Творець опалювального сезону

Сучасний будинок. Яким він має бути? Гарним, міцним, зручним, надійним? Без сумніву. І звичайно ж, він повинен бути теплим. Комфорт, що не залежить від примх природи й енергетиків, можна створити, установивши систему автономного теплопостачання. Сьогодні існує багато виробників, і розібратись серед усього розмаїття систем опалення досить важко. Спробуємо розглянути, як це можна зробити в звичайній міській квартирі чи власному особняку.

Класифікація котлів

За видами використовуваного палива котли поділяють на: електричні, газові, рідкопаливні (мазут, дизельне паливо), твердопаливні (практично всі види твердого палива: дрова, вугілля, торф), комбіновані (різні види палива). За видом теплоносія на виході із котла: парові (нагрівають воду до стану пари), водяні (вода на виході із котла залишається у рідкому стані). За кількістю контурів із теплоносієм: одноконтурні (котел має в корпусі одну трубну систему с теплоносієм (водою або спеціальним антифризом) і працює лише на опалення приміщення), двоконтурні (котел має в одному корпусі дві трубні системи), зазвичай незалежні, і працюють для опалення приміщення і підігріву протічної води. Всі типи котлів мають свої переваги й недоліки. Зупинимося на деяких з них.

Електричний котел

Введення з 1991 року багатотарифного обліку електроенергії дозволило розглянути електрику, яка завжди вважалася одним з найбільш дорогих джерел теплової енергії, як найбільш перспективну і недорогу. Практичне застосування електрокотлів протягом 14 років навіть без застосування зонних тарифів обліку електроенергії за сучасних непропорційних зростаннях цін на теплоносії засвідчило, що електроопалення незначно дорожче за опалення газом. Електрокотли — найбільш прості за будовою й монтажем. Вони досить популярні, позаяк мають безліч переваг. Електрокотли вважаються найбезпечнішими, оскільки в них немає відкритого полум’я, найбільш екологічно чисті, не вимагають окремого приміщення з витяжкою, як газові й рідкопаливні котли. Вони прості в експлуатації й мають високу маневреність. Невеликий розмір і мала вага дозволяють істотно заощаджувати місце. До того ж працюють вони безшумно. Водночас, електричні котли мають низку недоліків. Бажана окрема проводка, а за великої потужності котла потрібна трифазна мережа 380 В. Електричний котел не рекомендується ставити в будинку площею більше 100 м2, позаяк його потужності, швидше за все, може не вистачити. До того ж у великому будинку він себе не виправдовує: занадто багато доведеться платити за електроенергію, яку він споживає. При великому навантаженні напруга в мережі може коливатись, що призводить до збільшення сили струму й можливого виходу з ладу нагрівальних елементів і псування автоматики котла.

Газовий котел

Найкраще поставити газовий котел, якщо поруч із будинком є газова магістраль. Потужність котлів даного типу — від 10 кВт, тому вони можуть обігріти будинок великої площі. Газові котли набули поширення завдяки простоті в експлуатації (не треба стежити, чи досить палива). Якщо ж тиск газу з певних причин падає нижче за мінімальний рівень, автоматика котла самостійно зупинить котел і повідомить власника. Такі котли досить екологічні: при спалюванні газу практично не утворюється накипу й не відбувається викидів шкідливих речовин. Газовий котел може обігріти котедж великої площі, при цьому експлуатаційні витрати будуть мінімальними серед всіх інших типів котлів. Перед тим як установлювати газовий котел, необхідно одержати відповідний дозвіл. Звичайне оформлення документів бере на себе монтажна організація за окрему плату. На жаль, дуже часто при проектуванні будинків і газових комунікацій можливість установки котла не передбачається заздалегідь, що може призвести до додаткових витрат при оформленні дозволу. Багато хто вважає газовий котел небезпечним, позаяк його пальник не закритий повністю корпусом котла, і коли котел працює, видно полум’я, але насправді відкритість пальника, скоріше, плюс, ніж мінус (видиме полум’я говорить про те, що котел працює). Для газового котла необхідні димохід і добре провітрюване приміщення з окремим виходом на вулицю. Котел слід встановлювати на відстані 30-50 см від стін, залежно від моделі й розміру котла, приміщення для котельні має бути не менше 8 кв.м.

Рідкопаливні котли

Рідкопаливні котли дуже близькі за продуктивністю й характеристиками до газових. Котли встановлюють для обігріву великих будинків у разі відсутності газопроводу. При цьому 2-5 т солярки вистачає на опалювальний сезон для будинку площею 300-400 кв. м і, як правило, власники таких котлів купують на заправній станції відразу цистерну палива. До переваг даного типу котлів фахівці відносять їхню потужність (від 10 кВт, вони можуть опалювати великі котеджі). Для їхньої установки не потрібно спеціальних дозволів, як для установки газових. Рідке паливо (дизельне, а тим більше мазут) набагато дешевші, ніж електрика. У рідкопаливних котлів є й свої недоліки. Наприклад, слід забезпечити зберігання деякого запасу солярки або мазуту. Необхідне окреме приміщення з витяжкою і якісною вентиляцією. За кількістю шкідливих викидів котел перевершує газовий, і в процесі роботи, при порушенні умов експлуатації, може утворюватись значна кількість газу, що вимагає встановлення більш дорогої й надійної автоматики. У процесі роботи у викидах котла присутні кислотні окиси, що може призводити до корозії поверхонь й зниження терміну служби котла.

Твердопаливні котли

Котли даного типу можуть працювати на кількох видах твердого палива, найчастіше кам’яному або дерев’яному вугіллі чи дровах. Сьогодні в Європі, мабуть, тільки фіни опалюють заміські будинки дровами, і тому на ринку з-поміж різних закордонних виробників таких котлів чимало фінських. Також такий вид котлів підходить у випадку неможливості підведення газу чи зберігання рідкого палива й для опалення невеликого будиночка площею до 80 кв. м (хоча є й потужніші варіанти). Ці котли більш екологічніші у порівнянні з рідкопаливними. Але, водночас, мають низку недоліків. Треба постійно стежити за горінням і періодично додавати дрова або вугілля (автоматизувати цей процес у побутових умовах дуже складно). Пік продажів котлів традиційно припадає на літній період і початок осені. Це пов’язано, насамперед, зі зручністю монтажу котлового агрегату під час будівництва будинку, особливо нижніх поверхів і підвалів. Однак осінь і початок зими також мають певний рівень продажів: багато домовласників ухвалюють рішення щодо модернізації опалювальної системи лише з настанням холодів. У цей період найбільшою популярністю користуються електричні котли. У найближчі кілька років очікується збільшення темпів й обсягів будівництва, зокрема, котеджного. У зв’язку із цим попит на системи опалення зростатиме, а обсяги продажів істотно збільшаться. Якщо на сьогодні на ринку переважають водонагрівні котли малої потужності (бойлери), то в майбутньому значне поширення отримають універсальні котли середньої й великої потужності, орієнтовані на завдання автономного теплопостачання.