Стилі в сучасному інтер'єрі

Можна визначити стиль епохи, стиль напрямку в мистецтві, архітектурі, стиль окремої людини і його будинку. І якщо стиль епохи чи архітектурного напрямку визначається історичними, економічними і соціальними умовами, то образ людини, а тим більше його будинку прямо залежать від його смаку (який може мінятися з віком, способом життя, добробутом); при цьому власне стиль залежить від характеру і темпераменту. Вибір стильового рішення інтер'єру житлових приміщень - задача, важливість якої важко переоцінити, адже від правильно обраного стилю вашого будинку залежать ваші настрій і працездатність, комфорт і зручність вашого життя.

По словнику Даля, стиль - це образ, смак. У нашому розумінні стиль - це єдність художнього напрямку, гармонічна сукупність рис. Можна визначити стиль епохи, стиль напрямку в мистецтві, архітектурі, стиль окремої людини і його будинку. І якщо стиль епохи чи архітектурного напрямку визначається історичними, економічними і соціальними умовами, то образ людини, а тим більше його будинку прямо залежать від його смаку (який може мінятися з віком, способом життя, добробутом); при цьому власне стиль залежить від характеру і темпераменту. Вибір стильового рішення інтер'єру житлових приміщень - задача, важливість якої важко переоцінити, адже від правильно обраного стилю вашого будинку залежать ваші настрій і працездатність, комфорт і зручність вашого життя. Зупиняючи свій вибір на визначеному стилі, важливо не помилитися, інакше може статися так, що планування квартири виявиться недостатньо зручним, а деталі - шпалери, меблі, килими, що так подобалися вам окремо, - зібрані разом, не доповнюють, а суперечать один одному. Тому основна ваша задача - зробити так, щоб в оформленні інтер'єру відслідковувалася загальна лінія, а його окремі елементи гармонійно і природно сполучалися між собою, створюючи цільний образ - визначений стиль. Класицизм, модерн, арт-деко, мінімалізм, хай-тек, кітч (чи кіч), етно, кантрі - це далеко не повний перелік стилів, що існують у сучасному дизайні інтер'єру й архітектури. Вони, у свою чергу, поділяються на кілька напрямків. Припустиме також деяке змішання стилів. Так, у "класичному" інтер'єрі можуть бути присутнім елементи сучасного дизайну, єдина умова - вони повинні бути доречні, гармонійно вписуватися в навколишній простір і підкреслювати індивідуальність хазяїна.

Представимо невелику порівняльну характеристику деяких стилів.

Класичний стиль

Класицизм підходить для ґрунтовних і консервативних людей. Для цього стилю характерні елементи античної архітектури, солідність і навіть деяка ваговитість. У сучасному інтер'єрі класичний стиль може комбінуватися з іншими стилями, утворити нові чудові варіанти.

Психологи вважають, що такому стилю, як правило, надають перевагу люди, вимогливі до себе і до оточуючих. Такі люди напевно стримані, серйозні, злегка консервативні, люблять точність і порядок (і, що саме головне, не тільки люблять, але і дотримують самі!). Відмітні риси даного стилю симетричність і точність, тому в даному випадку дуже добре будуть дивитися, наприклад, невеликі гравюри чи картини однакового розміру, симетрично розвішані на стінах. Колірну гаму для такого житла потрібно підбирати обережно, уникаючи різких, сміливих, кричущих фарб. Підійдуть спокійні, нейтральні, але при цьому теплі тони: усі відтінки коричневого, пісковий, маслиновий. Шпалери і килими кращі однотонні чи з непомітним малюнком, щоб не порушувати цілісність простору. Для такого інтер'єру виберіть елегантні строгі меблі без легковажних завитушок. Головне в оформленні світла класичність форм ламп. Вікна краще завішувати шторами, тому що жалюзі порушують стильову гармонійність інтер'єру. Гарний буде усім відомий спосіб драпірування вікна: легенькі денні занавіси (тюль), а поверх щільні нічні штори, наприклад, з оксамиту.

Авангард

Цей стиль вважається абсолютно протилежним класичному. Він буде по душі людині з оригінальним смаком і нестандартним мисленням, що любить волю і незалежність в усьому.

Основну роль в інтер'єрі грає колір. Ви можете змішувати, сполучати, комбінувати які завгодно фарби, головне не переступити грань між помітністю, яскравістю і вульгарністю. Кольори повинні утворювати органічний ансамбль. Шпалери практично протипоказані. Озбройтесь пензликами, фарбами і малюйте. Наприклад, чорна стіна напроти білої. Відповідно чорне крісло біля білої стіни і світильник зі світлим абажуром навпроти чорної стіни. Чи всі чотири стіни кімнати різних барв: жовта, жовтогаряча, червона і вишнева. Запам'ятаєте: авангард створюється на контрастах. Підберіть до цих яскравих стін темні меблі, і ви одержите задоволення від нового вигляду своєї квартири. Меблеві гарнітури типу "диван плюс два крісла" для такої кімнати навряд чи підійдуть. Кожна деталь повинна бути оригінальною. Авангард - це сміливий експеримент, при якому, незважаючи на, здавалося б, загальний хаос, усе до місця.

Експресіонізм

Більш м'який і романтичний стиль, ніж авангард. Експресіонізму притаманні легкість і мальовничість, що досягаються не числом картин на стінах, а за рахунок гармонії фарб і сполучення світла і тіні. Кольори для такого будинку соковиті, яскраві і бляклі, розмиті. Підійдуть червоний, блакитний, зелений, лимонний. Головне уникати важких і глибоких тонів. В експресіонізмі важлива присутність настрою. Спробуйте створювати його і за допомогою освітлення: паралельно з "центральним" світлом розмістіть в кімнаті підсвічування у вигляді красиво виконаних бра і торшерів, що дають м'яке світло. Прекрасно дивиться кольорове підсвічування, зеленувате, розовате. Абажури для ламп робляться з легких матеріалів світлих тонів плетених, пластикових, з тонкої порцеляни чи тканини. На вікна краще повісити жалюзі, що створюють враження легкості і світла. Для цього стилю найкраще підходять пластикові чи плетені меблі.

Кантрі

Цей стиль для тих, кому набридла звичайна обстановка і хочеться чогось яскравого, оригінального й екзотичного. У класичному варіанті кантрі стіни замість шпалер покривають деревом і в одній із стін викладають камін. Відповідний колорит вашому житлу додадуть занавіси, покривала, коврики з орнаментальними малюнками, плетений абажур для лампи і плетені меблі крісла, стіл. Стіни чудово прикрасять глиняні, розписні тарілки, металеве карбування, оригінальне макроме. Для такого інтер'єру підбирають натуральні кольори, властиві природі. Кантрі це світле дерево підлоги, клаптеві коврики, лубочні картинки на стінах.

Ампір

Усе тут покликано показати розкіш: багаті важкі драпірування, прикраси з металу, на стінах стародавні гравюри, чи карбування картини в красивих рамах. Дизайн у стилі ампір відрізняється ваговитістю, чіткістю форм і хитромудрістю обробки. Шпалери можна замінити тканиною і тканиною же обтягти абажури всіх ламп у кімнаті. Краще віддати перевагу мебліям темного кольору (чорного, кольору каштана чи червоного дерева). І нехай вони будуть приосадкуватої, взагалі усього високого у кімнатах, виконаних у стилі ампір, краще уникати. Крісла, наприклад, переважно з низькою спинкою, широкі, м'які. До речі, комоди, що входять знову в моду, властиві саме цьому стилю. У такій кімнаті також доречні шкіряні меблі і масивні світильники з плафонами з тканини. Стиль ампір вибирають люди меланхолійного типу, занурені в себе, які надають перевагу самотності.

Функціоналізм

Якщо ви супротивник зайвої розкоші і цінуєте помірність і зручність в усьому цей стиль для вас. Йому властиві прості форми, мобільні, багатофункціональні речі: крісло-ліжко, диван-ліжко, куточок, столик на роликах і т.п. Обклеївши стіни шпалерами світлого кольору, ви одержите відчуття волі і не завантаженості простору. На вікнах акуратні жалюзі, можливі і штори. А от на підлогу краще постилити килим із строкатим візерунком, щоб менше був помітний пил.

Модерн

Стиль модерн у приміщенні допоможе розкрити витонченість і яскраву індивідуальність власника. Лінії в модерні вишукані, плавні і м'які, нагадують рослинний орнамент; йому властиве максимальне виявлення фактури і пластичних можливостей матеріалу.

Арт-деко

Цей стиль - демонстрація гарного смаку. Він зародився у Франції, звідси його легкість і добірність. В інтер'єрах арт-деко звичайно використовують кленовий масив, ясен, рожеве дерево.

Мінімалізм

Стиль для радикалів. Його девіз - відмовлення від потрібного на користь самого необхідного. Цей стиль усякий раз стає модним на рубежі епох, коли відмітається старе в очікуванні радикальних змін (радянський варіант), чи внаслідок перенасичення розкішшю традиційних інтер'єрів для вищого і середнього класу (західний варіант). Мінімалізм характеризується відсутністю декору як такого, пошуком ідеальних пропорцій і нових колірних рішень.

Хай-тек

Стиль високих технологій, що пропагує естетику матеріалу. Це стиль для людей, молодих душею. Для нього характерне використання в обробці найсучасніших матеріалів, а також максимально функціональні меблі, що мають екстравагантну форму.

Кітч (Кіч)

Кітч - це свого роду ніглізм в архітектурі, співставлення не співставляємого. Стиль, що заперечує всі попередні досягнення і ставить під сумнів майбутні. Він народжується через надмірне багатство чи пересиченість, любов до епатажу, чи навпаки, від бідності, що кидає виклик.

При бажанні (чи необхідності) можна знайти ідеальне сполучення різних стилів навіть у просторі однієї кімнати. Це може знадобитися, наприклад, якщо вам по душі сучасний стиль хай-тек, але в той же час ви не в змозі розстатися з різьбленим бабусиним комодом з дуба. Головне - правильно організувати простір навколо комода, тобто зробити так, щоб він не виглядав стороннім предметом, а ще краще - вигідно підкреслити загальну ідею рішення кімнати. Крім того, змішання стилів стає необхідністю, якщо в квартирі проживає родина з кількох людей, що належать до різних поколінь. У кожного з них свої смаки, і при цьому кожний повинен мати в квартирі куточок, де б він почував себе максимально затишно.