десятків років.

Що стосується критеріїв вибору виробника штучного каменю, то тут, насамперед, потрібно звернути увагу на час існування його на ринку — чималий досвід роботи й розгалужена база клієнтів є найкращим показником якості.

Вартість штучного каменю напряму залежить від географії його виробництва. Імпортний матеріал коштує значно дорожче від вітчизняного внаслідок накладних витрат (доставка, митниця). Крім цього, ціна здебільшого залежить від застосування ручної праці, яка в Україні є більш дешевою, ніж у Європі чи США.

Іноді про якість свідчить поверхня каменю. Наявність пор означає, що матеріал погано вимішаний і провібрований на формувальному столі, відтак, всередині каменю можуть виникнути напруги, які у майбутньому спричинять появу тріщин.

Також потрібно бути впевненим, що при виготовленні каменю було дотримано технології виробництва. Невитриманий потрібного строку (28 днів після формування) в місці для сушіння штучний камінь розсипатиметься на очах. Тому, якщо обраного виду каменю нема на складі, а виробник обіцяє зробити його за 2-3 дні, знайте — вам пропонують напівфабрикат.

Отже, перш ніж зупинити свій вибір на натуральному чи штучному камені, потрібно зважити всі «за» і «проти». Штучний камінь стає дедалі доступнішим, а його популярність набирає обертів. Поруч з цим прибічники класики залишаються вірними природному матеріалу. Адже відчуття смаку та фантазія даються людині для того, щоб створювати власну ідилістичну картину існування.