Шпалерні пристрасті

Обираючи шпалери, важливо не помилитись у кольоровій гамі, створити стильну та затишну атмосферу у власній домівці. Шпалери — найбільш традиційний оздоблювальний матеріал. Йдеться про рулонний матеріал, як правило, на паперовій основі, що кріпиться до поверхні стін за допомогою клею. При ретельному вивченні ринку з’ясувалось, що існує велика кількість різновидів шпалер — просто очі розбігаються…

Для прийняття виваженого оптимального рішення слід зважити на власні побажання та коментарі близьких і детально проаналізувати пропозиції на ринку шпалер.

Отже, перший етап — вибір виробника. Сьогодні ринок шпалер переповнений товарами українського виробника, якість якого визнана навіть за кордоном. Обладнання, сировина, технології, за якими виготовляються шпалери, — імпортні. А робоча сила — наша, цим і пояснюється різниця в ціні. До того ж мито, транспортні витрати, кількість посередників між західним виробником та українським реалізатором, — різниця очевидна.

Наступний етап — творчий. Під час вибору шпалер можна піддатися духу традиціоналізму та придбати фарбовані шпалери з вигадливими орнаментами та барвами, а можна пофантазувати, придбавши шпалери для фарбування.

У першому випадку слід обрати рельєфні вінілові шпалери. Їхня оптимальність полягає у близькості нашій слов’янській душі за колористикою, але, водночас, відповідає всім сучасним експлуатаційним вимогам. Вінілові шпалери відомі своєю міцністю, світло- та вологостійкістю, здатністю маскувати дефекти поверхні. Так, при перестановці меблів через кілька років після ремонту не з’являються темні плями на «вигорілому» загальному тлі, як це часто буває з паперовими шпалерами.

Виробники постійно вдосконалюють технологію виробництва шпалер, використовують нові матеріали, домішки, що дозволяє не лише підвищити споживчі властивості шпалер, але й розширити їхню номенклатуру, поліпшити дизайн.

Сьогодні фабрика AS Creation вважається наймолодшою з виготовлення шпалер у Німеччині і найбільшою фабрикою в Європі. Вона спеціалізується на виготовлені таких видів шпалер: паперові, вспінені, вінілові, шовкографічні.

Паперові шпалери порівняно дешевші і більш прості у використанні. Також вони екологічно чисті, дозволяють стінам «дихати», їх можна використовувати для обробки будь-яких житлових приміщень із низьким забрудненням і вологістю повітря. Але їхнім недоліком є низька міцність (що особливо проявляється в процесі наклеювання), неможливість застосування у вологих приміщеннях, недовговічність. Усі традиційні шпалери — паперові, акрилові, вінілові — виробляються на високоякісній паперовій основі. Фахівці стверджують, що у таких шпалер є лише одна значна перевага — відносна дешевизна.

На ціну впливають такі критерії, як сорт паперу, його склад, товщина, вага; здатність до нанесення фарб; якість фарби, стійкість її до вигорання, вологого миття; кількість нанесених кольорів (відтінків); структура верхнього покриття.

Поруч із традиційними паперовими шпалерами великою популярністю користуються вінілові. Ці шпалери формуються із двох шарів — нижній шар паперу (або тканини) покривається шаром полівінілу, а потім на поверхню наноситься малюнок або тиснення. У вспінених шпалерах верхній шар вінілу в результаті термічної обробки набув особливої структури, більш щільний і добре наноситься на поверхні стін. Такий різновид вінілових шпалер, як шовкографічні, має у верхньому шарі вінілу шовкові нитки. Цей тип шпалер буває гладким або рельєфним, має високу міцність, еластичність. Ці шпалери досить дорогі і використовуються в сучасних інтер’єрах елітних квартир і кабінетах керівників.

Однією з провідних європейських фабрик шпалер, якій вже понад 100 років, є німецька фабрика Rasch GmbH & Co, що виготовляє вспінені, паперові, текстильні шпалери.

Текстильні шпалери — паперове полотно, ламіноване нитками з натуральних чи змішаних волокон або натуральною тканиною. Їхню поверхню потрібно раз на рік пилососити, а деякі матеріали можна навіть легенько протерти вологою ганчіркою. Сильні забруднення виводяться тільки одним способом — заміною частини покриття. Ширина таких шпалер — від 53 до 106 см. Вони мають підвищені теплоізоляційні і шумопоглинальні властивості, характеризуються світлостійкістю. На ринку є надзвичайно багато фірм-виробників шпалер. Основні з них: Legocol, Coswig, P+S International (Німеччина), Murella, Sirpi (Італія), Essef (Франція), Azcoaga (Іспанія), Bekaert Texstiles (Бельгія).

Різновидом коштовних видів шпалер є лінкруст. Він має паперову основу і, на відміну від звичайних шпалер, покривається тонким шаром суміші з лоноксинової, хлорвінілової та інших мастик із деревним борошном чи іншими наповнювачами. Еластична суміш дозволяє видавлювати різноманітні візерунки й орнаменти. Ці шпалери мають тривалий термін служби, можуть фарбуватися олійними фарбами і дозволяють легко підтримувати чистоту поверхні стін (порівняно зі звичайними шпалерами).

Джутові шпалери з лляним переплетенням бувають різного кольору і продаються в рулонах. З ними легко працювати, позаяк вони наклеєні на паперову основу.

Останнім часом дедалі популярними стають склошпалери, які виділяються виразним малюнком. Сировиною для виробництва склошпалер є мінеральні екологічно чисті матеріали: кварцовий пісок, сода, вапно, доломіт. Таким чином, відсутнє живильне середовище для мікроорганізмів. Скло є діелектриком, тому немає нагромадження електростатичного заряду. Склошпалери не викликають алергії, не виділяють у повітря токсичних речовин. Хімічний склад скловолокнистих шпалер визначає можливість їхнього застосування на різних поверхнях. Застосовуються ці шпалери в житлових приміщеннях, офісах, готелях, медичних установах, оскільки сприяють збереженню мікроклімату. Всі склошпалери однотонні (жовтувато-білого кольору) і потребують фарбування. Після нанесення акрилової, водоемульсійної або силікатної фарби склошпалери служать 20-35 років (за цей час витримують 7 перефарбувань). Виробником склошпалер на українському ринку є фірма «Версаль», заснована у 1996 році.

Найширший асортимент склошпалер — у київських фірм Nord Masters Group (ТМ Vertex), Merx (ТМ Tassoglas), Vist та Remax (ТМ Semin). Вартість 1 кв. м матеріалу — від 5,0 до 10,0 грн.

Ще один різновид шпалер — рідкі. Одна з головних переваг рідких шпалер — можливість переносити їх з однієї стіни на іншу і без проблем замінювати ушкоджене покриття. Цей матеріал дозволяє створювати гладкі чи рельєфні покриття без швів. До складу покриття входять бавовна, целюлоза, текстильні волокна. Рідкі шпалери розводяться водоемульсійною фарбою і наносяться валиком чи фарбопультом. Кольорування таких шпалер здійснюється спеціальними фарбами. Перевагою матеріалу є можливість його нанесення на бетонні, гіпсокартонні поверхні, які не мають значних дефектів. Покриття постачаються на український ринок у порошкоподібному чи рідкому вигляді. Важливо й те, що рідкі шпалери не притягують пил і служать близько 20 років.

Великий вибір рідких шпалер пропонують столичні фірми Vist, Remax та «Інтергіпс». Найнижча ціна 1 кв. м — 8 у. о. (польські Poldecor у фірмі «Інтергіпс»). Кращій якості відповідає і вища ціна — від 12 у. о. за кв. м (продукція японської фірми Fujiwara Chemical Co Ltd, яку продають Vist і Remax).

Основою коркових шпалер є кора коркового дуба. Готуються гарячим пресуванням при t = 360-400°С. З корку при цьому виділяються речовини, що клеяться. Таким чином, корок сам себе клеїть. Коркові шпалери мають антибактеріальні властивості.

Металеві шпалери — ще один представник світу шпалер. Вони виготовляються шляхом покриття паперової основи тонким шаром фольги, після чого на поверхню шпалер наноситься тиснення або малюнок. «Металева» поверхня цих шпалер стійка й добре миється, а для їхнього наклеювання необхідний особливий дисперсійний клей.

У разі бажання декорувати стіни і підлогу килимовим покриттям можна використовувати килимові шпалери з пришитим ворсом («тафтінг-шпалери»). «Тафтінг» означає «ворс», а ворсисті шпалери — це ворс, прикріплений до тканої основи. Така декоративна обробка гарно виглядає, поглинає звук і зберігає тепло. Ці шпалери виготовлені з 100% синтетичного волокна, нечуттєві до вологості і відносно вогнестійкі. Вони приклеюються звичайним шпалерним клеєм.

Дотримуючись принципу «мій дім — моя фортеця», людина намагається максимально комфортно облаштувати власне житло. Попри появу багатьох нових облицювальних покриттів, шпалери, як і раніше, лишаються одним із широко використовуваних інтер’єрних матеріалів. Без сумніву, такий багатий вибір на ринку шпалер лише сприятиме найвибагливішим покупцям розставити індивідуальні акценти у власному приміщенні.