Сходинка за сходинкою

Гарні сходи дедалі частіше слугують не тільки для виконання свого прямого призначення, а й стають окрасою дому. І справді, сходи є одним із найкращих засобів вираження індивідуальності господаря, а різноманітність їх типів та матеріалів, з яких вони виготовляються, дозволяє перетворити сходи у справжній витвір мистецтва.

Залежно від конструкції всі сходи можна поділити на три типи: прямі (їх ще називають маршові), гвинтові та модульні (ланцюгові). Прямі сходи складаються із прямого нерозривного ряду сходинок, і на сьогодні вони є найбільш поширеними, однак, їх недолік – конструкція, яка займає досить багато площі. Виправити його покликані гвинтові сходи, які є ідеальним варіантом для підвальних приміщень, мансард та котеджів. Основний елемент гвинтових сходів – центральна колона, до якої по спіралі кріпляться сходинки. На центральну колону лягає все навантаження під час експлуатації сходів, інколи вона ще й може бути опорою для перекриття, що знаходиться над сходовою кліткою. Однак, попри те що легкі та напівпрозорі гвинтові сходи своєю елегантністю здатні прикрасити будь-який інтер’єр, в експлуатації вони не такі зручні, ніж прямі сходи.

Останнім часом чималу популярність завойовують модульні сходи, основою для яких є металевий модуль із фіксованою на ньому сходинкою. Кожний модуль має механізм, призначений для його зчеплення з нижнім та верхнім аналогічними модулями, яке, до того ж, може відбуватися під різним кутом. Така конструкція дає практично невичерпний простір для реалізації будь-яких дизайнерських задумів.

Матеріали для виготовлення сучасних сходів досить різноманітні: дерево, метал, натуральний або штучний камінь, пластик і навіть скло. Такий широкий вибір матеріалів відкриває унікальні можливості для дизайну інтер’єру, дозоляє втілити будь-які ідеї та створити свій неповторний стиль, поєднуючи при виготовленні сходів різні матеріали, наприклад, дерево з каменем (переважно використовують граніт або мармур) чи скло з металом.

Традиційно найпопулярнішим матеріалом, з якого виготовляють сходи, лишається дерево. Дерев’яні сходи поділяються на три типи: косоурні, тятивні й консольні. Косоури — це несучі похилі балки, в яких сходинки врізані згори. Саме такий тип дерев’яних сходів найбільш поширений в Україні. Тятивні сходи мають багато спільного з косоурними, зокрема, у них теж використовуються похилі балки, однак, сходинки кріпляться до них не згори, а збоку. Консольні сходи, про які ще не так давно в Україні практично ніхто не знав, вже можна побачити в сучасних офісах. Їх унікальність полягає у прихованій системі кріплення сходинок, а також у мобільності – у разі потреби можна зняти чи замінити кілька пошкоджених сходинок, не руйнуючи при цьому самої конструкції сходів. Сходинки з одного боку прикріпляються до стіни, а з іншого – до перил. Позаяк у таких сходах відсутнє з’єднання дерев’яних частин між собою, вони ніколи не скриплять. Сходи, в яких поєднуються властивості, притаманні різним типам сходів, називаються комбінованими, і є значно складнішими у виготовленні та дещо дорожчими, ніж звичайні.

Для виготовлення сходів використовуються як м’які породи дерева (наприклад, сосна), так і тверді (дуб, бук, ясен, клен, кедр). У несучих конструкціях не рекомендується поєднувати породи дерева, які мають різний коефіцієнт розширення волокон при зміні вологості. Для заключної поверхневої обробки сходів використовуються спеціальні лаки, які, окрім виконання естетичної функції, покликані ще й захищати сходи від негативного впливу вологи.

Часто використовують деревину, склеєну з кількох шарів із різними напрямами волокон, що компенсує можливі деформації при зміні вологості та температури у приміщенні. Тому, зважаючи на чутливість дерева до вологи, при виготовленні дерев’яних сходів слід використовувати тільки високоякісне дерево, висушене сучасними методами промислової сушки із дотриманням усіх необхідних нормативів.

Перевагами дерев’яних сходів є їх ціна й екологічність, проте вони часто скриплять і зношуються швидше, ніж сходи, виготовлені з інших матеріалів. Тому слід ставити дерев’яні сходи у приміщеннях з високою вологістю або відсутністю опалення.

Для зручного і приємного користування сходами необхідно, окрім загального освітлення, застосовувати ще й локальне, призначене спеціально для освітлення сходів. Для цього зазвичай використовують настінні світильники, розміщені на рівні, дещо вищому, ніж зріст людини. Можна й експериментувати, розмістивши, наприклад, підсвітку безпосередньо під сходовою кліткою або ж вмонтувавши у сходинки неонові лампи.

Не завжди використовується раціонально простір під сходами. Натомість існує безліч варіантів використання цього простору — починаючи від банального гардеробу чи книжкової шафи і закінчуючи прекрасним зеленим куточком або ж акваріумом. Водночас, заборонено розміщувати під сходами будь-які опалювальні або нагрівальні прилади (особливо небезпечно це робити під дерев’яними сходами).

Якщо сходами користуватимуться рідко (наприклад, сходи, що ведуть на горище), доцільно звернути увагу на альтернативу традиційним сходам, а саме на сходи, що складаються у кришку люка. Каркас і перила таких сходів виконані з металу, а самі сходинки із твердих порід дерева — як правило, дуба чи бука. У складеному вигляді вони абсолютно непомітні і не займають жодного метра корисної площі.

Для уникнення неприємних несподіванок фахівці рекомендують здійснювати проектування сходів ще до початку спорудження будинку. Інакше існує ризик неправильного розрахунку розмірів сходової клітки та отвору у перекритті (зазвичай ці розміри дещо недооцінюють). Неправильне планування простору спричинить необхідність перепланування будинку після його спорудження, а, отже, й додаткові витрати. Металевий каркас сходів рекомендується монтувати одразу ж після з’ясування рівня підлог. Це дозволить вільно прокладати всі необхідні комунікації, проводити весь комплекс оздоблювальних робіт без жодного ризику їх пошкодження, значно спростити виконання тимчасових сходів, а, отже, суттєво зекономити кошти. Планувати конструкцію сходової клітки слід із урахуванням особливостей матеріалу стін, до яких здійснюється кріплення сходів. Сходи можна прикріплювати лише до міцних стін із бетону, цегли чи бруса товщиною, не меншою від 25–30 см. Категорично заборонено прикріплювати сходи до азбестоцементних або гіпсокартонних перегородок, виготовлених із матеріалів, не пристосованих до великих навантажень.

Виробництво сходів є тривалим процесом – від початку їх проектування і до поставки готових комплектуючих зазвичай минає два-три місяці. На українському ринку, поруч із величезною кількістю українських виробників сходів, присутні й іноземні: німецька Kenngott treppen, італійські Alfa Scala, Cast, Marretti, Rintal, T.A.I.L тощо. Продукцію цих виробників, як правило, замовляють через дилерів, котрі допомагають клієнту на всіх етапах. Досвідчені фахівці рекомендують замовляти прямі сходи, виготовлення яких не потребує використання надто складних технологій, у вітчизняних виробників, позаяк вони можуть запропонувати високоякісний продукт за ціною, значно нижчою, ніж іноземні виробники сходів.

Однак при купівлі вітчизняних сходів слід бути уважним і звернути увагу на рівень просушення деревини – якщо просушування відбувалося із порушенням технології, то рано чи пізно на сходах з’являться тріщини. Натомість гвинтові сходи треба замовляти за кордоном, оскільки для їх виготовлення необхідне дороге і складне обладнання.