Меблі з ароматом відпочинку

Стиль заміського життя поступово змінюється. Замість городів щоразу частіше зустрічаються ідеально доглянуті садки й газони. І не дивно, що дедалі популярнішими стають садово-паркові меблі, а «зелений інтер’єр» набуває такого самого значення, що й домашній. Основною вимогою до садово-паркових меблів є гармонійне поєднання витривалості й бездоганної функціональності з оригінальним дизайном. Такі меблі повинні «вписатися» у будь-який простір, створити у ньому затишок і комфорт.

Український ринок пропонує широкий асортимент садових меблів переважно європейського, китайського, малазійського, а впродовж останніх 3-4 років й українського виробництва. Обираючи з-поміж різноманітних серій меблів для різного типу релаксу, слід зважити на те, що одні моделі призначені винятково для заміських будинків, інші можна використовувати й у міських квартирах, наприклад, на балконах чи у вітальнях.

Меблі для саду – це, насамперед, столи, стільці, крісла, шезлонги, гойдалки, лавки, дачні комплекти. Вони можуть бути як стаціонарними, так і переносними. Встановлюються, як правило, поблизу будинку. Наприклад, для розміщення важких стаціонарних виробів вирівнюють й викладають каменем спеціальний майданчик. Легкі переносні моделі можна складати або штабелювати (для зручнішого зберігання).

Садові меблі мають відзначатись стійкістю до мінливих погодних чинників як-от: спека, мороз, різкі перепади температури, вологість, сонячні промені. Не кожний матеріал здатний витримати такі умови і, аби уникнути прикрих помилок, пропонуємо розглянути пропозиції ринку садово-паркових меблів.

Популярність пластикових меблів зрозуміла: вони – недорогі і практичні. Технологія їхнього виготовлення (лиття під тиском, застосування штампованих елементів) дозволила вдало замінити традиційні дерев’яні стільці на витончені комфортні крісла. Сучасні пластикові меблі виготовляються з поліпропілену – матеріалу екологічно чистого, нетоксичного. Такі меблі – легкі, не потребують ретельного догляду, їх без особливих зусиль можна переміщувати по всьому саду. Окрім цього, пластик чудово миється, навіть без застосування спеціальних засобів. Пластикові меблі не бояться дощу і снігу, їх можна зберігати як на вулиці, так і в неопалюваному приміщенні.

Модельний ряд садово-паркових меблів постійно оновлюється. Утім якість виробів, представлених на українському ринку, буває різною. Трапляється неякісна продукція з Китаю та Туреччини, для виробництва якої використовують другосортну сировину. Як наслідок – меблі деформуються, вигорають, легко зазнають механічних пошкоджень.

Найбільшою різноманітністю відзначаються італійські пластикові меблі таких торговельних марок, як NARDI, SCAB, SEGGIO LINE, GRAND SOLEIL. Продукція цих виробників належить до так званого економ-класу. Італійський пластик – міцний і стійкий до впливу сонячних променів. Асортиментний ряд характеризується великою кількістю садових столів – круглих, овальних, квадратних, прямокутних, більшість з яких є розкладними. Скажімо, німецька компанія KETTLER, поруч з продукцією економ-класу, виготовляє й садові меблі класу «люкс». Дорогі моделі від KETTLER покриті поліуретановим лаком, який захищає пластик і робить його стійкішим до механічних ушкоджень. Щодо цін, то крісло від KETTLER економ-класу можна придбати за 25-65у.о., а класу «люкс» (наприклад, із серії Landhaus) – за 193 у. о. Для порівняння: ціна дешевого «одноразового» стільця становить 35-45 грн, стола – 70-130 грн.

Чималим попитом користуються моделі з каркасом з алюмінію, з-поміж яких шезлонги коштують 290-490 у. о., складні крісла – 170-320 у. о. Пластикові меблі високого рівня не тільки практичні, а й доволі респектабельні. Наприклад, голландська компанія HARTMAN досягає цих двох функцій завдяки спеціалізації на матовому пластику. Шорсткуваті на дотик, матові меблі не блищать на сонці, мають властивість приховувати подряпини й уникати ефекту запотівання, коли від тепла рук на поверхні пластику залишаються плями. З-поміж цьогорічних новинок – сріблясті меблі, схожі на алюмінієві. Лите крісло від HARTMAN коштує 44-75 у. о., пластиковий стіл – 120-525 у. о.

Дерев’яні меблі в саду виглядають органічно. Проте лише кілька порід дерева здатні «жити» на вулиці, а саме: тик, бук і модрина. Їхня деревина має щільну структуру, містить велику кількість масел (ефірних олій) і клейких речовин, не гниє, не розсихається, стійка до морозів, витримує різкі зміни температури і вологості. Скажімо, тик (високе дерево, яке росте в країнах Індонезії) не потребує додаткової обробки водостійкими лаками. Віддавна цей матеріал використовували для будівництва кораблів. Меблі, виготовлені з цього дерева, міцні, довговічні і, головне, оптимальні для використання на відкритому повітрі.

Для сучасного ринку садових меблів характерна тенденція поєднання різних матеріалів. Цього сезону в різних пропорціях «змішують» все: тик, алюміній, хуларо, камінь, тканину, скло. Таким чином, в одному виробі втілюються кращі якості кожного матеріалу. Тендітне скло сполучають з металом у столах від SIFAS (від 900 євро) і EXPORIUM. У світлій тиковій стільниці роблять вставки з темного граніту – моделі компаній GLOSTER, HARTMAN (близько 2000 євро). У стільцях, кріслах й лежаках від ROYAL BOTANIA, GLOSTER, HARTMAN каркас виготовлений з алюмінію, сидіння – хуларо, підлокітники – тик. Для сидінь також використовують батилен і текстилен. Ці сітчасті тканини швидко висихають й не вигорають. При цьому не потрібні додаткові подушки й матрацики, як, скажімо, для дерева чи ротангу.

Меблі, виготовлені з бука і модрини, потребують покриття лаком. Ці породи є дешевшими від тику, проте додаткова обробка збільшує кінцеву ціну виробів. Комплекти з бука виготовляє компанія KETTLER. Крісло коштує 280-380 у. о., двомісна лавка – 530 у. о.

Меблі з акації, сосни, недорогих порід дерева найчастіше продаються в магазинах як садові. Проте навіть промаслені й покриті лаком при регулярному контакті з водою вони розбухають, а під впливом прямих сонячних променів розсихаються. Доцільніше використовувати їх на веранді, терасі чи балконі. Великий вибір моделей з акації пропонує шведська компанія IKEA, яка до того ж виготовляє й спеціальні садові меблі для дітей.

Плетені меблі з ротангу, бамбука, інших екзотичних матеріалів (абака, водного гіацинта, очерету), не пристосовані до тривалого перебування під відкритим небом. За мінливих погодних умов такі меблі швидко розмокають і тріскаються. Тому з кожним роком популярнішими стають садові меблі, плетені із синтетичного волокна на базі поліетилену – хуларо, який ще називають штучним ротангом. Волокна хуларо – новий продукт біосинтезу, що складається з каучуку й штучних домішок. З хуларо створюють як круглі в перетині товсті нитки для плетива, так і тонкі смужки для виготовлення садових диванів, столиків, стільців, крісел. Цей матеріал екологічно чистий, витримує великі перепади температур, не вигорає.

Компанія GLOSTER представляє на ринку серію предметів з хуларо в комбінації зі своїм улюбленим матеріалом – тиком. З’явилися плетені меблі й в SIFAS, яка донедавна спеціалізувалась на кованих виробах. Аби «умеблювати» сад, зважаючи на останні модні тенденції, за стіл потрібно заплатити близько 900 євро, стільці – 500-650 євро.

Традиційно використовують в саду міцні і довговічні металеві меблі. Ковані меблі вищого класу виготовляють за стародавніми технологіями – у горні, на розпеченому вугіллі, за допомогою традиційного ковальського інструмента. Виготовлена вручну, кожна річ є унікальною або, принаймні, має обмежений «тираж». В українських меблевих салонах можна знайти ковані меблі лише кількох європейських виробників: KETTLER, CIACCI (Італія) і SIFAS (Франція). Тонкі вигнуті ніжки, ажурні спинки – ці меблі мають романтичний вигляд. Ціна кованого крісла становить близько 600 євро, столу – від 1200 євро. У цьому сегменті ринку зарекомендували себе й українські компанії, чия продукція за якістю і дизайном не поступається європейській. Зате ціни є нижчими: крісло коштує близько 150 у. о., стіл – 200-300 у. о., лавка – 200-250 у. о.

Литі меблі, як правило, виробляють з алюмінієвих сплавів або ливарних марок сталі. Раніше такі меблі виготовлялися переважно для літніх кафе. Однак сучасні моделі чудово «прижилися» й на дачних газонах. Лиття є дешевшим від дерева, кування й плетінки. Особливою популярністю користується стійкий до впливу навколишнього середовища алюміній. Утім цей метал має здатність швидко нагріватись на сонці, а в прохолодну погоду охолоджуватись. На українському ринку алюмінієві садові меблі пропонують компанії KETTLER, HARTMAN, GRAND SOLEIL, LIFFORD. Середня вартість крісла – 100200 євро, лежака – 400 євро. Сталеві меблі за невелику ціну пропонує й IKEA.

Звичайно, для повноцінного відпочинку за містом необхідні гойдалки, парасолі, гамаки. Сучасні модифікації гамаків мало схожі на звичні сітчасті. Гамак нового покоління – це полотно, підвішене на алюмінієву або дерев’яну раму U-подібної форми. Ці конструкції дуже стійкі, дозволяють регулювати висоту кріплення, їх легко переносити. Гамаки найрізноманітніших кольорів пропонує німецька фірма JOBEK за ціною від 140 євро.

Гойдалки бувають двоабо тримісними. У поліпшених моделях спинка відкидається в горизонтальне положення і гойдалка перетворюється на ліжко. Вартість імпортної гойдалки коливається в межах 300-780 євро, і залежить від розмірів й особливостей конструкції.

Парасолі найкраще купувати у того виробника, який виготовляє і подушки з матрациками. Такі комплекти зазвичай продають одного кольору. Чохли для подушок та матрациків, а також тенти парасоль шиють із бавовни або поліестру, пофарбованих стійкими до вигоряння фарбами. У багатьох садових столах передбачений отвір для парасолі. Однак встановлені в стіл парасолі, як правило, невеликі, погано загороджують від сонця, нерідко вивертаються від вітру. Набагато зручнішими є парасолі на власній стаціонарній підставці. Наприклад, у деяких виробів від KETTLER підставкою є пластиковий резервуар, куди наливається вода. Така конструкція дуже стійка. Парасолі коштують від 50 до 700 у. о. залежно від розміру й способу установки.

Залита сонцем тераса, майданчик біля басейну, доглянутий сад чи газон… Кожному з цих улюблених куточків садові меблі нададуть особливого шарму і комфорту. Головне – зробити правильний вибір.