Віддати проект у добрі руки

Завершення будівництва об’єкта нерухомості ще не означає закінчення роботи на ньому управлінської компанії. У випадку з комерційною нерухомістю перед власником постає дилема — управляти будинком самому або за певну плату залучити до цієї справи професіоналів.

Більш раціональним рішенням власника є залучення до роботи професійної компанії, що надасть повний комплекс послуг з управління, грамотно вирішить організаційні процеси (відповідні міжнародним стандартам), візьме на себе всю відповідальність за технічну й комерційну експлуатацію будинку, збільшуючи при цьому його капіталізацію. Також немаловажний факт неупередженості управлінської компанії, що виключить панібратство й кругову поруку між службами, тим самим збільшить ефективність робіт. До того ж мережним операторам зручно працювати із професійною девелоперською компанією, позаяк саме вона створить їм високий рівень комфорту й безпеки, сполучаючи при цьому міжнародні стандарти й знання місцевих технічних особливостей організації й правил експлуатації будинку. У підсумку грамотно буде виконане головне завдання — створити імідж єдиного комплексу з відповідним рівнем сервісу та якістю товарів і послуг для відвідувачів.

Власникові необхідно залучати управлінську компанію для участі в проекті на стадії розробки концепції й проектування, з подальшим обов’язковим супроводом цією компанією будівництва об’єкта нерухомості, що призведе до значної економії засобів власника при експлуатації об’єкта в майбутньому.

За словами керівника відділу управління консалтингової компанії «Українська торговельна гільдія» Світлани Власової, ще на етапі робочого проектування фахівці професійної управлінської компанії виявлять невідповідність між класом будинку й планованою інженерною інфраструктурою, якщо таке є присутнім у проекті, і вчасно усунуть його. Це дозволить власникові не тільки заощадити на поточній покупці устаткування, але й зменшити вартість подальшої експлуатації. Якщо ж об’єкт уже побудований, то невідповідність класності будинку й інженерної інфраструктури усунути дуже складно.

Часто власник не може грамотно контролювати процес будівництва. У результаті виникає збільшення кошторисної вартості будівництва (практично в 99% випадках при зведенні об’єктів комерційної нерухомості виникає завищення кошторисної вартості), а надалі — і збільшення витрат на експлуатацію побудованого будинку.

Власник припускається помилки, коли намагається вирішити все сам, не маючи досвіду подібної роботи. І ця помилка може призвести до збільшення вартості поточної експлуатації вдвічі в порівнянні з нормальною її величиною.

Довіривши ж супровід етапу будівництва управлінській компанії, фахівці якої проконтролюють процес будівництва з погляду майбутньої експлуатації, дотримуючись інтересів власника, він відгородить себе від помилок будівельників і не допустить подорожчання експлуатації майбутньої нерухомості.

Також на етапі будівництва управлінська компанія зафіксує експлуатаційні показники й з великою точністю спрогнозує майбутні витрати поточної експлуатації, проконсультує інвестора з питань забезпечення гарантійних зобов’язань на виконані будівельні роботи, використані матеріали й устаткування, а також візьме участь у прийманні об’єкта Держкомісією.

Ринок надання послуг з управління комерційною нерухомістю тільки починає свій розвиток в Україні, але має великі перспективи росту, позаяк збільшення будівництва ТЦ й офісних центрів поставило актуальне завдання перед їхніми власниками: як грамотно управляти нерухомістю?

Триєдиним завданням професійного управління є:

  • керування технічною експлуатацією об’єкта нерухомості;
  • комерційне управління об’єктом;
  • управління маркетингом.

З огляду на викладене видається обов’язковою наявність вказаних підрозділів у здійсненні управління комерційною нерухомістю, також можлива передача цією компанією спеціального технічного обслуговування в аутсорсинг. «Тристороння схема взаємин більш оптимальна, оскільки дозволяє управлінській компанії мінімізувати операційні витрати, створити раціональне й ефективне обслуговування орендарів і контролювати своєчасність надходження орендних платежів», — зауважує пані Власова.

Одним із головних чинників успіху ТЦ є досвідченість і професіоналізм персоналу управлінської компанії. Важливий професіоналізм і топ-менеджерів, котрі розумно розвивають стратегію становлення ТЦ, грамотно ставлять завдання перед виконавцями, і професіоналізм менеджерів середньої ланки, які на стадії виконання поставлених завдань не «спрофанують» його виконання.

Розмір винагороди управлінської компанії залежить від валового доходу від оренди. Відповідно, ця величина залежить від величини орендної ставки від загального метражу ТЦ і класу будинку, кількості й складності технічного устаткування ТЦ, кількості й рівня орендарів тощо. Також розмір винагороди залежить від завдань, які ставить власник перед управлінською компанією й обсягу послуг, які вона надає.

Стратегія управління успішної управлінської компанії спрямована на підвищення комерційної привабливості об’єкта нерухомості шляхом щоденної роботи, пов’язаної з експлуатацією будинку й адмініструванням проекту. Основою якості консультанта управлінської компанії є збіг реального строку окупності проекту з розрахунковим. Для забезпечення цього протягом строку окупності управлінська компанія супроводжує об’єкт у сфері фінансових, технічних, адміністративних, юридичних і маркетингових функцій, по суті, здійснюючи гарантійне обслуговування проекту.