Пентхаус, або «будинок на крисах капелюха»

Пентхаус — у перекладі на українську мову означає «будинок в будинку», іншими словами, повноцінний малоповерховий житловий будинок із власною прилеглою територією на даху хмарочоса. Це — ексклюзивний тип житла, розміщений у верхніх поверхах або на даху (обов’язковим є вихід на терасу з басейном чи зимовим садом) висотних споруд, розташованих у престижних районах міста, де домінує багатоповерхова забудова.

Екстер’єр пентхауса може істотно відрізнятись від загальної стилістики фасадів хмарочоса, адже через великі площі терас, які оточують цей тип житла, його фактично не видно з землі неозброєним оком. Іноді ззовні пентхаус може бути виконаний у стилі японського традиційного житла, тоді коли сам хмарочос збудовано, скажімо, у стилі хай-теку.

Вперше пентхауси з’явились у США на початку минулого століття у вигляді розкішних апартаментів верхніх прошарків суспільства. У той час тут спостерігався будівельний бум на багатоповерхове житло, позаяк площі міст не розширювались, натомість зростала концентрація будівель у центральних частинах мегаполісів внаслідок збільшення висоти архітектурних споруд. «Піонерами» в проектуванні хмарочосів були Гасс Гілберт (Нью-Йорк), Еліел Саарінен (Чикаго), Вальтер Гропіус, Адольф Меєр та інші, не менш відомі архітектори. Саме вони вперше відкрили переваги влаштування VIP-апартаментів на дахах хмарочосів. Будівництво перших європейських пентхаусів розпочалось після завершення Другої світової війни у великих містах Франції, Великої Британії, Австрії, Німеччини та Італії. Сьогодні пентхауси на верхніх поверхах висотних будинків можна побачити майже у всіх столичних центрах європейських держав, а також пострадянських республік, зокрема в Україні.

На основі аналізу світового досвіду будівництва хмарочосів можна виокремити низку характерних ознак сучасного елітного житла на даху висотки. Кількість рівнів такого будинку може коливатись від 15 поверхів і вище. Логічно, що коли будинок, на даху якого розміщено пентхаус, сусідить з вищою архітектурною спорудою, влаштовувати терасу з басейном у такому пентхаусі прирівнюєься до будівництва котеджу з затишним подвір’ям поруч з 12-типоверховим будинком. Відчуття затишку на таких прибудинкових територіях розвіюється разом з усвідомленням думки, що ти перебуваєш як на долоні у щонайменше півсотні людей. Головна прикмета пентхауса — повна відокремленість його мешканців від зовнішнього світу: людина живе у центрі міста, й одночасно ніби сама по собі.

Іншою характерною особливістю пентхауса є панорамний вигляд із вікон на достатньо атрактивний краєвид. Це може бути історичний центр міста з шпилями соборів та куполами церков, діловий центр із цікавим силуетом багатоповерхових бізнес-центрів або ж цікавий природний ландшафт — зелені масиви, парки та сквери, русло річки чи морська затока або гавань, гірські вершини та пасма хребтів, море чи океан з силуетами кораблів і яхт, які стоять на рейді. Важливою вимогою є кут сприймання навколишнього простору, який повинен становити 360 градусів — на всі чотири сторони світу. Це, в свою чергу, пояснює таку вимогу класичного пентхауса, як велика площа засклення фасадів. Тут поширеними є вікна на всю висоту житлового поверху.

Наступна риса помешкання на даху хмарочоса — велика площа приміщень. При цьому важливою є площа терас, якої має вистачати для влаштування басейну, зимового саду чи навіть тенісного корту. Велика житлова площа необхідна для влаштування цікавого об’ємно-просторового рішення інтер’єрів з перетікаючими просторами залів різного призначення та кімнат. Часто пентхаус розміщують у кількох рівнях, з метою якомога цікавішого поєднання обсягів приміщень та створення виразного архітектурного образу. Таке житло має відзначатись ексклюзивними рішеннями в архітектурі та дизайні. Вільне планування — не менш важлива вимога. Несучі конструкції повинні займати якомога менше місця з метою створення максимально широкого поля для діяльності архітектора та дизайнера. Мінімальна кількість міжрівневих перегородок дозволяє власнику самому формувати житловий простір. Загальна висота поверхів такого помешкання може становити до 10 метрів. Сьогодні відомі пентхауси з площами 500–600 м2 та висотою поверху до 4 метрів.

Характерною є відсутність сусідів по поверху чи зверху, адже власник пентхауса має відчувати автономність від інших мешканців будинку. У висотних будинках із влаштованими на верхніх поверхах ексклюзивними апартаментами архітектори радять влаштовувати окремий ліфт, із виходом безпосередньо у житлові помешкання.

Ексклюзивність інтер’єру пентхауса полягає у широких можливостях для влаштування камінів і басейнів. Для останніх, щоправда, необхідно створювати технічне підпілля для обслуговування та нормальної експлуатації басейну. Відомі факти влаштування у пентхаусах Санкт-Петербургу та Москви саун, з умовами для пірнання у крижану воду басейну на відкритому повітрі.

І, звичайно, будинок з пентхаусом на даху повинен бути обладнаний найновішими комунікаціями. Починаючи від системи центрального пиловидалення і закінчуючи кондиціюванням повітря, опаленням, водопостачанням, каналізацією та охороною. Крім цього, не слід забувати про обслуговуючий персонал. Йдеться про покоївок, прибиральниць, консьєржів та інших представників обслуги.

Пентхауси — один з найдорожчих типів житла на світовому ринку нерухомості. У державах з недостатньо розвинутою економікою попит на таке житло лише починає формуватись. Це, насамперед, пов’язано зі зростанням цін на землю під забудову у зв’язку з її ущільненням та концентрацією, а також високою вартістю багатоповерхового висотного будівництва, що, у свою чергу, створює умови для будівництва пентхаусів. Як правило, вартість квадратного метра в пентхаусі перевищує вартість такої самої площі у цьому ж будинку удвічі, а то й утричі.

Перехідним процесом до зведення класичних дорогих пентхаусів можна вважати спорудження апартаментів у кількох рівнях на верхніх поверхах та мансардах 9-12-типоверхових будинків. Основне — отримати чудовий панорамний вигляд з вікон будинку.

У сусідній Польщі пентхаус теж не надто поширене явище. Такі об’єкти здебільшого зосереджені на столичному ринку нерухомості, позаяк сьогодні саме Варшава посідає перше місце в будівництві висотного житла. Аналогічна ситуація спостерігається і в Росії, яка також дещо випередила Україну у цьому аспекті. Перші пентхауси з’явились на російському ринку нерухомості у 90-тих роках. Проте на цей час у Санкт-Петербурзі налічується близько сотні пентхаусів, у процесі будівництва перебуває приблизно така ж кількість.

В Україні можна прогнозувати розвиток будівництва висотних житлових будинків, а, відповідно, й апартаментів такого класу, як пентхаус. Тому надзвичайно важливо якомога детальніше вивчати світовий досвід у проектуванні житла такого типу, аби розробити оптимальні варіанти для зведення в умовах України елітних апартаментів і уникнути помилок, яких було чимало у світовій архітектурній практиці.