Будівля швидкоруч

Сьогодні на українському ринку комерційної нерухомості спостерігається величезний попит на нові торгові, складські та виробничі площі. Конкуренція у цьому полі змушує інвестора шукати і застосовувати у будівництві таких споруд нові технології. Встигнути швидше за конкурента запустити проект дозволяють технології швидко-монтованих будівель (ШМБ). Така технологія має суттєві переваги перед капітальним будівництвом, передусім, за рахунок більш дешевої вартості роботи, швидкості зведення та вводу в експлуатацію. За даними ЗАТ «Ранілла Київ», приміщення площею 4 тис. кв. м може бути зведеним за 3-4 місяці, 8 тис. кв. м — за 5 місяців. За даними ІБК «Каркас», зведення, наприклад, каркасу і покрівлі будівлі площею в 1,5 тис. кв. м вимагало б два тижні. У будівлях комерційного призначення важливим фактором є якнайшвидше введення його в експлуатацію, що, в свою чергу, скорочує строки окупності проекту та дозволяє прискорити процес отримання прибутків.

Окрім названих переваг, для інвестора технології ШМБ привабливі ще й тому, що при будівництві модулів об’єкт реєструється як тимчасова будівля чи споруда, що значно спрощує процес оформлення документації. Реалізація проекту із застосуванням технології ШМБ передбачає дотримання такої черговості: створення бізнес-плану, підбір земельного майданчика, вибір генпроектувальника та генпідрядника, проектування, експертиза проекту, початок будівництва, безпосередньо саме будівництво та введення об’єкта в експлуатацію. І, мабуть, найголовніше, що має зробити інвестор, це звернутись до професійного проектанта та будівельника.

Очевидний дефіцит на професіоналів у секторі ШМБ можна пояснити доволі молодим віком даної технології будівництва в Україні. Високий попит призводить до того, що на ринку з’являється багато нових операторів, більшість з яких не мають необхідних кваліфікації та досвіду. Тому ризик витратити кошти і отримати поганий результат досить великий. Серйозного та надійного гравця на ринку ШМБ можна вибирати за віком - вони мають досвід, напрацьовані об’єкти та вкладають кошти у нові розробки та підготовку кадрів. Обравши таку компанію, інвестор уникає помилок як у процесі проектування, так і на стадії монтажних робіт. Важливо також уважно поставитись до вибору постачальника ШМБ — провідні компанії відрізняються від новачків комплексний підхід до виготовлення ШМБ та системність конструкції на всіх рівнях.

Найбільш поширеними в Україні є металокаркасні, залізо- та сталевозалізобетонні ШМБ. Такі будівлі характеризуються універсальністю, можливістю модифікацій тощо. У металокаркасних ШМБ залежно від навантажень несучий каркас виконується з металевих зварних або прокатних двотаврових профілів, швелерів. Такі ШМБ пристосовані для будівель торгового, промислового, складського призначень. Залізобетонні безкаркасні ШМБ складаються з крупно вузлових елементів (стінні, покрівельні, плити перекриттів тощо), що суміщають несучі та огороджувальні функції. Сталевозалізобетонні ШМБ застосовуються при будівництві переважно багатоповерхових споруд складних конфігурацій. Два останні типи ШМБ застосовують у промисловій, складській та інших галузях.

Український ринок ШМБ нараховує до 20 операторів. Вітчизняне виробництво представляють такі компанії, як «Базис СК», «Арсенал-Центр», «Аспект», ЗМК ім. Бабушкіна, «Ранілла Київ» та інші. Імпортують металоконструкції ІБК «Каркас», представництво шведської компанії Lindab, «Центросталь-Домсталь» (Польща) тощо. Деякі з виробників та імпортерів виконують також монтаж будівель.

Найбільш широко як стінові огороджі для ШМБ застосовують «сендвіч»-панелі. Їх обсяг реалізації на вітчизняному ринку за останні роки стабільно зростає. У 2003 р. його оцінювали у 13 млн у.о., у 2004 р. — до 18 млн у.о. За прогнозами фахівців, у 2007 р. обсяги зростуть до 44-47 млн у.о. Вітчизняними виробниками «сендвіч»-панелей є ТОВ «Відродження Полісся», ВАТ «Житомирський завод огороджувальних конструкцій», ТОВ «Коман Лтд» та інші.

Прогнози розвитку ринку ШМБ оптимістичні — він і надалі буде розвиватись. Оператори очікують на розширення сфери застосування таких будівель. У майбутньому за допомогою ШМБ зводитимуться мансарди, спортивні та розважальні споруди тощо. Також прогнозується незначне зниження рентабельності спорудження ШМБ.

Щодо проблем, які існують на ринку, то фахівці зазначають, що сьогодні розвитку ринку ШМБ заважає відсутність цілісної державної політики у сегменті ринку будівельних металоконструкцій. Відсутня також програма залучення інвестицій у будівництво, зокрема і ШМБ. До того ж існує складна процедура отримання дозволу на оренду землі під будівництво об’єктів комерційної нерухомості.