Українська нерухомість чекає на механізм обліку

Спроби створити в Україні цивілізований механізм обліку нерухомості поки що не дають бажаного результату. Гальмують роботу міжвідомчі суперечки. Новий власник єдиного реєстру Держкомзем вважає його введення передчасним.

Єдина система реєстрації - це уніфікована форма збирання та збереження даних про усю нерухомість у державі, про її власників та їхні права. Така система діє у багатьох цивілізованих державах та допомагає спростити і здешевити операції з нерухомістю.

Важлива складова системи - електронний перелік - за останні місяці змінив кількох господарів, однак ситуація далека від ясності.

Новий власник Держкомзему вважає початок дії Реєстру передчасним. Тут кажуть, що спочатку слід розробити систему, підкувати її законодавчо, а вже потім впроваджувати єдину базу.

Фахівці, що спільно з Держкомземом оцінили створений Мінюстом реєстр, кажуть, що фактично з 1 лютого нічого суттєво не змінилось.

Коментує начальник БТІ м. Хмельницького Оксана Мустафіна:

Так, особливих змін не сталося. Стосовно роботи нашого підприємства можна сказати однозначно, що ми не отримали ні одної скарги. За місяць до введеня в дію положень Реєстру всі відвідувачи попереджалися, що з 1 лютого зміниться форма документів для оформлення дій з нерухомістю.

Всі справки-характеристики, видані БТІ до 01.02.2003 року, вважаються дійсними і приймаються нотаріусами без заперечень.

З першого лютого замість цих довідок видається витяг з реєстру і відповідно до наказу Міністерства Юстиції додаткова оплата становить 25 гривень 50 копійок. Цю суму треба заплатити на рахунок державного підприємства Держінформюст (м.Киів) або на рахунки його філій.

Не зовсім зрозуміла і подальша доля нового реєстру. Із значною вірогідністю експерти говорять лише про те, що зараз, можливо, не варто поспішати купувати, продавати, дарувати чи оформляти спадщину на нерухомість. У перехідний період це обійдеться дорожче і триватиме довше. Скільки триватиме така невизначеність - невідомо.