Особливості страхування заміської нерухомості

Популярність страхування заміських будинків росте рік від року: це зв'язано з тим, що власники нерухомості стали більш ретельно підходити до забезпеченню безпеки будівель і майна. Це позначилося на рості числа пропозицій від страхових компаній.

На відміну від страхування міських квартир, оцінити які нескладно, процедура оцінки заміської нерухомості більш громіздка, зв'язана зі збором великого числа документів і вимагає врахування особливостей законодавства. Так, наприклад, відповідно до законодавства, земельна ділянка і будинки на ньому — це різні об'єкти, тому свідчення про реєстрацію власності будуть різними і страхувати потрібно кожен окремо.

Фахівці деяких страхових компаній вважають, що максимальна імовірність виникнення страхових випадків існує, коли в будинку ніхто не живе. Звичайно люди страхують заміські будинки на цей період, на час постійного там проживання, або на час оренди сторонніми особами – тарифи в цих випадках можуть бути різними. Наприклад, якщо в заміському будинку не живуть, чи житло орендується третіми особами, подібні обставини визначаються страховиком як фактори, що підвищують ризик. У таких випадках застосовується підвищений тариф, оскільки під час відсутності власників ніхто ретельно не стежить за збереженням майна, станом конструкції й інженерних систем, не здійснює поточного (і тим більше капітального) ремонту.

Компанії, які страхують будинки на етапі будівництва, пропонують спеціальні умови страхування. Деякі страховики пропонують більш високі тарифи, ніж на готовий будинок, інші, навпаки, знижують тариф. Причини, можливо, криються в тім, що фахівці одних страхових компаній більше уваги звертають на те, що споруджуваний будинок піддається більшому числу ризиків, і тариф варто підвищувати, інші припускають, що готовий будинок дорожчий споруджуваного, тому тариф можна знизити.

Найбільш популярними видами страхування є класичне і титульне. Класичне страхування – це страхування заміських будівель від пожежі, ушкодження водою з опалювальних, водопровідних, каналізаційних систем, стихійних лих, вибуху, у тому числі вибуху побутового газу. Також до цього виду відноситься страхування від крадіжки, грабежу, розбою, хуліганства. Фахівці стверджують, що для заміських будівель найбільшу небезпеку представляють злочинні дії третіх осіб (крадіжка, злом, грабіж, підпал).

Можна застрахувати майно по повній програмі (несучі конструкції, обробку, майно, що знаходиться в будинку), а можна вроздріб: тільки обробку чи тільки цивільну відповідальність. Також є можливість вибору кількості ризиків: повний пакет чи окремі ризики, приміром, пожежа.

При вкладанні договору для обох сторін важливо правильно визначити ринкову вартість житла. Цим займається фахівець-оцінювач. Страхова компанія визначає дві вартосту будівлі: дійсну і відбудовну, співвідношення яких визначає його знос. Відбудовна вартість, на думку фахівців, це вартість будівництва цілком аналогічного об'єкта з такими ж характеристиками, але з урахуванням його зносу й експлуатаційно-технічного стану. Найчастіше по відбудовній вартості оцінюються будівлі, адже у випадку загибелі майна клієнт не зможе купити такий же об'єкт – його прийдеться відбудувати.

Величина страхового тарифу при страхуванні заміського будинку залежить від багатьох факторів: від типу будинку, режиму проживання в будинку, навколишнього оточення й охорони будинку, від далекості пожежної частини і пожежної водойми, методу визначення страхової виплати (з обліком чи без обліку зносу). Утім, застрахувати можна не тільки самі будівлі, але і земельні ділянки, багаторічні зелені насадження, будь-які ландшафтні спорудження і навіть верхній шар землі – від вимивання чи знищення вогнем.

Страхування прав власності (титульне страхування) захищає нового власника від можливих позовів колишніх власників, чиї права могли бути порушені при вкладанні угод з об'єктом у минулому.

Найчастіше клієнти звертаються в страхові компанії з проханням про титульне страхування, але в основному це зв'язано з іпотечними продуктами, тому що банк вимагає страхувати кожну угоду по комплексній програмі, у тому числі титул. Іноді клієнти, які купують нерухомість без допомоги іпотеки, через ріелтора, самостійно страхують ризик утрати права власності, щоб уникнути можливих проблем з попередніми власниками нерухомості.