Прикарпатський клондайк

Активна діяльність інвесторів-забудовників в Івано-Франківському регіоні свідчить про неабиякі перспективи цього мальовничого прикарпатського краю, відомого своїми гірськолижними курортами. Стрімке зростання будівельних майданчиків, і не лише в Івано-Франківську, а й у всіх районних центрах області, призвело до лідируючих позицій Івано-Франківщини на будівельно-інвестиційній мапі України. Зокрема, місто лідирує за кількістю споруджуваних квадратних метрів житла на душу населення і відзначається високою пропозицією на первинному ринку.

Земля

Стрімке зростання цін на землю, особливо в центральній частині Івано-Франківська, фахівці пояснюють існуючим чималим попитом на один з найцінніших ресурсів людства. Внаслідок цього складно прослідкувати власне динаміку показників. Так, за даними АН «Довіра», подекуди ціна однієї сотки у центрі міста перевищує 10 000 у.о. Одночасно АН «Захід-Котракт» відзначає тенденцію зумисного завищення цін з боку землевласників, котрі керуються принципом «не хочеш — не бери». Та все ж знаходиться покупець і на невиправдано дорогу землю. Таку ситуацію ріелтори пояснюють переважно «заробітчанським» чинником — люди повертаються з-за кордону і, не орінтуючись на ринку цін, купують дорогі земельні ділянки, побоюючись ще більшого зростання їхньої вартості.

З іншого боку, попит на землю формують і будівельно-інвестиційні компанії, звідси — така популярність земельних ділянок під багатоповерхове будівництво. Поруч з цим високим попитом користується земля у прилеглих до Івано-Франківська селах, які належать до міського підпорядкування і відзначаються зручним транспортним сполученням (Угорники, Вовчинці, Микитинці, Крихівці, Угринів) та курортних зонах (Яремча, Буковель, Яблуниця, Верховина).

За даними АН «Надія-Люкс», вартість земельної ділянки у центрі міста коливається від 6 000 до 12 000 у.о. за сотку. Натомість АН «ТОНУС» подає більш «оптимістичні» цифри — від 20 000 у.о. У спальних районах ціна за 0,1 га формується, починаючи від 3 000 у.о., і подекуди сягає 15 000 у.о.

Цінова політика у приміських зонах Івано-Франківська — дещо лояльніша. Як зазначають в АН «Захід-Контракт», у селах Угорники та Вовчинці ціна за одну сотку землі становить 3 000 у.о., у Микитинцях — 2 500 у.о., Крихівцях — 2 000 у.о., Угринів — 1 000–1 500 у.о.

Щодо курортних зон, то, за даними АН «ТОНУС», сотка землі у Буковелі коштує 3 000–4 000 у.о., Яблуниці — 800–1 500 у.о., Верховині та Ворохті — 500–1 000 у.о.

Попри доволі суб’єктивний характер формування цінової політики на земельні ділянки Івано-Франківщини, фахівці виділяють і низку об’єктивних чинників впливу. За словами директора Івано-Франківської філії НДІ «Діпромісто» Василя Турко, на формування ціни на землю впливать, з одного боку, зональні фактори, з-поміж яких місце розташування земельної ділянки, екологічний стан території, інженерна інфраструктура, соціально-містобудівна привабливість території. А з іншого — локальні чинники: функціонально-планувальні, інженерно-інфраструктурні, інженерно-геологічні, історико-культурні, природно-ландшафтні, санітарно-гігієнічні.

Житлова нерухомість

Усупереч очікуванням тенденція до невпинного зростання цін на первинному ринку житла в Івано-Франківську триває і обумовлена вона, по-перше, підвищеним попитом на новобудови з боку населення. За висновками ріелторів, до 30% квартир у будинках, які перебувають на етапі будівництва, скуповують ще на початку закладення фундаменту. По-друге, появою щоразу нових довгострокових програм кредитування житла. І, по-третє, ріст цін на житло пов’язаний з подорожчанням землі, будівельних матеріалів, а також підвищенням вартості транспортних витрат та будівельних послуг.

Таким чином, за останні п’ять років житло на первинному ринку Івано-Франківська подорожчало майже втричі.

Найвищі ціни зафіксовано у центральній частині міста, де на цей час будівництво відзначається особливою інтенсивністю, зокрема, в районах вулиць Бельведерська — Пилипа Орлика — Короля Данила, а також Пасічна, Вовчинецька, Надрічна — Угорницька, Південний бульвар, Коновальця. Підвищеним попитом користуються квартири в будинках, які знаходяться поблизу проїзних доріг (Грушевського, Коновальця, Бельведерська, Пилипа Орлика). Тут, за даними АН «Захід-Контракт», ціни коливаються від 600 до 800 у.о. за кв. м. В інших районах міста ціни є дещо нижчими і формуються залежно від прогнозованої будівельниками дати здачі будинку в експлуатацію. Так, у мікрорайоні, що знаходиться на вулиці Пасічній, вартість квадратного метра становить 500–580 у.о., на Вовчинецькій та Довженка — 570–630 у.о.

Як стверджують в АН «Довіра», ціни на вторинному ринку нерухомості в Івано-Франківську за період від 2001 по 2006 роки зросли у три-чотири рази. Проте цей сегмент ринку житла характеризується поступовим зменшенням попиту, зокрема, на квартири гіршої якості. Вартість житла на вторинному ринку залежить, з одного боку, від місця його розташування, а з іншого, — від стану квартрири, віку будинку та якості будівельних матеріалів, з яких його споруджено. Тож квартира у панельному будинку є значно дешевшою, аніж у цегляному. У центральній частині міста, забудованій здебільшого цегляними спорудами, ціна квадратного метра, за даними мережі агентств нерухомості «Полярис», коливається у межах 700–1100 у.о., у спальних районах — від 500 до 700 у.о.

Переваги покупців щодо певного типу помешкання також розділяються. Якщо одні клієнти прагнуть придбати житло у новобудовах, то інші шукають квартири в добротних старих будинках Івано-Франківська. Проте, за одностайними показниками агентств нерухомості, найбільшим попитом користуються одно- та двокімнатні квартири поліпшеного планування площею 45 і 70 кв. м відповідно.

За словами директора Івано-Франківської філії мережі агентств нерухомості «Полярис» Андрія Шпаковича, пропозиція на ринку житлової нерухомості в Івано-Франківську задовольняє існуючий попит на 80%, якщо йдеться про первинний ринок, і на 60% є задоволеною «вторинка».