Котеджний ексклюзив: технології та матеріали

Віддавна французьке слово «cottage» трактували як сільський, селянський будиночок. У сучасному західному розумінні «котедж» – невеликий, впорядкований заміський будинок, щось на зразок гарної дачі. В Україні всі малоповерхові приватні будинки – байдуже, чи в місті, чи за його межами – називають котеджами. Зважаючи на це, можна поділити такі об'єкти нерухомості на два типи: дачі (для тимчасового проживання, як правило, у літній період) і котеджі (для постійного проживання в будь-яку пору року). Різниця між ними полягає не стільки в розмірах й архітектурі, скільки в інженерних комунікаціях, які забезпечують рівень комфорту, щонайменше міської квартири.

Ідеальний котедж, який поєднує зручність планування, красу архітектури та високі технології, вимагає серйозної проектної підготовки. Співвідношення інженерного й архітектурного компонентів у будівництві котеджу значно залежить від фінансових можливостей замовника. Можна назвати три рівні цього співвідношення. За умови першого рівня пріоритетними є низькі витрати на будівництво й експлуатацію майбутнього будинку, основою проекту якого стає не архітектура, а інженерна частина. Другий рівень передбачає незначну мінімізацію, проте увагу акцентують на ефектності архітектурних форм. Третій рівень – це створення унікального архітектурного шедевра з відповідною інженерією, яка

ускладнююється, застосовуються останні досягнення техніки.

На сьогодні цегляні котеджі є найпоширенішими. Стіни із цегли досить міцні, вогнестійкі, не «бояться» комах-шкідників і не гниють, а тому довговічні. Недоліки теж очевидні: дорожнеча й занадто товсті стіни. Після завершення кладки стін перед їхньою обробкою має минути рік, щоб «осіли» стіни. Ефективна кладка із засипними утеплювачами є найбільш економічною. Цеглу доцільно застосовувати тільки тоді, коли будують великі багатоповерхові котеджі. Проте час «замків із червоної цегли» поступово відходить. Цеглу витісняє дерево, газобетон і шлакобетон. Дедалі більшого поширення у будівництві набувать теплоізоляційні бетони (пінобетон, пористий бетон і газобетон). Товщина пінобетонних стін може бути вдвічі меншою, ніж цегляних. Газобетон дає змогу будувати легкі й дешеві котеджі. За вартості житлової площі від 340 у.о. за квадратний метр товщина стіни не перевищує 30-50 см. Ще одна перевага: газобетон легко обробляти, тому можливі різні варіанти планування. Специфіка газобетону полягає в потребі зовнішнього захисного покриття й прогріву, щоб уникнути його руйнування. Проте в процесі експлуатації будинку витрати на опалення знижуються на 25-30%.

Ще однією цікавою новинкою на українському ринку є технологія будівництва котеджів за принципом термобудинку. Стіни будівлі складатимуться з пінополістирольних блоків розміром 1000 х 300 х 250 мм з бетонним наповнювачем. Зовнішнє та внутрішнє оздоблення може бути будь-яке – цегла, тиньк, вагонка, гіпсокартон тощо. Будинок з такого матеріалу не пропускає ззовні ні тепла, ні холоду, ні вологи (термооселі дехто називає «термосами»). Тому циркуляція й кондиціонування повітря в ньому обов’язкові. Вагомою перевагою таких котеджів є швидкі темпи будівництва за незначних затрат (вартість будівництва квадратного метра загальної площі – від 500 у.о.).

Щодо дерев’яних котеджів, то в них також є і переваги, і недоліки. У таких будинках неможливо встановлювати круглі вікна, аркові прорізи, кімнати-ротонди. Кількість кутів має бути парною, а підлога на другому поверсі – легкою. «Плюси» дерев’яних котеджів – помірна ціна та екологічність. Поступово в Україні набуває популярності каркасно-щитова технологія будівництва котеджів, яка запобігає просіданню, сприяє швидкому зведенню конструкцій, дає змогу застосовувати будь-який вид зовнішньої й внутрішньої обробки.

Застосовувані в малоповерховому будівництві матеріали для покрівлі за співвідношенням ціна – якість можна розділити на три великі групи. До першої належать дешеві матеріали невисокої якості, а також низькопробні підробки під продукцію відомих торгових марок. Забудовники, у яких матеріальні можливості обмежені, зазвичай воліють використати азбестоцементний шифер і оцинкований залізний лист. У цьому разі основним критерієм вибору є ціна.

Характерною рисою другої групи матеріалів для покрівлі є гарна якість і відносно невисока вартість. У цій групі – бітумні рулонні матеріали – дуже чутливі до перепадів температури й різних атмосферних впливів, особливо, до ультрафіолетових променів. Їхньою негативною властивістю є низька морозостійкість. І хоча традиційні бітумні матеріали найдешевші (термін служби такої покрівлі не перевищує 5-7 років), сумарні витрати на підтримку даху у хорошому стані протягом 40-50 років стають досить істотними.

Останнім часом активно використовують рулонні матеріали, які складаються з бітумного й полімерного компонентів. Полімер надає таким матеріалам, порівняно з традиційними бітумними, більшої пластичності й перешкоджає утворенню тріщин.

Третя група містить найпрестижніші й найдорожчі матеріали. Забезпечені й вимогливі замовники віддають перевагу покрівлі із черепиці класу «еліт», дахового заліза, покритого сплавом цинку, міді й титану. Цей вид покриття забезпечує хорошу експлуатацію покрівлі протягом 30-100 років. Попитом також користуються покрівлі із чистої міді й маловуглецевої нержавійки. Бітумна черепиця – різновид м’якого покрівельного матеріалу, який об’єднав властивості керамічної черепиці, дерев’яного ґонту (фактура, зовнішній вигляд) і рулонних покрівельних матеріалів.

Це лише деякі основні принципи, набагато простіше й зручніше довірити більшу частину всіх цих турбот грамотним фахівцям. Їм же можна буде доручити потім й експлуатацію власного будинку.Та врешті-решт вибір лише за Вами. Спочатку треба зрозуміти, що ж саме вам до вподоби, знайти ідеальну модель власних бажань. Далі – дослідження та осмислення... Їзда магазинами та фірмами... Вивчення ринку, болісний вибір... Пошук постачальників та фірм-виробників... Вирішення... Замовлення, покупка... Нагляд за будівництвом... Втішно, що більшість наших співвітчизників уже «розкусила» багато новинок, з’ясувала не тільки недоліки, але й переваги, зробила вірні висновки й ухвалює у цей час правильні рішення!