Інвесторів будівництва захистять поправками до закону

Для приватних інвесторів у будівництво розроблений захист від несумлінних забудовників. Кабінет Міністрів схвалив нові правила роботи фондів фінансування будівництва (ФФБ), які повинні захистити вкладників від будівельних афер.

Урядовий комітет з питань будівництва затвердив виправлення до Закону «Про фінансово-кредитні механізми й керування майном при будівництві житла...» із зауваженнями Держфінпослуг. «У проекті пропонується проводити остаточний розрахунок з інвесторами за цінами, установленим на момент висновку договорів. Однак ціни можуть мінятися (за об'єктивними причинами), але принаймні вони не повинні перевищувати рівень цін на момент планового введення об'єкта нерухомості в дію», - говорить голова Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг (Держфінпослуг) Валерій Альошин.

Відповідно до тексту законопроекту, якщо строки введення в експлуатацію будинку затягаються більш ніж на три місяці, інвестори зможуть зажадати від керуючого ФФС відшкодування всіх вкладених ними коштів. При цьому сума відшкодування зараховується виходячи з поточної вартості квадратних метрів житла. З огляду на те, що ціни на нерухомість ростуть скаженими темпами, вкладники «довгобудів» зможуть навіть розраховувати на свого роду моральну компенсацію у вигляді інвестиційного доходу.

Документ, з одного боку, захищає вкладників від несумлінних забудовників, з іншого боку - розв'язує руки інвесторам-спекулянтам, які не ставлять собі за мету придбати квартиру, а всього лише хочуть заробити на ринку нерухомості, що швидко зростає. Автор документа - народний депутат від фракції Партії регіонів Артем Щербань - пропонує закріпити на законодавчому рівні мінімальний розмір відшкодування, що керуючий ФФС зобов'язаний виплатити вкладникові, якщо той вирішив достроково вийти з фонду. Вкладник може забрати 90% вкладених ним коштів. Така норма була запропонована через те, що деякі управителі встановлюють завищені штрафи при виході з фонду, припускає заступник директора фінансової компанії «Перший управитель будівництва» Олексій Танич. У новому варіанті закону такий штраф обмежений 10% інвестицій вкладника.

Президент будівельної компанії «МЖК «Оболонь» Василь Антонов вважає, що новий проект спрощує роботу керуючих фондами над створеннями правил для будівельників у договорах. «Але бути впевненими в строках здачі в експлуатацію і стабільній ціні на житло в споруджуваному будинку можуть тільки великі забудовники, у яких є відповідні ресурси і персонал», — відзначає Антонов. У підсумку виконувати прописані в правилах зобов'язання під силу тільки великим будівельним компаніям. Інші забудовники змушені будуть перейти на фінансування шляхом випуску облігацій і наступного їхнього обміну на житло, пише газета «Дело».