Підлога «на замку»

Нещодавно на українському ринку покриттів для підлоги, поруч із традиційними паркетом, плиткою, ковроліном та лінолеумом, з’явився новий продукт — ламінована підлога. Поєднання переваг традиційних покриттів та відсутність властивих їм недоліків дозволили ламінованій підлозі швидко завоювати прихильність споживачів та відтіснити конкурентів.

На вигляд ламінована підлога майже не відрізняється від паркету, проте вона відзначається, насамперед, простотою монтажу. Для того щоб змонтувати таку підлогу, не потрібно навіть виносити меблі із кімнати. Оскільки понад 90% ламінованих підлог не потребують клею, експлуатувати їх можна відразу після монтування. Ще однією беззаперечною перевагою ламінованої підлоги є висока стійкість до зносу, вологи, високої температури, впливу побутової хімії, а також механічних пошкоджень. На відміну від інших покриттів, ламінована підлога не всмоктує бруду, а отже, потребує значно меншого догляду — достатньо лише раз у кілька місяців очистити її ганчіркою або порохотягом. А якщо взяти до уваги те, що ламінована підлога є дешевшою від паркету, стає зрозуміло, чому в Європі цьому виду покриттів за короткий час вдалося зайняти близько 35% ринку.

Ламінованим підлогам властиві широка кольорова гама і великий вибір візерунків (декору). Найбільшою популярністю користуються підлоги, які імітують натуральний паркет з дуба, клена, бука, горіха, вільхи, червоного дерева. Останнім часом щоразу більше споживачів віддають перевагу оригінальним декорам. Наприклад, у коридорі встановлюють ламіновану підлогу з візерунком «під камінь», у ванній кімнаті та туалеті — «під плитку», у вітальні — з художнім орнаментом чи репродукцією відомих картин, а у дитячій кімнаті — з різнокольоровим візерунком. Зараз кожен виробник пропонує на вибір щонайменше кілька десятків декорів.

За основу для ламінованої підлоги використовують пресовану під високим тиском дерево-волокнисту плиту HDF або подрібнену дерев’яну масу, на яку спочатку наносять декоративний шар, що імітує поверхню дерева чи каменю, а потім — захисний верхній шар із полімерних смол, який утворює стійку до зносу плівку — ламінат. Під плитою HDF знаходиться стабілізуючий шар ламінованої підлоги — просяклий смолою папір або пластик, який, з одного боку, не дає волозі проникнути всередину плити, а з іншого — компенсує дрібні нерівності в основі. Товщина ламінованої підлоги становить 7–12 мм, що вдвічі менше ніж товщина паркету.

Раніше, коли ламіновані підлоги тільки-но з’явились, плити з’єднували між собою за допомогою клею. Проте на сьогодні майже всі виробники виготовляють ламіновані підлоги із замковим з’єднанням, перевагами якого є, по-перше, висока міцність і здатність витримувати значні навантаження. По-друге, ламіновану підлогу із замковим з’єднанням монтувати набагато простіше і швидше, ніж із клеєвим. І нарешті, за потреби, можна легко замінити будь-яку плиту чи навіть демонтувати всю підлогу, що при клеєвому з’єднанні зробити неможливо.

Ламіновані підлоги поділяються на 6 класів, залежно від рівня стійкості (21-й, 22-й, 23-й, 31-й, 32-й та 33-й). Більше число вказує на кращу стійкість підлоги. Перших три класи призначені для використання у жилих приміщеннях з невисоким навантаженням на підлогу, а інші три використовують в офісах, магазинах, барах, тобто там, де підлога зазнає інтенсивного навантаження. Понад 75% обсягу продажів ламінованої підлоги в Європі припадає на продукцію вищих класів. Натомість в Україні спостерігається протилежна ситуація, позаяк вирішальним чинником при купівлі ламінованої підлоги здебільшого є ціна, а не якість.

Відомою є продукція таких західноєвропейських брендів, як Classen, Elesgo, Witex, Pergo. Ламіновані підлоги від цих торговельних марок мають тривалу гарантію виробника. Так, гарантійний термін служби ламінованої підлоги німецької фірми Classen становить 15 років. До речі, за оцінками експертів, саме у ламінованої підлоги Classen найбільш оптимальне співвідношення «ціна-якість».

Зараз в Україні представлено близько 15 марок ламінованих підлог, і займають вони 10% українського ринку покриттів для підлоги, однак, у Києві цей показник вже наблизився до європейського і становить понад 30%. Це дає підстави прогнозувати, що за кілька років таку ж частку ринку ламінована підлога займатиме і в регіонах.

Перешкоджають поширенню ламінованої підлоги в Україні низька поінформованість потенційних споживачів та хибні стереотипи. Зокрема, існує міф, що ламінована підлога є слабшою від інших видів покриття і непридатною до високих навантажень. Проте в Європі ламіновану підлогу використовують навіть в автосалонах. Численні дослідження підтвердили, що ламінована підлога є найбільш екологічним видом покриття. На відміну від паркету, її не потрібно натирати мастикою, випари якої затримуються у приміщенні на кілька тижнів; вона не вбирає пилу, як килими; у ній не «живуть» мікроорганізми, як у лінолеумі. Хибною є й думка про дороговизну ламінованої підлоги — насправді високоякісну ламіновану підлогу німецького виробника Classen, яка є однією з найпопулярніших у Європі, можна купити за 15–20 $/м2. Хороший паркет коштує значно дорожче, до того ж його встановлення, як правило, коштує стільки ж, скільки й сам матеріал.

Найближчим часом фахівці очікують на інтенсивне зростання ринку ламінованих підлог в Україні, яке супроводжуватиметься збільшенням кількості представлених брендів, розширенням асортименту та структуризацією учасників ринку — «сірих» імпортерів, очевидно, замінять представництва компаній-виробників, кожне з яких сформує власну дилерську мережу. Зникне дешева низькоякісна продукція польських та чеських виробників — її місце посяде ламінована підлога середнього цінового сегмента західноєвропейських брендів, які будуть активно боротися за український ринок. Спостерігатиметься тенденція зміщення споживчих переваг у бік високоякісної ламінованої підлоги. А за сприятливого розвитку подій можна чекати і на появу в Україні через деякий час заводів із виробництва ламінованих підлог, які належатимуть великим західноєвропейським компаніям і використовуватимуть їхні технології та «ноу-хау».