Домашній кінотеатр: світ без обмежень

Домашні кінотеатри (ДК) давно вже стали невід’ємною частиною систем домашніх розваг в усьому світі. Вони поєднують у собі багато переваг: комфорт, престиж, можливість по-новому подивитися на захоплюючий світ кіно. Сучасна відео- та аудіотехніка дозволяє в домашніх умовах отримати результат не гірший, а почасти навіть кращий, ніж у справжньому кінотеатрі. Водночас, придбання систем для домашніх кінотеатрів, їх встановлення і налаштування потребують комплексного підходу, причому слід зважати на особливості планування і дизайну квартири, смаки та уподобання.

Сьогодні на ринку високих технологій пропонуються домашні кінотеатри, які здатні задовольнити найвибагливіші смаки. Чудові технічні характеристики, різноманіття моделей, мультиформатність — кредо діяльності провідних виробників цієї галузі. Сучасні моделі підтримують DVD, CD, CD-R, CD-RW, MP3, VCD, JPEG DiVX та MPEG4 формати. Новинкою можна назвати рішення «2 в 1» — поєднання DVD і відеомагнітофону. Таким чином, створено компактну універсальну систему для цифрових домашніх розваг.

Розглянемо детальніше методи обробки звуку, які забезпечують неперевершене звучання.

DTS (Цифрова система домашніх кінотеатрів) — аналог до Dolby Digital. Цифрова інформація при записі на диск чи інший формат «стискається» у розмірі, значно меншому порівняно з Dolby Digital. Якість звучання — найвища з-поміж інших систем обробки звуку. Так склалося, що велика кількість фільмів на DVD та саундтреків на CD випускається з використанням системи DTS цифрового об’ємного звучання. Так, якщо в США поширена система DTS, то в Європі — Dolby Digital.

Система Dolby Digital — ще один крок назустріч реальному звучанню в домашніх умовах. Передача звуку відбувається 6-ма окремими колонками (система Dolby Digital включає в себе три фронтальні канали: лівий, центральний і правий; має два незалежні тилові канали: лівий і правий. У системі Dolby Digital всі п’ять головних каналів (три фронтальні і два тилові) забезпечують діапазон 35 Гц — 20кГц). Шостий, так званий «канал низькочастотних ефектів» (15-120 Гц), дає додаткову інформацію про баси. Цей канал забезпечує підсилення враження від звучання у сценах фільмів з вибухом чи катастроф різного рівня. Всі 6 каналів у системі Dolby Digital — цифрові. Вдосконаленням системи є Dolby Digital 6.1 (додатковий тиловий віртуальний канал) і Dolby Digital 7.1 (2 канали з тилу).

Система Dolby Pro-Logic — це аналогова система декодування звуку для домашнього кінотеатру, що передбачає декодування 4 звукових каналів з 2 каналів стереозвуку, який записується на 2 доріжках відеомагнітофону у форматі Dolby Surround. Більш досконалою є Dolby Pro-Logic 2 (з 2 каналів декодуються 6 звукових каналів).

При виборі акустики для домашнього кінотеатру не слід шкодувати часу. Не можна забувати про те, що хорошу техніку виготовляють лише ті фірми, які займаються винятково акустичними системами.

Різноманітна класифікація сучасної акустики для домашнього кінотеатру досить умовна, проте виділимо три види: класичну, вбудовану, дизайнерську.

Ті, хто прагне до максимально розумного співвідношення «ціна-якість», не зможуть обійтися без класичних акустичних систем. Даною акустикою вже нікого не здивуєш, але сьогодні саме класична акустика є найбільш поширеною — якісне звучання і систему легко адаптувати до особливостей приміщення.

Вбудована акустика призначена для прихильників кардинальних рішень. Захована в стіни, вона практично непомітна і «видає» себе лише звуком. Щоправда, вбудовану акустику досить складно інсталювати і ще складніше досягти необхідної звукової панорами. Однак результат того вартий. Вбудовані акустичні системи дозволяють максимально вільно спланувати простір, відведений під домашній кінотеатр.

Дизайнерська акустика («life style») створена для того, щоб не ховатися, а навпаки, привертати увагу. Це виконані зі скла, металу і пластику елементи системи. Вишукані форми дизайнерської акустики не залишать байдужим найбільш витонченого естета, а звучання кращих треків задовольнить вибагливого меломана. В інтер’єрних домашніх кінотеатрах тривалий час вважався неминучим компроміс між зовнішністю та якістю акустики. Сьогодні кращі зразки дизайнерської акустики не лише ефектно виглядають, але й мають неперевершене звучання. Такі акустичні системи можуть стати виграшним елементом будь-якого інтер’єру. Але зовнішній вигляд — не основне. Оцінювати слід з погляду функціональності ДК.

Зараз домашні кінотеатри купують дуже активно. Ціни на дану продукцію коливаються в межах від 130-700 у.о. (початковий рівень), 1000 у.о. і більше (вищий клас) до кількох десятків тисяч у.о. (Hі-END). Та більшість покупців майже не розбираються в технологіях і при виборі кінотеатру, насамперед, звертають увагу на стильний дизайн, а не на технічні характеристики.

У чому ж відмінність дорогої апаратури від дешевої? Чому ціни на акустику часто відрізняються навіть у сотні разів? За що доводиться платити покупцю? Невже за бренд!? Що ж, буває й так, але все-таки відмінності в цінах зумовлені різним рівнем якості. Інший рівень якості досягається, зокрема, завдяки використанню якісних комплектуючих і «розумного» проектування.

Ціна на комплекти з 5.1 звуком починається від 160 у. о. (рекордсмен — Mustek HT 713). Комплектів з ціною менше 200 у. о. уже досить багато: Scott Home Theater 850; Sven HT-475; Xoro HSD300+HSS510 тощо. Список виробників з моделями дешевше 300 у. о. уже досить солідний: BBK, Orion, LG, Panasonіc, Pioneer, Scott, Sven, Samsung... Що можна чекати від такого комплекту? Якість відео не йде в жодне порівняння з відеомагнітофоном, а цифровий звук із високими і низькими частотами при повній відсутності шипіння просто вражає уяву. І лише через деякий час можна помітити, що, крім високих і низьких частот, непогано б і середніх додати, що баси «бубонять», а верхи «задерті», стереопанорама нерозбірлива... Особливо добре недоліки помітні при прослуховуванні музики: до рівня стаціонарного CD-плеєра бюджетному DVD далеко. Якщо «бюджетний» звук вже не влаштовує, слід придивитися до дорожчих моделей.

Так, «середній» сегмент займають ДК виробництва Sony, Philips тощо.

З-поміж дорожчих (від 700 у. о.) — добре відомі «гранди» відео- й аудіотехніки: JVC, Kenwood, Sony, Phіlіps, Panasonіc, Pіoneer, Thomson, Toshіba, Yamaha. Цим фірмам не доводиться «червоніти» за свою продукцію, а більшості покупцям — шкодувати про здійснену покупку. Для абсолютної більшості цих рівнів якості цілком достатньо.

Вибір устаткування для домашніх кінотеатрів теж достатній, а рішень тут існує безліч: різні види мультимедіа-проекторів, плазмові та рідкокристалічні (LCD) панелі, проекційні телевізори. Багатоманіття технологій здатне задовольнити практично будь-які потреби, врахувати різні смаки та пристрасті. Тому важливо зорієнтуватися в цьому різноманітті і вибрати саме те, що максимально відповідає власним запитам та особливостям квартири.