Дерев’яне вікно повертається

Ще донедавна світова статистика засвідчувала переможну ходу Європою вікон із пластмасового профілю. За прогнозами компанії «Interconnection consulting group», у 2007 р. кожне друге вікно у Східній Європі буде виготовлено з ПВХ. За даними аналітичних досліджень, сьогодні 75% віконного виробництва становлять металопластикові та алюмінієві конструкціїї, а 25% — дерев’яні. Воно й не дивно: віконні пластикові конструкції ніби спеціально створені на вимогу нашого сучасника, шанувальника простоти і швидкості. Отже, 50% віконного ринку у найближчому майбутньому — за пластиковими конструкціями. Та, за прогнозами фахівців, на цьому й зупиниться.

Алюміній як матеріал для віконних конструкцій використовується в комерційному та промисловому будівництві. Натомість в елітному і котеджному будівництві перевага надається дерев’яним вікнам. Попит на них зростає стабільно, хоча і малими темпами. Віконний ринок Центральної і Східної Європи дає щорічний приріст продукції з ПВХ — алюмінію 6%, а деревини — 2%.

Більшість замовників цінують високу якість, і зовнішній вигляд для них не на останньому місці. Охочих платити за дорогі високоякісні вікна стає дедалі більше. Тож дерев’яні вікна невдовзі створять свій окремий сегмент ринку, основними критеріями якого стануть висока якість, довговічність, нестандартність, а також екологічні показники.

Отже, як це вже не раз траплялось, нові синтетичні матеріали спочатку створюють навколо себе справжній споживчий бум, а згодом повертають позиції матеріалам натуральним та екологічним. Сьогодні дерев’яні вікна досить упевнено почали відвойовувати втрачені позиції. Проте це не зовсім такі вікна, які ми звикли бачити років із десять тому. Аби конкурувати на сучасному ринку, вони мають набути нових євростандартів, властивих пластиковим конструкціям. Тепло- і шумоізоляція, герметичність, використання склопакетів відкинули потребу встановлення подвійних вікон старого зразка, а це — зменшення габаритів вікна, спрощення догляду за ним. Пластикове вікно не набрякає від вологи, як і не «розсихає», опинившись біля джерела тепла. Це високий комфорт, від якого інвестор відмовитись не готовий. Процес пішов. Фірми, які виникли і розбагатіли на виробництві пластикових вікон, почали активно організовувати цехи для виробництва дерев’яних. До технічного комфорту вікон із ПВХ гармонійно додається комфорт екологічний, який забезпечує структура матеріалів з деревини.

Архітектор Оксана Курдидик вважає деревину найблагодатнішим матеріалом: «Це тепло, що текло по жилах предковічних сосен, дубів, передається нам через дотик, запах і візуально. Воно є чинником нашої історичної ідентичності, що прослідковується десь на підсвідомому рівні».

Вибір дерев’яного вікна передбачає різні профілі, розміри зрізу і конфігурації, що забезпечує можливість нетрадиційних архітектурних розв’язок. Мансардні дерев’яні вікна ідеально підходять для завершення архітектурних рішень при будівництві котеджів і реставрації будівель.

Термін служби таких вікон — 100 років і більше, що дозволяє стверджувати про довговічність експлуатації. Дерево — натуральний матеріал, воно виростало в природних умовах, де сформувалися його основні показники: звуко- і теплоізоляція, а «дихаючі» властивості зберігаються і у виробах. Конструкції з дерева стійкі до перепадів температури, не електростатичні, не виділяють токсини при горінні, повністю утилізуються. При горінні мають тривалі показники тління, які постійно вдосконалюються.

Дерев’яні вікна для слов’янського менталітету більш звичні, аніж пластикові. Вони естетичні: гармонійно вписуються в інтер’єр приміщення і не руйнують архітектуру старих будинків.

Вітчизняні виробники згаданої продукції найбільшу проблему відчувають у залежності якості виготовлених вікон від виробництва якісної сировини. Технологічно правильне сушіння деревини визначає якість майбутнього виробу. Це позначається на гарантіях перед клієнтами. Зростання цін на сировину ускладнює прогнозовану цінову політику галузі. Легше налагодити виробництво з готового бруса, але для гарантії і високих стандартів майбутнє за підприємствами з повним циклом виробництва: сушіння деревини, виготовлення євробруса, дизайн віконних конструкцій, їх виготовлення і встановлення.

Виробництво дерев’яних вікон формує власний ринок, який зростатиме завдяки незамінним властивостям деревини і зростанню екологічної грамотності населення. При налагодженні автоматизованої лінії виробництво дерев’яних вікон більш трудомістке, ніж пластикових конструкцій. Людський чинник налагодженої лінії (у порівнянні з виробництвом ПВХ) становить, відповідно, 35:15. Це дає можливість підтримувати український ринок праці.

Імпорт дерев’яних вікон зводиться до міні муму через високі ціни на сировину та інші митні обмеження. Отже, ринок дерев’яних віконних конструкцій переважно вітчизняне виробництво, що стимулює український ринок сировини і випуск спеціального устаткування.

У напрямі модифікації природних матеріалів для виробництва вікон триває інтерес до технологій, за допомогою яких можна змінити структуру деревини. Цим досягаються такі показники: підвищення стійкості до деформацій, опір до дії грибків, зменшення поглинання вологи, підвищення світлостійкості. Сучасні технології передбачають термічну обробку для перетворення елементів клітини деревини, чим досягається довговічність і стійкість до деформацій.

Виробники у Нідерландах і Швеції для таких цілей проводять ще ацетилування за допомогою оцтового ангідриту.

Механічна стійкість, поверхнева твердість, довговічність і стійкість до деформацій майбутніх виробів збільшується за умови застосування «полімеризуючих» хімікатів: моно- і полімери, природні смоли. Розширюється спектр сучасних засобів для догляду за готовими виробами: фарби, грунтувальні основи, засоби консервації.