Київські квартири обганяють Західну Європу

Ціни на київські квартири вже побили всі східноєвропейські рекорди. Тільки за листопад-грудень 2006 г. вартість житла в Києві виросла на 10-25%. За цінами на квартири Київ вже обігнав деякі міста Західної Європи, наприклад, Амстердам. При цьому по всьому місту як гриби після дощу виростають новобудови. Експерти порівнюють ринок з мильною бульбашкою…

Як передає Бі-Бі-Сі, в новобудовах Києва покупець отримує бетонну коробку. Новоселам повинні самі ставити двері, класти паркет і вирівнювати стіни. Незважаючи на це, за трикімнатну квартиру доведеться викласти біля $1 млн.

Два роки тому така квартира коштувала в три рази дешевше. Оскільки офіційного реєстру не існує, ніхто не може точно підрахувати, наскільки виросли ціни. «Це щось приголомшливе, - розповідає ріелтор Тетяна Племенюк з компанії NAI Pickard Real Estate Services. - В Києві відбувся справжній квартирний бум. Три роки тому я купила квартиру за $30 тис. Сьогодні вона коштує до $200 тис.».

Частково житловий бум пояснюється збільшенням числа кандидатів у новосели, що підвищенням зарплат і ростом економіки: пропозиція тут не встигає за попитом. «Люди просто хочуть перебратися зі своїх старих квартир радянського зразка в більше комфортабельне житло», - говорить Ярослав Кінах з девелоперської компанії «XXI століття». Крім того, багато українців не довіряють банкам і воліють вкладати свої заощадження в нерухомість.

З іншого боку, нерухомість скуповують багаті українські підприємці, що сколотили стан на сталі й інших традиційних виробництвах. Цей недавно клас українського суспільства, що нещодавно сформувався, активно шукає, куди інвестувати свій капітал.

Однак основним фактором росту цін залишаються спекуляції на ринку житла. Так, інвестори скуповують нові будинки, а потім залишають їх пустувати, тим самим збільшуючи дисбаланс між попитом та пропозицією.

В агентстві Parker and Obolensky квартири коштують від $500 тис. «Виходячи з мого досвіду, найдорожчі квартири коштують $25 тис. за кв. метр, - розповідає Руслан Сучків з Parker and Obolensky. - А квадратних метрів у цих квартирах від 100 до 300». Таким чином, виходить, що елітна квартира коштує біля $7,5 млн.

Однак, незважаючи на житловий бум, Україна залишається однієї з найбідніших країн Європи, передає Бі-Бі-Сі. В місті, де середня зарплата становить $200, а найдешевша однокімнатна квартира коштує біля $100 тис., мало хто може собі дозволити власне житло. Тому багато хто висловлює побоювання, що київський ринок житла перегріється - занадто вже великі спекуляції й занадто глибока різниця між цінами на квартири й зарплатами. Все це нагадує мильну бульбашку, що може лопнути в будь-який момент.