Ландшафтний Фен-Шуй

Приємно зазначити, що останнім часом дедалі частіше ідеї та пропозиції ландшафтних дизайнерів зустрічають підтримку й розуміння з боку власників майбутнього саду. Плодом творчості обох сторін стають чудові сади та місця відпочинку. Сьогодні мало хто може виділити на своїй ділянці багато вільного місця під «зелені зони». Така ситуація вимагає добре продуманих планувальних рішень і ретельного підбору рослин, тому що будь-яка помилка на маленькій ділянці відразу помітна. І підходити до цього слід із великим розумінням і смаком. Чим відрізняється робота ландшафтного дизайнера від нашої звичної власноручної посадки квітника чи городу? Які переваги в тому чи іншому підході?

Що ми можемо створити власноруч? По-перше, ми йдемо до знайомих і випитуємо в них, що, коли і куди вони саджали. Одержавши необхідні консультації про дві-три рослини, ми прямуємо до найближчого ринку, і в місцевих бабусь просимо наставлянь для посадки. Справу зроблено. Ми увіткнули рослинки у землю і чекаємо, коли вони вдячно зацвітуть, запахнуть і порадують наше око. А результат? Навіть якщо у нас виявилася легкою рука, то наш сад мало чим відрізнятиметься від саду, наприклад, сусідки Марії Іванівни, і навряд чи радуватиме нас своєю оригінальністю і розмаїтістю. Осягнути «таємниці садівника» нескладно, а ось знати і розуміти рослини, створити невловиму ауру, що індивідуально підходить для вашої ділянки чи саду — це таємнича і сакральна майстерність ландшафтного дизайнера і архітектора. Велике значення також має гармонійне розташування і сусідство рослин одне з одним, тобто ландшафтний Фен-шуй.

Які завдання стоять перед дизайнерами? По-перше, слід раціонально використовувати потенційні можливості наших маленьких ділянок і найбільш компактно розміщати всі необхідні елементи. По-друге, не допускати візуального перевантаження, продумати до дріб’язків, на папері, дизайн кожного куточка саду. По-третє, рослини повинні за своїми якостями нести максимальну користь і віддачу для господарів та гостей. По-четверте, сад і ділянка мають радувати цілий рік. Поняття сезонності звужує наші можливості та заганяє у рамки. Майстри з ландшафту впораються із цією роботою, звичайно, краще за аматора-дачника.

Якщо замовник думає, що його творчості не знайдеться місця, то це глибока помилка. Тому що його активна участь у розробці проекту завжди необхідна. Ви маєте знати, що, зрештою, ви хочете отримати, мати своє бачення саду і довести спільну ідею до досконалості. Коли майстер із Фен-шуй працює у щільному тандемі з ландшафтним дизайнером, то тут ми надаємо увагу ще безлічі додаткових деталей, що дозволяють значно поліпшити світовідчуття нашого індивідуального «мікросвіту» саду. Ми починаємо з форми ділянки, складу ґрунту і рослинності, що жила тут до нашого вторгнення. Аналізуючи ці дані, можна зробити прогнози, як складеться життя людей, яким належить ця земля. Відповідно скоригувати можливі варіанти і порадити, у крайніх випадках, відмовитися від цієї ділянки, аби не змінити своє життя в гірший бік. Є чимало прикладів, коли багаті та перспективні люди залишалися без грошей, у скрутній ситуації, почавши будівництво на несприятливій ділянці. Ділянка землі повинна мати правильну квадратну чи прямокутну форму. Якщо цього немає, майстри з Фен-шуй можуть вам підказати, як це виправити. Ділянка не повинна бути трикутної форми, бо тоді вона забирає багато негативної енергії, що може спричинити неприємності та проблеми. Усувається це посадкою з боків ділянки дерев, або чагарнику. Небажані ділянки у формі хреста, чобота, сокири.

Кілька слів про ґрунт. Глина важка: її дренажні можливості низькі, легко перенасичується водою, а це — надлишок «інь», і, як наслідок, хвороби «іньських» органів: печінки, серця, селезінки, легенів та нирок. Якщо у вас сухий ґрунт, то можна очікувати на алергію. М’який ґрунт небезпечний для бізнесменів і торговців. Для всіх існує загальне правило: будинок має стояти на місці, трохи вищому за весь навколишній простір, вищому за дорогу чи хоча б на її рівні. Інакше всі проблеми «литимуться» на вас із усіх боків. Починати будівництво дому потрібно з тильного боку фасаду. Перед цим необхідно видалити з ділянки корені трав і дерев, інакше ви збережете корені нещасть, і вони переслідуватимуть мешканців будинку. На дачній ділянці не слід яскраво висвітлювати туалет, щоб не залучати туди багато доброчинної «ці» — вона там «потоне». Краще освітити його здалеку. Паркан не повинен бути занадто високим, інакше мешканці почуватимуться ізольованими. Також не слід розташовувати його близько до будинку — може виникнути почуття обмеженості.

Можна багато писати про всі ці важливі моменти, але хочеться особливо зупинитися на рослинах і на тому, що наука Фен-шуй говорить про них. Ялиця, туя — «інь» — дерева, які забирають енергію. Можна помітити, як швидко спустошуються і стають не потрібними будівлі, які оточують туї. Якщо вже й висаджувати ці рослини в саду, то принаймні не захоплюватися ними у великій кількості. Кипарис — сприяє довголіттю завдяки фітонцидам, вважається деревом-захисником, тому його добре висаджувати перед входом на ділянку чи в будинок. Півонія — символ багатства, честі, любові. Півонія може займати одне з головних місць. Благотворно використовувати зображення півонії в інтер’єрі будинку. Проста кульбаба захистить від нещасних випадків, додасть здоров’я, а також символізує гроші. Хризантема дає легке, комфортне життя, сміх і щастя. Білі троянди допоможуть поліпшити інтуїцію, жовті троянди — активізують навчання, допитливість і дискусії, червоні — красиві, але їхній надлишок спричинить марнославство і сварки. Білі магнолії — символ жіночності та витонченості смаку. Червоні герані сприяють успіху, а білі — спокою і умиротворенню, викличуть приємні мрії. Герань може додавати стійкості при несподіваних випробуваннях. Лотос — символ споконвічної чистоти. Він нагадує про глибокі філософські істини, що всі ситуації чисті за природою, так само, як прекрасний лотос виростає з бруду. Жасмин — символ дружби і прихильності. Волошки — підтримують рівновагу у взаєминах. Яскраві квіти несуть енергію здоров’я, успіху, щастя. Яблука — символ родючості, груші — довголіття і процвітання, сливи — юності, жвавості. Соняшник обіцяє рівновагу в родині й на роботі. Мальва обіцяє збільшення родини. М’ята віджене комарів і мух, а також заспокоїть.