Газонний буквар

Власники заміських будинків знайомі з проблемою догляду за прилеглою земельною ділянкою. Посадка та догляд за газоном, боротьба з бур’янами та гризунами, підживлення, полив та підстригання — це лише невелика частина необхідних газонних робіт. Для їх правильного виконання потрібні не тільки терпіння і багато вільного часу, а й знання та досвід. Довіривши цю копітку роботу фахівцям, власник газону отримує можливість цілий рік насолоджуватись красою присадибної ділянки.

Під час підготовки ділянки для газону, насамперед, слід прибрати з території залишки сміття, каміння, викорчувати непотрібні дерева та кущі. У сучасних умовах на дачних ділянках, особливо після проведення будівельних робіт, відсутній або сильно порушений природний шар землі. Тому для створення газону слід завезти на ділянку спеціальний родючий ґрунт, розрівняти його та утрамбувати катком. Якщо територія не має прямого рельєфу або ж підземні води знаходяться дуже близько до поверхні, власникам не обійтись без дренажу — газон не любить перезволоження. Причини надлишкового перезволоження можуть бути різними. Наприклад, ділянка розташована на глинистому ґрунті, у низині, або біля підніжжя схилу, яким рухається вода, що зволожує ґрунт, або ділянка оточена огорожею чи будівлями з глибоким фундаментом. У цих та інших випадках доведеться попрацювати, аби відвести надлишки води, понизивши її вміст до необхідного рівня шляхом висадження на ділянці дерев та кущів. Основним методом регулювання й захисту території від перезволоження є спорудження дренажної системи для відводу поверхневих вод.

Дренаж — це система підземних каналів із дренажними трубами, прокладеними особливим чином з ухилом у бік відводу води (за межі ділянки, або до дренажного колодязя). Дренажна система, хоча й непомітна, але важлива частина саду. Не зробивши дренаж вчасно, у майбутньому доведеться розплачуватись за недалекоглядність і безтурботність — надлишок вологи через кілька років може призвести до деградації газону і гальмування росту висаджених рослин. У такому випадку доведеться копати траншеї для осушення, знищувати посадки і все перебудовувати. Замість довгоочікуваного відпочинку у своєму саду господарі будуть змушені місити болото, миритись з присутністю робітників на ділянці та витрачати значні кошти.

Як тільки газон добре підросте, його потрібно забезпечити регулярним доглядом, аби зберегти здоровий і привабливий вигляд. Як правило, догляд складається з поливу та стрижки, однак, щороку слід вносити добрива, підсипати ґрунт, проводити аерацію і, у разі потреби, забезпечувати контроль появи бур’янів та хвороб. Є три чинника постійно квітучого газону: догляд, стрижка, аерація. Стрижка — один з основних, регулярних заходів догляду, який не тільки підтримує зовнішній вигляд газону, але й стимулює рослини розвиватись вегетативно. Це й чудовий засіб боротьби з бур’янами. Уперше газон стрижуть, коли висота травостою досягає 10 см. Надалі стрижку газону рекомендують проводити один раз на декаду на висоті 3-4 см. Також періодично рекомендується проводити обрізку краю газону, аби зберегти його зовнішній вигляд. Аерація (проколювання) дозволяє повітрю проникати у ґрунт, а також зменшує його щільність. Ця процедура проводиться спеціальною машиною-аератором, стимулюючи глибокий ріст коренів. Не слід забувати, що на газоні рано чи пізно з’являться бур’яни. Однорічні бур’яни не є серйозною загрозою, позаяк пропадають внаслідок скошування. Багаторічні бур’яни з глибокою кореневою системою (кропива, осот, в’юнок тощо) рекомендують знищувати за допомогою гербіцидів вибіркової дії, які знешкоджують більшість бур’янів, не завдаючи шкоди траві.

Дотримуючись цих правил, господар може очікувати від свого газону цілковитої естетичної віддачі.