Розумний дім – втілення надсучасних технологій

Будинки, як правило, споруджують комфортними, затишними, зручними. А ще споруди бувають розумними завдяки реалізації ідеї їхньої автоматизації, яка вже давно панує між людьми, котрі намагаються йти у ногу з можливостями сучасної техніки. Перші «розумні будівлі» з'явились у США наприкінці 50-х років минулого століття. Мікропроцесори, які лежать в основі будь-якого автомату, почали застосовувати у побутовій техніці (телевізори, мікрохвильові печі, пральні машини, кондиціонери тощо) і використовувати для підвищення добробуту й умов проживання людини.

«Розумний дім» – це приміщення для проживання або роботи, яке обладнане різноманітними електронними засобами, базоване на сучасних інформаційних технологіях і призначене покращити роботу та побут людини. Такими приміщеннями можуть бути корпоративні офіси, приватні готелі, котеджі, елітні багатоповерхівки. В основі їх облаштування є комплексність – усі електронні елементи в будинку мають взаємодіяти між собою і при цьому бути простими у користуванні. Тобто, «Розумний дім» є своєрідною автоматизованою системою управління, яка:

  • «відчуває», що відбувається усередині й ззовні будівлі;
  • «реагує» так, щоб найефективніше організувати безпечне і комфортне перебування у будинку, звівши до мінімуму споживання енергоресурсів;
  • «взаємодіє» з господарями за допомогою простих і доступних засобів спілкування.

Одночасно, маючи запрограмовану автоматику, «Розумний дім» здатний вирішувати низку завдань. По-перше, управляти освітленням, тобто вмикати світло в коридорі на вході в будинок автоматично або за допомогою пульта, дистанційно вмикати і вимикати світильники, регулювати яскравість освітлення (т. зв. сценарії), вмикати щоденно освітлення квартири у вечірній час, імітуючи присутність господарів – все, що можна придумати з освітленням будинку та подвір’я для ефективного і економного використання електроенергії.

По-друге, виконувати охоронні функції. Наприклад, імітувати гавкіт собаки при наближенні до житла сторонньої людини, керувати охоронною системою і системою відеоспостереження, повідомляти телефоном про несанкціоноване проникнення небажаних «гостей» у будинок. По-третє, забезпечувати комфортне проживання в будинку. Підтримувати на заданому рівні температуру і вологість в будинку, потрібний тиск і температуру води у водопровідній системі, забезпечувати автоматичний злив у ванні та унітазі, автоматично зачиняти у потрібний час двері тощо. Таке «розумне» приміщення може виконувати ще й функції телефонного повідомлення у разі аварійних ситуацій (витоку води та газу, несправності електрообладнання та ін. ), а також автоматично або за командою з телефону чи інтернету керувати побутовою технікою. Звичайно, обсяг завдань, які має виконувати «Розумний дім», повністю залежить від побажань замовника.

На відміну від окремих автоматичних систем (охоронної, пожежної, відеоспостереження, управління освітленням) «Розумний дім» змушує різні прилади і механізми взаємодіяти за різноманітними сценаріями здійснювати комплексні дії, базовані на складних зв’язках і діалозі автоматики й людини. Сценарії вводять у пам’ять програмованого логічного контролера (ПЛК) або персонального комп’ютера, які здатні самостійно аналізувати ситуацію і приймати рішення у межах визначених завдань. Спеціалісти зазначають, що в Україні наразі не побудовано жодного будинку, повністю укомплектованого «чудо-системами». Хоча вже з’являються окремі замовлення на котеджі з автоматичною системою життєдіяльності. Сьогодні ринок послуг у сфері інтеграції автоматики пропонує систему «Розумний дім» як реальний продукт. Більшість фірм реалізує виконавчі вироби і автоматику різних європейських та світових виробників у вигляді окремих елементів системи. Натомість компаній, які пропонують комплексний підхід до вирішення завдань автоматизації будівель та житлових будинків, існує небагато. Кожна з них пропонує конкретну систему або стандарт і здійснює роботи від проектування до технічного обслуговування під час експлуатації.

За прогнозами експертів, цього року у США близько 50%, а в Західній Європі понад 40% усіх новозбудованих будинків стануть «розумними». Що ж до українського ринку, то у цьому напрямі він поки що перебуває на етапі вивчення можливостей «розумних» систем. Цим можна пояснити досить низьку активність українців у впровадженні систем домашньої автоматики. Однак, навіть у разі реалізації проектів «Розумного дому» рівня інтелектуалізації наразі вдається досягнути лише на 20–40%. Утім, система «Розумний дім» виправдовує себе: будинки, офіси, котеджі, квартири, оснащені нею, є виграшними у всіх стосунках.