Ідеальний сад – у гармонії стихій

Ландшафтний дизайн - це єднання тіла, душі, свідомості з природою і собою... Немає нічого складнішого, ніж писати про запах дощу або смак джерельної води. Ці невидимі нитки природи з'єднують нас з нею. Там, у лісі, парку, біля водойми, ми можемо одержати ту внутрішню гармонію, заспокоєння й натхнення, які у нас відбирає урбанізоване місто.Як створити цю невидиму музу, що так заворожує нас? Воля й інтуїція кожного має бути точкою відліку ландшафтного дизайну.

Так само необхідно звертати увагу на потоки невидимих космічних і природних енергій, які м’яко рухаються землею й небесами, розносяться водами рік і вітрами, приносять щастя й процвітання скрізь, де вони циркулюють й осідають... Ми хочемо описати лише одну можливу концепцію або один погляд на створення власного «заповідного саду».

Передусім потрібно уважно придивитись до навколишнього ландшафту, вивчити напрямок течії ріки (якщо вона є), розташування височин і гір, визначити сторони світла - це дуже важливо. Прислухайтесь, що говорить вам внутрішнє «я». Відчуйте, де на вашій ділянці існує надлишок енергії і де її бракує. Існує така підказка: у місцях, де росте висока трава з приємним блакитним відтінком, де протікає невеликий природний струмок або краще ростуть квіти й дерева, - там нагромаджується благодатна для всього живого енергія. З огляду на це, потрібно починати планування й розміщення ландшафтної зони. У місцях, де ви почуваєте себе добре й комфортно, потрібно розмістити найважливіші зони для життя й відпочинку. Натомість там, де багато вітру, спеки або вологи, краще розмістити підсобні приміщення. Китайці ще 3000 років тому дали назву цій таємничій енергії - Ци. А наука, яка розповідає про неї, називається Фен-Шуй.

Китайці вважали, що Ци власне, і створює ландшафти - гори, ріки, пагорби й долини. Ци визначає риси, форми й кольори довкілля, а також стан здоров’я рослин, дерев і всіх інших істот, зокрема й людини. Можна помітити, як іноді прекрасний і доглянутий, на перший погляд, сад не сприяє відпочинку й розслабленню, з’являються різні змішані почуття. Навіть можна відчути «тиск» дерев і чагарників або після деякого перебування у парку нас раптом охоплює почуття спраги. Такі відчуття, напевно, мали майже всі, а відповідь одна: порушено рівновагу стихій, і ми перші, хто це відчуває. У нас можуть не так добре піти справи, ймовірні невротичні настрої, депресії.Для дизайну зелених територій зараз актуально будувати й розташовувати водойми, фонтани, каскади, різні печі й мангали. Ми із задоволенням сприймаємо ці нові ідеї, але не завжди вміло можемо спланувати їх на ділянці. Наприклад, інтуїтивно ми погоджуємось з думкою побудувати мангал на своїй ділянці. Це можна пояснити тим, що стихія вогню, якій він відповідає, підноситиме настрій, вноситиме затишок взимку. Навіть їжа, приготована на мангалі, несе енергію вогню й сонця. Але слід пам’ятати: якщо ми будемо користуватись мангалом спекотного липневого дня, та ще й розмістимо цю чудо-грубку на південній стороні ділянки, то нездужання й утома гарантовані. Мовою Фен-шуй - це надлишок Янь. Краще перенести мангал у тінисте й прохолодне місце, неподалік від водойми. Легко одержати надлишок Інь, що теж негативно впливатиме на здоров’я й грошову ситуацію, якщо розташуємо стихію води на північному боці ділянки або на території, де збирається багато вологи і куди потрапляє мало сонячних променів. Вода у теорії науки Фен-шуй, означає фінанси, їхнє примноження. Китайці давно зауважили, що висохлі озеро або ріка «обезводнювали» гаманці людей, які проживали неподалік від них. Тому стихію води добре розміщувати на східному або південно-східному боці ділянки й стежити, щоб водойми й фонтани не висихали і не заболочувались. Застійна вода означає застій у справах і перешкоди у життєвих ситуаціях. Дуже важливим елементом саду є сумісність рослин з певною життєвою стихією. Але це - тема окремої розмови.