Одяг для вікна

Кожна людина хоче бачити власне помешкання неповторним, створити у ньому атмосферу тепла, комфорту і затишку. Вікно – настільки важливий для простору кімнати елемент, що, оновивши його вигляд, можна пов- ністю змінити інтер’єр. Портьєри, штори, тюль, ламбрекени, окрім естетичної, виконують ще й практичну функцію: захищають від впливу зовнішніх чинників (холодного повітря, сонячного світла, шуму) і навіть знищують шкідливі бактерії у приміщенні. Тому конче важливо правильно підібрати «одяг» для вікна. Слід зважати на висоту стелі, розміри, розташування вікон, і, звичайно ж, інтер’єр самих кімнат. І ще слід визначитися, яку роль відіграватимуть штори. Адже необхідність захисту від яскравого світла і пилу, а взимку й від холоду – беззаперечна, але іноді заради цього доводиться нехтувати дизайном.

Рулонні штори – зручний і практичний спосіб оформлення вікна. Їх можна застосовувати тоді, коли традиційні жалюзі не відповідають стильовому рішенню приміщення. Компактні, практичні, прекрасно поєднуються зі звичайними шторами. Широка колірна гама і розмаїття малюнків дозволяють застосовувати їх у різних приміщеннях: спальні, дитячій кімнаті, кухні. Нижній край рулонної штори може бути фігурним, оброблений тасьмою чи бахромою. На українському ринку представлені тканини з різним ступенем світлозахисту: світловідбиваючі, світлорозсіюючі і такі, що зовсім не пропускають світло. Наприклад, Afrіca, Teddy і деякі тканини Mіamі є тканинами blackout, тобто не пропускають світло і, на відміну від звичайних, гарантують 100% затемнення приміщення. Вони можуть використовуватися самостійно, у поєднанні з тюлем і портьєрами, або ж як ламбрекени. Ці тканини не вигорають і перешкоджають вигоранню предметів інтер’єру кімнати.

Конструкція рулонних штор дозволяє кріпити їх до стіни чи стелі, у проріз і навіть на мансардне вікно. Полотно тканини таких штор піднімається вгору, звертаючись в рулон. У пропонованих рулонних шторах використовується ланцюговий механізм керування, як у вертикальних жалюзі. За компактністю рулонні штори не поступаються горизонтальним жалюзі, проте їхньою перевагою перед жалюзі є цілісність полотна і чимала палітра кольорів, малюнків та фактур. Найбільш допустима ширина виробу становить 2,02 м. Полотно рулонних штор виготовляється з тканин зі спеціальними антистатичними, пороховідштовхуючими й антибактеріальними просоченнями. Крім того, вони покриваються спецрозчином, який перешкоджає вигоранню і підвищує зносостійкість виробів.

Ламбрекени застосовуються для декорації верхньої частини вікна. З їхньою допомогою закриваються карниз, частина штор і верхній простінок. Завдяки цьому візуально змінюються пропорції віконного прорізу. Найчастіше для ламбрекена використовують таку ж тканину, як і для штори, але не слід це приймати за правило. Зазвичай цю частину декорації з нижнього краю обшивають тасьмою, за бажанням пришиваються шнури, кисті чи інші аксесуари.

Ламбрекени бувають різної форми. За виглядом і способом пошиття їх можна розділити на такі види. Ламбрекени на твердій основі («бандо») – це смуга тканини і з прямим чи фігурним нижнім краєм. Цей вид підходить для приміщень, оформлених у строгому стилі, наприклад, офісів. М’який ламбрекен («сваг») традиційно використовують для оформлення кімнат у класичному стилі, виглядає він як набір напівкіл зі складками. М’які і тверді ламбрекени можна комбінувати. Існує такий різновид ламбрекенів, як перекиди: тканина нібито мистецьки обвиває карниз і мимоволі звисає.

Портьєри – основний вид текстильного оформлення вікон, який виконує декоративну і практичну функції. Як правило, портьєри шиються з легких чи щільних тканин, різноманітних за колористикою та орнаментами, які підбираються відповідно до загального стилю інтер’єру. Наприклад, в оформленні класичного інтер’єру використовуються щільні тканини з жакардовим малюнком, шеніла, оксамит, якісний шовк і поліестер. У більшості випадків портьєри ставляться на підкладку. Загальний дизайн вікна формується з ламбрекена, декоративних та робочих штор тюлю. Додатковими декоративними елементами є сваги, джаботи, краватки, перекиди, бандо. Обробку виконують за допомогою бахроми, фестонів, аплікації.

У сучасних портьєрах часто поєднують різні за фактурою полотна, акцент може бути перенесений із тканини на дерев’яний чи кутий карниз. У дизайні портьєри застосовують накладення однієї прозорої тканини на іншу, нерівномірну зборку, провиси. Сучасний інтер’єр не прив’язує дизайнера до визначених канонів, а швейні технології дозволяють втілити в життя будь-які фантазії.

Окрему увагу треба звернути на карнизи, які відіграють значну роль в оформленні інтер’єру текстильними виробами. Найпоширенішими є сховані карнизи (алюмінієвий профіль білого чи срібного кольору) і використовуються вони як основа для декоративних і робочих портьєр. Ці карнизи відрізняються функціональними і ваговими характеристиками: для легких, середніх, важких і дуже важких виробів (наприклад, театральна завіса).

Піднімальні механічні карнизи призначені для французьких, римських, австрійських штор. Складні карнизні системи (наприклад, «Зимовий сад») дозволяють оформляти робочими портьєрами скляні стелі і куполи приміщень, вікна похилі або розташовані на значній висоті.

Для зручності експлуатації робочі карнизи оснащуються електричним керуванням з кнопкою чи радіопультом, який може бути багатоканальним і запрограмованим на управління одним чи всіма вікнами квартири.

Декоративні круглі карнизи можуть бути виготовлені з дерева, пластику, металу (латунь, нікель). У них часто застосовують комбінацію різних матеріалів. Наприклад, штангу виготовляють з дерева, а наконечники з пластику, кутого металу чи скла. Наконечники виконують основну декоративну функцію у цьому виді карнизів і можуть мати різноманітну форму – від звичайних пластикових, складних кутих форм до ексклюзивних склодувних форм і образів від Swarovskі.

Традиційні римські штори (штори–флеш) – це рівні полотна тканини, які у разі потреби збираються в широкі плоскі складки й акуратно укладаються усередині віконної рами чи над вікном.

Римські штори, що опускаються до будь-якого рівня, м’яко розсіюють сонячне світло, створюють інтимний настрій і захищають від нескромних поглядів. Вони також вдало розташовуються в місцях, де використання портьєр неможливе: заскленій лоджії чи кухонному вікні. Завдяки різноманіттю тканин, використовуваних для цих штор, можна регулювати інтенсивність освітлення в кімнаті.

Римські штори за своєю конструкцією дуже функціональні, оскільки їх можна встановити в проріз вікна, на стіну і навіть на стелю.

Французькі штори (маркізи) – елемент класичного інтер’єру. Їх виготовляють як з легких тюлевих тканин, так і зі щільного важкого полотна. Французька штора може висіти на вікні самостійно або ж з портьєрами і ламбрекеном.

Елегантний малюнок французьких штор здатний створити атмосферу респектабельності і солідності. Французька штора в холі налаштовує на піднесений настрій. Водночас, спальня, оформлена французькими шторами в кокетливу квіточку, дивиться невимушено і романтично, додаючи в інтер’єр частинку французького шарму.

Якщо йдеться про безпеку приміщення, то ролети – оптимальний варіант декорування і захисту.

Захисні жалюзі, які звертаються в рулон, – сучасна та елегантна альтернатива традиційним залізним ґратам. Це надійний засіб захисту вікон, дверей, балконів, гаражів, вітрин кіосків і магазинів.

Використовуються для будь-яких прорізів із фасадної сторони будинку. Рольставні (ролети) захищають приміщення від зломів, хуліганських дій, а також від шуму; вони є чудовим засобом захисту будь-яких технологічних прорізів. Виготовляються з алюмінієвого чи сталевого профілю, можуть бути оснащені електродвигуном і пультом дистанційного керування.