Секрети професійного даху

Дах є одним із головних елементів кожної споруди. Від його надійності залежить не тільки довговічність та міцність будинку, але й комфортність проживання у ньому. Всі існуючі в світі приміщення на горищі поділяють на два основних типи: теплі (мансарди) й холодні (не опалювані).

Провідні проектні та будівельні організації Європи розробили схеми правильного облаштування приміщень на горищах залежно від типу, а також затвердили відповідні рекомендації та норми, які стали невід’ємною частиною надійного європейського будівництва.

Провідні світові виробники металочерепиці та полімерпіщаної черепиці, як-от: KAMI (Швеція), RANILLA (Фінляндія), «Фінпрофіль», «Домус» (Україна) тощо дають гарантію на свою покрівлю тільки за умови дотримання низки вимог, однією з яких є обов’язкове використання підкрівельних плівок.

При виконанні покрівлі з жорстких матеріалів (металочерепиці, керамічної черепиці, шиферу, оцинкованої сталі, ондуліну) рекомендується дотримуватись наступних схем правильного облаштування покрівлі, враховуючи її тип.

За умови правильного облаштування холодного горища застосовують один шар підкрівельної плівки — гідробар’єр або антиконденсат.

Перший різновид — це спеціальна мікроперфорована поліетиленова плівка, армована для жорсткості перлінковою ниткою. Завдяки своїм дифузорним властивостям вона сприяє вільному виходу водяних парів з горища, водночас, захищаючи горище від пилу, проникнення залишкової вологи, дощу та снігу, й забезпечує всі умови для циркуляції повітря. Гідробар’єр слід застосовувати, насамперед, під час монтажу покрівлі з металочерепиці, керамічної черепиці, бітумних листів тощо.

Антиконденсат — плетена поліпропіленова плівка зі спеціальним абсорбуючим шаром з нетканого текстилю. Верхній шар, подібно до гідробар’єру, забезпечує повну гідроізоляцію приміщення, нижній — втягує в себе конденсат, який утворюється в точці роси. Антиконденсат поглинає й утримує вологу (120 г/м), яка згодом вивітрюється через підкрівельні вентиляційні отвори. Перевагою цього матеріалу є його особлива надійність, яка досягається завдяки застосуванню поліпропіленової основи й спеціальної ультрафіолетової стабілізації. Це дозволяє використовувати його на покрівлі навіть без основного покрівельного матеріалу (для захисту горища й конструкцій від снігу та дощу) впродовж всієї зими, коли покрівельні роботи призупиняються.

Слід звернути увагу на останню розробку у галузі підкрівельних плівок — супердифузійну мембрану антиконденсат-супер. Це тришаровий сандвіч, який поєднує властивості обидвох матеріалів одночасно.

Облаштування теплого горища із застосуванням сучасних будівельних матеріалів дозволяє отримати додаткові жилі приміщення при відносно незначних витратах.

Однак спеціальні дослідження засвідчили, що навіть незначне зволоження утеплювача позначається на його теплоізоляційних властивостях. Так, зволоження теплоізоляції всього на 1% призводить до зниження її ефективності на 34%.

Під час облаштування теплого горища використовують два шари підкрівельних плівок. Зверху монтують гідробар’єр, антиконденсат чи антиконденсат-супер, а нижній шар утворює спеціальна плівка, яка має пароізоляційні властивості й називається паробар’єр. Цей матеріал захищає теплоізоляцію від вологи, запобігає втраті тепла та унеможливлює проникнення водяних парів у шар теплоізоляції, зумовлюючи можливість конденсації й значно збільшуючи термін служби теплоізоляції.

У свою чергу, фольгований паробар’єр, завдяки рефлекторному шару з фольги, відбиває частину інфрачервоного (теплового) випромінювання назад у приміщення, завдяки чому температура всередині приміщення збільшується приблизно на 3°С без додаткових витрат на опалення.

Перевага сучасних підкрівельних систем перед більш знайомою нам технологією застосування руберойду очевидна з огляду на те, що руберойд утримує вологу всередині горища й не утримує конденсат до повного його вивітрювання. Тому волога, стікаючи на стропила, призводить до їхнього гниття. Також під дією сонячного випромінювання руберойд розм’якшується, виділяє у повітря неприємний бітумний запах, що свідчить про виділення летючих речовин. Доцільно додати, що руберойд потрібно монтувати на більш дорогу й трудомістку дерев’яну обрешітку, інакше він провисатиме, що спричинить появу мікротріщин, які аж ніяк не сприяють ізоляції.

Однією з відмінностей підкрівельних плівок є армування їх перлінковими нитками. Цей матеріал являє собою поліетилен зі спеціальними зміцнюючими модифікаторами. Завдяки цьому плівки є суцільними по всій своїй товщині, на відміну від армування скловолокном. А це запобігає виникненню прогалин й поліпшує властивості даху загалом.

Однією з провідних компаній на ринку є німецька фірма Dorken GmbH Co. KG, яка вже 40 років випускає високоякісні підкрівельні гідроізоляційні та опалубні плівки, а також вітрозахисні та пароізоляційні плівки під маркою DELTA, які забезпечують найвищу безпеку, надійність та економію енергоресурсів.

Застосування передових технологій в облаштуванні даху дозволяє власнику позбутися проблем у подальшій експлуатації будинку й значно заощадити кошти на ремонтне обслуговування. Тому перш ніж вкрити свій будинок дахом, потрібно зважити всі нюанси, порадитись із фахівцями й зробити остаточний правильний вибір.