«Чарівники» саду і городу

Мати власний затишний зелений куточок – заповітна мрія чи не кожного міського жителя. У свою чергу, той, хто має власний будинок, прагне хоч якось озеленити прибудинкову територію. Саме тут і стає у пригоді ландшафтний дизайн, який об’єднує давнє мистецтво творення квіткових і рослинних ансамблів, засади садівництва та агрономії та найновіші інженерно-будівельні технології для створення справжніх зелених оазисів з-поміж міських будинків і вулиць.

Весна і початок літа – пора, коли чимало людей увесь вільний час намагаються провести, пораючись коло землі: впорядковують після зими газони, насаджують нові рослини, підстригають дерева та кущі. Така праця приносить багато задоволення і є найкращим активним відпочинком для людей, котрі робочий час поводять в офісах та на підприємствах. Принципом сучасного ландшафтного дизайну є повна механізація та автоматизація праці в ландшафтному господарстві при оптимальних показниках екології та енергоощадності.

Максимально замінити ручну працю простими і складнішими механізмами, вдосконаленим реманентом, та різними міні-агрегатами для роботи на невеликих ділянках і садово-паркових зонах – основна ідея новітніх тенологічних розробок. На сучасному ринку чітко простежується тенденція до використання негроміздких, мобільних, багатофункціональних агрегатів, які характеризуються чудовими робочими характеристиками і зручним транспортуванням. Це газонокосарки, тримери, аератори, мінітрактори для різних робіт.

Так, асортимент такого незамінного в кожному зеленому господарстві пристрою, як оприскувач налічує понад 20 одиниць з широким переліком насадок, трубок, форсунок, манометрів, фільтрів тощо. Це, зокрема, багатофункціональні ручні оприскувачі, на 1-2 літри, ціла низка ранцевих розпилювачів із ручним і двигунним накопичувачем, а також розпилювачі з двигунами та розпилювачі серії «Minor» на стальній рамі, завдяки якій їх можна встановлювати на будь-якому транспорті чи невеличкому тракторі.

Оптимальними для присадибної ділянки є електричні косарки: низький рівень шуму, відсутність шкідливих викидів, а також можливість праці в місцях, недоступних для косарки. Мотокоси при зміні різальних насадок використовують і для вирізання бур’янів та молодих дерев. Новинкою на ринку є професійні мотокоси для тривалих (середній рівень складності) та важких робіт. Шпалерні ножиці на довгій ручці з простим регулюванням кута забезпечують точність підрізання на відстані. Сучасний модельний ряд газонокосарок включає малошумні електричні косарки з електричним стартером і приводом на задні колеса, професійні з алюмінієвим литим корпусом для роботи у важкодоступних місцях, потужністю у 5,5 кінських сил і потужні трактори для викошування великих ділянок.

Окрім спеціалізованих інструментів, призначених для виконання окремих функцій, німецька фірма «Solo» пропонує новинку – універсальну систему «MultiSystem», яка залежно від насадки обрізає кущі, зрізає траву, культивує грунт.

Для подачі води до кожного куточка ділянки в системі автоматичного чи напівавтоматичного режиму існують системи поливання. Це, передусім, повний спектр садово-городніх помп, а також міні-станції автоматичного побутового водопостачання, що укомплектовуються різними за функціональним навантаженням шлангами, пістолетами та насадками, які дозволяють регулювати потужність водного струменю для поливання різних ділянок (віддалені, важкодоступні, насаджені деревами та кущами чи делікатними рослинами). З-поміж новинок – автоматична котушка для змотування шлангів із комплектом наконечників для поливання, а також котушка зі шлангом на великих легкохідних колесах, які не руйнують газон; шланг із просочуванням вологи для економного мікрокраплистого зволожування (підземне прокладання); висувні дощувачі, передбачені для різних за рельєфом ділянок, які одночасно виступають важливим елементом ландшафтного декору. Автоматичне поливання зелених ділянок, квіткових та балконних рослин пропонує пряме дистанційне програмування клапанів поливу або модульне кабельне управління системою.

Основою догляду за газонами лишаються газонокосарки: електричні та акумуляторні, з функціями скошування, збору і подрібнення трави, яку використовують для підживлення грунтів (високі екологічні показники). Газонокосарки прості і нескладні в експлуатації, мобільні (надаються для роботи біля квіткових насаджень, доріжок, легко оминають перешкоди), роблять газон ідеально рівним. Ножиці з довгою ручкою для трави чи живоплоту та кущів, що не вимагають нахиляння при роботі, як і додаткового користування драбиною, – інструмент простий, надійний і екологічний для роботи на невеликій ділянці. Тримери – для роботи на важкодоступних ділянках, секторах складного рельєфу, біля сходів, огорож, декоративних каменів – поділяються на три класи: базовий (для невеликих садів і городів), стандартний (для сімейних садів) та професійний (скошує дику траву, чагарники і молоді дерева).

Для догляду за деревами та кущами використовують електричні та акумуляторні кущорізи, сучкорізи. Вони забезпечують високу якість зрізів завдяки вдосконаленій системі лез. Асортимент ножиць (для кожної споживчої групи і завдань) забезпечує точну фігурну або суцільну стрижку живоплоту, облаштовані цікавими технічними деталям: гелеві амортизаційні подушки на ручках, телескопічні ручки (функція збільшеного радіусу дії).

Процес пропозицій ринку не відстає від попиту та побажань споживачів. Наприклад, фонтанні помпи з комплектом насадок, які забезпечать потужну водяну групу в невеличкій водоймі і підводні світильники з кольоровими насадками для нічного і денного режиму, чи шовкову водну лілію, яка цвістиме у ставку не тільки влітку.

Сьогодні існує необмежений вибір сучасних інструментів, призначених для ландшафтного дизайну, здатних виконати будь-яку роботу. Однак не слід забувати, що від висококласних інструментів у ландшафтному дизайні залежить лише частина успіху. Не менш важливим є вибір фахівців, які займатимуться ландшафтним дизайном – адже саме від їхньої професійності та творчої інтуїції залежить те, як виглядатиме Ваш зелений оазис.