Черепиця на будь-який смак і гаманець

За останнє десятиріччя елегантна та стильна черепиця практично витіснила із вітчизняного ринку «совковий» шифер. Вона стала неодмінним атрибутом майже всіх новобудов. Однак відомо, що існує кілька видів черепиці, які кардинально відрізняються між собою якісними параметрами, терміном та умовами експлуатації і своєю ціною. Допомогти розібратись з тим, які саме види черепиці представлені на українському ринку, а також що в них спільного, і чим вони відрізняються між собою і покликаний цей матеріал.

Керамічна (глиняна) черепиця належить до категорії елітних покрівельних матеріалів, який практично не потребує догляду. Для виготовлення керамічної черепиці використовується легкосплавна обпалена глина. Теплопровідність такого матеріалу є досить низькою, тому він слугує відмінним терморегулятором. Незамінна керамічна черепиця для мансарди, позаяк, окрім гарних теплопровідних характеристик, вона має ще й відмінну звукоізоляцію та високу стійкість до вицвітання та ультрафіолетового випромінювання. Вона не накопичує електростатичних зарядів, витримує високе навантаження (максимальне точкове навантаження — 250 кг), не горить та запобігає поширенню полум’я. Покрівля із керамічної черепиці зручна в експлуатації та обслуговуванні. Більшість виробників керамічної черепиці дають на неї гарантію 30 років, хоча, за оцінками експертів, її довговічність значно перевищує термін у 100 років. Водночас, естетична покрівля із керамічної черепиці має низку недоліків, а саме: велику масу (від 40 кг/м2), що зумовлює необхідність підсилення несучих конструкцій покрівлі; трудомісткість та дороговизну монтажу; її делікатність та не надто високу ударостійкість; високу, порівняно з іншими видами черепиці, ціну (від 15 у.о./м2).

Цементно-піщана черепиця виготовляється з цементу, натурального кварцового піску та пігментів на основі оксиду заліза. На відміну від черепиці керамічної, колір цементно-піщаної визначається спеціальними барвниками, які додаються до бетонної маси перед її формуванням. Ці барвники стійкі до сонячного випромінювання і жодним чином не впливають на міцність черепиці. Найпопулярніші кольори цементно-піщаної черепиці — червоний, зелений, чорний, коричневий.

Як і керамічна, цементно-піщана черепиця є добрим терморегулятором і має низьку теплопровідність. А відмінна звукоізоляція також дозволяє використовувати цементно-піщану черепицю для покриття мансард. Максимальне точкове навантаження — 300 кг/м2 робить дах із цементно-піщаної черепиці стійким до високих навантажень. Подібно до керамічної черепиці, цементно-піщана є вогнестійким матеріалом. Покрівля, виконана з такої черепиці, є досить зручною в експлуатації та обслуговуванні, а її довговічність становить 50 років. Гарантійний термін у більшості випадків, так само як і у керамічної черепиці, становить 30 років. Основною перевагою цементно-піщаної черепиці перед керамічною є її низька ціна. З-поміж недоліків, окрім високої маси черепиці та її низької ударостійкості, окремо слід відзначити пористість матеріалу, що спричинює низьку морозостійкість та створює ризик можливого цвітіння даху.

Втім останнє десятиріччя найпопулярнішим покрівельним матеріалом в Україні залишається металочерепиця, яка у порівнянні з керамічною та цементно-піщаною черепицями, має як переваги, так і недоліки. Матеріал, з якого складається металочерепиця — це метал (наприклад, оцинкована сталь) з полімерним захисним покриттям. До основних переваг металочерепиці слід віднести її низьку ціну, малу масу (до 10 разів меншу, ніж маса керамічної та цементно-піщаної черепиці), а, отже, й простоту монтажу. Однак за якісними параметрами металочерепиця значно програє двом попереднім видам черепиці. Так, вона має дуже високу теплопровідність, що, в свою чергу, сприяє утворенню конденсату на нижній поверхні листів, зумовлює необхідність додаткової теплоізоляції та застосування високоякісних підпокрівельних плівок. Також металочерепиця має надзвичайну погану звукоізоляцію. Крім цього, металочерепиця абсолютно нестійка до корозії — в місцях пошкодження захисного покриву відбувається процес хімічної та електрохімічної корозії (особливо це помітно у районах з вологим кліматом). До вицвітання у металочерепиці середня стійкість, яка здебільшого залежить від її якості.

Ще одним важливим моментом, на який потрібно звернути увагу, є необхідність встановлення громовідводу, якщо дах покритий металочерепицею. Це зумовлено тим, що вона накопичує електростатичні заряди. Водночас, металочерепиця — вогнестійкий матеріал. Гарантія виробника на металочерепицю в середньому становить 5 років, а її довговічність — 10–15 років, що у кілька разів менше, ніж у керамічної та цементно-піщаної черепиці.

Бітумна (або, як її ще називають, м’яка) черепиця має масу, приблизно аналогічну із масою металочерепиці — 4–6 кг/м2, проте існує низка характеристик, які роблять її привабливішою. Позаяк бітумна черепиця кріпиться до OSB-плити, тобто суцільного дерев’яного настилу, вона має низьку теплопровідність, а також досить добру звукоізоляцію. Проте, як і металочерепиця, бітумна черепиця не стійка до вицвітання. Натомість стійка до корозії, а також не накопичує електростатичних зарядів. Ще однією перевагою бітумної черепиці є її ударостійкість та витривалість до високих навантажень за рахунок конструктивних особливостей несучої конструкції (суцільна вологостійка фанера). До суттєвих недоліків бітумної черепиці можна віднести її неекологічність і те, що вона легко загорається та поширює полум’я, потребує ретельного монтажу та догляду за собою, а також обережної експлуатації — переміщення по даху у гарячу погоду може зумовити зміщення, появу тріщин, деформацій чи навіть розрив покрівельного перекриття. Гарантія виробників бітумної черепиці становить у середньому 10 років, а її довговічність — близько 30 років.

Найсучаснішим представником сімейства черепиці є полімерпіщана черепиця. На 70% вона складається із кварцового піску, на 25% — із зв’язуючого полімеру, 5% складає барвник, рівномірно розподілений по всій масі матеріалу. Полімерпіщана черепиця вдвічі легша за керамічну або цементно-піщану, проте має дуже низьку теплопровідність і слугує відмінним терморегулятором, відтак, ідеально підходить для мансард. Додаткову теплоізоляцію використовувати необов’язково, а звукоізоляція — практично ідеальна. Полімерпіщана черепиця є стійким матеріалом, позаяк кристалізований кварцовий пісок хімічно абсолютно інертний. Вона стійка до вицвітання та ультрафіолетового випромінювання, а також абсолютно не накопичує електростатичних зарядів. Має найвищий опір до навантажень (максимальне точкове навантаження — 360 кг) і, як наслідок, — дуже високу ударостійкість. При падінні з висоти полімерпіщана черепиця не розбивається і не деформується. Полімерпіщана черепиця є важкозаймистим матеріалом і не поширює полум’я. Ще однією вагомою перевагою полімерпіщаної черепиці є простота монтажу, який не потребує підсилення будь-яких конструкцій. Гарантія виробника на полімерпіщану черепицю — 15 років, її довговічність — понад 50 років. Ціна цього сучасного високотехнологічного та екологічно безпечного матеріалу майже така сама, як і ціна метало черепиці, а зовнішній вигляд практично аналогічний вигляду натуральної черепиці.

За оцінками експертів, зростання українського ринку черепиці в середньому становить 25–30% на рік. При цьому найшвидше зростають сегменти більш дорогої керамічної та цементно-піщаної черепиці, а також останньої новинки — полімерпіщаної черепиці. Натомість дедалі менше покупців віддають перевагу дешевим зразкам металочерепиці невідомого походження, переходячи на продукцію відомих виробників із гарною репутацією. Це дозволяє прогнозувати на найближчі кілька років тенденцію поступової зміни першочергового критерію вибору черепиці покупцями з її ціни на якість продукції, що, безперечно, матиме позитивний вплив на вітчизняний ринок покрівельних матеріалів.