Кожен має право дихати свіжим повітрям

Здавна ми звикли до того, що постійне, мінімально необхідне надходження зовнішнього повітря в офіс чи квартиру здійснюється крізь нещільності у звичайних дерев'яних вікнах чи дверях, або через відчинене вікно. Але що робити у випадку встановлення абсолютно герметичних металопластикових чи якісних дерев'яних вікон, або, коли немає змоги відчинити вікно? Звідки ж тоді візьметься свіже повітря?

Численні дослідження вчених свідчать, що проблема свіжого повітря у приміщенні є актуальною для кожної сім’ї чи трудового колективу. За даними фахівців, мешканці великих міст понад 80% свого часу проводять у закритих приміщеннях, «фільтруючи» власними легенями тисячі кубометрів повітря, затримуючи різні бактерії, віруси та грибки. За екологічними оцінками повітря у приміщенні у 4–6 разів «брудніше» та у 8–10 разів токсичніше від зовнішнього. Слід згадати ще й про побутові газові прилади, які, спалюючи іони кисню, виділяють чадний газ, оксид азоту, вуглекислий газ, про негативні властивості яких знають усі. У приміщеннях повітря, як правило, є зволоженим (від приготування їжі, дихання мешканців, сушіння, користування ванною), містить мало кисню, зате багато шкідливих отруйних сполук, які утворюються під час випаровування з поверхонь штучних виробів (килимових покриттів, шпалер), лакованих поверхонь (підлоги, меблів). Надмірна кількість вологи спричиняє розвиток грибків, що особливо відомо мешканцям панельних будинків або кутових квартир багатоповерхівок. Такі грибки, активно розмножуючись на бетонних поверхнях, штукатурці, дереві, пластику, лінолеумі, демонструють свою всеїдність та непоступність. Кімнатна температура, підвищена вологість, неефективна вентиляція — цього грибку достатньо для росту. Загальновідомо, що спори цвілі викликають алергію та хронічні захворювання дихальних шляхів. Крім цього, повітря у приміщенні позбавлене «життя» внаслідок роботи екранів моніторів, телевізорів, флуоресцентних ламп, факсів, які утворюють електромагнітні поля. Якщо додати до цього ще й «щільність» будинків, стіни яких не пропускають тепла та повітря, то можемо собі уявити, в яких умовах ми живемо, чому хворіємо на бронхіт, алергію, бронхіальну астму, серцево-судинні захворювання.

Просте та дешеве вирішення цих проблем — у розробці віконного провітрювача, який одночасно дозволяє і поліпшити якість повітря у приміщеннях, і усунути конденсацію водяної пари на поверхні скла та віконних рамах. Сконструйований у 60-тих роках минулого століття у скандинавських країнах, провітрювач швидко освоїв нові ринки збуту у Великій Британії, Франції, Бельгії, США, Канаді, Японії та країнах Середземномор’я. На сьогодні ж його можна зустріти й в Україні.

Провітрювач — невеликий пристрій, вмонтований найчастіше у вікні. Завдяки спеціальній конструкції він забезпечує надходження свіжого повітря ззовні у приміщення, а відпрацьоване повітря виходить вентиляційними каналами. Аеродинамічний клапан дозволяє надходити заданій кількості повітря у приміщення (25 м3/год). Крім того, за бажанням можна встановити і ручне регулювання притоку повітря (від 25 до 100 м3/год). Цікавим є той факт, що, за рекомендаціями екологів, людині у нормальних умовах необхідно 20–30 м3 свіжого повітря на годину. Тобто провітрювачі повністю забезпечують потребу людини у свіжому повітрі. При використанні провітрювача немає необхідності відчиняти вікна, витрачаючи багато тепла та грошей, можна забути про неприємні протяги, можливість заливання приміщення дощем, шум знадвору, можливість входу непроханих гостей, «візиту» мух і комарів до вашої оселі. Використання автоматичних провітрювачів дозволяє заощадити близько 50% теплової енергії, призначеної для вентиляції, позаяк вони самостійно стежать за ступенем обміну повітря. Ринок провітрювачів в Україні невпинно зростає. Нині, як правило, можна зустріти провітрювачі західних торгових марок. Так, у Києві популярні провітрювачі «Duco», «Aereco». Натомість у Західній Україні користується популярністю торгова марка «Ventair» (Польща). Слід згадати ще про такі бренди, як «Siegenia» та «Titon». При купівлі металопластикового чи дерев’яного вікна необхідно поцікавитись у спеціалізованого виробника, чи його вікна оснащені провітрювачами. В іншому випадку доведеться звертатись ще й до фірми, яка їх встановлює. Зараз спостерігається тенденція до укладання партнерських угод між виробниками вікон та фірмами, які спеціалізуються на провітрювачах. Особливо такі угоди популярні зараз, коли на рівні уряду встановлюються обов’язкові норми щодо вентиляції та опалення жилих будинків.

Звичайно, можна вмонтувати провітрювач на встановлене вікно. Спеціалісти нададуть кваліфіковані консультації щодо кількості провітрювачів і швидко їх змонтують. Вартість провітрювача з монтажем — близько 30–35 євро. Такий невеликий пристрій є зовсім непомітним, він не псує естетичного вигляду вікна, усуває пару та запахи на кухні, у ванній кімнаті та приміщеннях, де перебуває багато людей чи працює техніка — телевізор, факс, комп’ютер тощо. Отож, вибір за вами. Однак слід пам’ятати: ніщо не коштує так дешево і не ціниться так дорого, як свіже повітря в оселі, адже здоров’я людини — найцінніше.