Творець клімату — кондиціонер

Літо... Спека... Хочеться відпочити десь у затишному прохолодному місці, аби відновити сили для подальшої фізичної чи розумової праці. Звичайно, можна прийняти холодний душ, випити з друзями холодного пива, але це допоможе ненадовго. Значно простіше, коли квартиру постійно охолоджує кондиціонер, адже завдяки йому приємний мікроклімат в оселі панує впродовж усього року.

Кондиціонер вже давно став невід’ємним атрибутом сучасного офісу, банку, престижного магазину чи торгової фірми. А ось в українській квартирі кондиціонер — поки що рідкість, як відеомагнітофон у середині 80-х чи комп’ютер на початку 90-х років. На думку експертів, якщо у більшості європейських країн на квартири і приватні будинки припадає до 70-80% кліматичної техніки, то у нас — не більше 30%. Однак останнім часом ситуація різко змінилась. Тож, що таке кондиціонер? Кондиціонер (з лат. сondicio — умова, стан) — це прилад побутового чи промислового призначення, який використовується для підтримання оптимальної температури у приміщенні. Він охолоджує, обігріває, зволожує та вентилює повітря. Особливого значення набувають кондиціонери у сучасних умовах, коли застосовують нові способи конструювання і будівництва будинків. З’явились «щільні» будинки, стіни і вікна яких не пропускають тепло та повітря. Дослідження, проведені у Бельгії, Великій Британії та США, засвідчили прямий зв’язок між поганою якістю повітря та численними хворобами, зокрема, небезпечними різновидами алергії. Відповідно, постало питання, як просто і дешево вирішити цю проблему? Кондиціонери — найкраще рішення. Крім того, вчені також довели, що чисте повітря у приміщенні у кілька разів здатне підвищувати працездатність і знижувати ризик захворювань. За останні роки, на думку експертів, світовий ринок кондиціонерів зріс більше ніж на 60%. За даними Jarn, у 2001 році він збільшився на 1,7 млн. одиниць і досяг позначки 43,6 млн. шт. До того ж споживання «побутових» кондиціонерів склало 33,2 млн, а продаж «промислових» моделей — 10,4 млн. штук. Головним споживачем кліматичної техніки у світі є Тихоокеанський регіон, причому майже 3/4 світового попиту припадає на три країни: Японію, США та Китай. Так, у США у 2000 р. американці придбали 6,7 млн. кондиціонерів канального типу і руфтопів, а також 6,5 млн. віконників. Слід додати, що вироблена у США кліматична техніка, як і японська, здебільшого призначена для місцевого ринку і не може продаватися в Європі через те, що у США при напрузі 230 В частота складає не 50, а 60 Гц. Для невеликих виробників це частково стає чималою перешкодою для виходу на американський ринок. З іншого боку, це пояснює, чому в Україні практично не зустрічається техніка з позначкою «Made in USA».

Особливо стрімко розвивається індустрія клімату в Китаї. Якщо, на думку фахівців, на початку 90-х років на китайському ринку продавали приблизно мільйон кондиціонерів у рік і були відомі тільки два місцевих виробники — Chunlal i Huabao, то зараз об’єм продажів зріс більше ніж у 10 разів і темп приросту становить 20% щорічно. Це дозволяє нам говорити, що центр світового виробництва кондиціонерів переміщується до Китаю. Відомі китайські виробники, як-от: «Midea», «Haier», «Gree» представлені і в Україні. Крім того, у Китаї побудовані фірмові заводи багатьох величезних світових виробників кондиціонерів. Найбільший масштаб виробництва мають «Fujitsu General», «LG», «Sharp», «Hitachi», «Electra», які переважно працюють на експорт. За попередніми оцінками, обсяг китайського експорту вже у 2001 р. перевищив 5 млн. кондиціонерів, з яких понад 80% припадає на спліт-системи. Тому масова поява китайських виробників кондиціонерів в Україні далеко не випадковість. Сьогодні на ринку пропонують досить великий вибір кондиціонерів, які поділяють на три групи: віконні, мобільні, спліт-системи.

Найпопулярніший кондиціонер — віконний. Він — найбільш поширений і дешевий. Це кондиціонер в одному корпусі, який найчастіше врізається у вікно. Він може працювати у режимах «холод» чи «тепло-холод». Кондиціонер має плавне регулювання температури, що дозволяє підтримувати комфортні умови у приміщенні. Більшість сучасних моделей мають пульт дистанційного управління. У такому кондиціонері покупця найбільше приваблює простота конструкції, вони найчастіше використовується для охолодження невеликих приміщень, спалень та кабінетів. Основні недоліки такого кондиціонера: високий рівень шуму, немає можливості вибору місця встановлення, позаяк необхідно здійснювати монтаж у віконний проріз, що не завжди є привабливим з естетичного погляду.

Мобільні кондиціонери досить зручні у побуті, адже їх можна встановлювати будь-де та переміщувати з кімнати у кімнату. Такі кондиціонери найчастіше пов’язані з вулицею гнучким гофрованим шлангом (його переважно виводять на вулицю через відкриті двері, кватирку чи вікно). Вони мають мінімальну вагу і невеликі габаритні розміри, їх досить легко встановити. У будь-якому мобільному кондиціонері компресор знаходиться усередині. При цьому за рівнем шуму він практично не відрізняється від зовнішнього блоку спліт-системи.

Аби не заважали навіть найменші звуки, слід придбати спліт-систему. Її рівень шуму подекуди у 8-12 разів нижчий, ніж у віконників. Спліт-система складається мінімум із 2 блоків із фіксованим місцезнаходженням: зовнішній блок розташований ззовні будинку, внутрішній — безпосередньо у приміщенні, яке кондиціонується. Система обладнана 24-годинним таймером, її можна запрограмувати на цілий день погодинно. Спліт-системи бувають настінними, канальними, підстельними тощо. Слід згадати ще про мультиспліт-системи, які дозволяють утримувати певну температуру повітря в кількох кімнатах. Мультиспліт-системи є дешевшими від моноспліт-систем і за якістю нерідко їм поступаються.

На думку експертів, найбільшим попитом у нас користуються спліт-системи настінного та підстельного типів. Загалом на українському ринку кондиціонерів та й усього світу спостерігається тенденція до збільшення ролі спліт-систем, які витісняють віконні кондиціонери. Доведено, що на 1 Квт електроенергії у спліт-системі можна одержати близько 3 Квт тепла чи холоду, тоді як «віконник» дає тільки біля 2 Квт.

Доцільно запам’ятати одну річ: якісний кондиціонер може прослужити удвічі довше ніж «невідомі». Тому не слід економити на відомій марці. Та й різниця у ціні між технікою класу «люкс» і «підпільного виробництва» може сягати щонайбільше 30%.