Стіновий рай

Кожен із нас прагне бачити власний будинок затишним, комфортним та надійним. Часто повноцінність відчуття комфорту та впевненості у своєму житлі чи місці роботи залежить від матеріалу, з якого воно збудоване. На сучасному ринку будівельних матеріалів, окрім традиційних цегли, дерева та бетону, існує величезна кількість альтернативних матеріалів, які дають можливість значно скоротити терміни будівництва та здешевити його. Зробити вибір, у якому потім не виникне сумнівів, не так вже й просто. Так що ж варто обирати?

Цегла завжди в моді

Найпоширенішим матеріалом для зведення стін є цегла. Цегляні стіни вогнестійкі, міцні та довговічні. Використання цього будівельного матеріалу дозволяє здійснювати перекриття залізобетонними плитами, а висока вогнестійкість цегли дає змогу прокладати всередині стін димові та вентиляційні канали. Ще однією важливою характеристикою цегли є її висока теплоємність і, як наслідок, теплова інерційність. Тому в цегляному будинку влітку прохолодно, а взимку – тепло. Натомість, якщо взимку такий будинок не опалюється три-чотири тижні, то для його прогрівання знадобиться кілька днів. Ще один недолік цегли – вона швидко вбирає у себе вологу, внаслідок чого всередині цегляного приміщення може відчуватися сирість.

На передовій – проблеми

Свого часу Україна займала одне з передових місць за кількістю виробленої цегли. Багато заводів випускали керамічну і силікатну цеглу. Деякі з них функціонують і дотепер, проте не можуть повністю задовольнити потреби вітчизняного ринку. Причини цього фахівці вбачають у різкому збільшенні обсягів будівництва в приватному секторі: котеджів, офісних центрів, магазинів тощо, у зведенні яких частіше використовується саме цегла. Наситити український ринок імпортованою продукцією, у свою чергу, невигідно з огляду на її низьку вартість та непропорційно високі затрати на транспортування.Загальна потужність підприємств із виробництва цегли в Україні за 2005 р. склала менше ніж 3 млрд штук умовної цегли. За січень-лютий цього року виробництво керамічної невогнестійкої цегли зросло на 7,6% в порівнянні з аналогічним періодом 2005 р. і склало 176 млн умовних цеглин. Попри це, вітчизняний ринок цегли лишається гранично нестабільним. Наприклад, за 2005 р. (січень-квітень) виробництво знизилось на 2,9% у порівнянні з аналогічним періодом 2004 р. і склало 813 млн умовних цеглин, що, на думку аналітиків, було спричинено нестабільною політико-економічною ситуацією в країні, а також перманентним браком в Україні сировини для виробництва цього виду будівельного матеріалу.Основною продукцією українських цегляних заводів є будівельна повнотіла (75%) і пустотіла (22%) цегла. Облицювальна складає всього 3%, тоді як у розвинутих європейських країнах її частка становить понад 70% загального виробництва.Потужними виробниками цегли в Україні є підприємства корпорацій «Укрбудматеріали» та «Украгропромбуд», також функціонують малі виробники місцевої промисловості, які займають близько 20% ринку. З-поміж проблем еволюції галузі – застаріле енергомістке обладнання, заміна якого потребує значних інвестицій. Наприклад, у складі корпорації «Укрбудматеріали» є близько 240 підприємств, половина з яких – нерентабельні.Та попри всі проблеми, експерти вважають цей бізнес дуже привабливим, зважаючи, зокрема на те, що цегла так і залишиться основним стіновим матеріалом в сучасному будівництві. Незначна частка припадає на піноблоки, шлакоблоки, бетон тощо. А ось облицювальній цеглі фактично конкурентів нема, якщо не брати до уваги штукатурки.

Ноу-хау в кераміці

Майбутнє українського ринку будівельних матеріалів оператори бачать у насиченні його практичними новаторськими ідеями. Одним з таких ноу-хау є великоформатний керамічний блок (будівельна цегла великого формату), ефективно впроваджений у будівництво Європи. У нашій державі широкого вжитку керамічний блок набув наразі тільки в Київській, Львівській та Харківській областях.Складніший у процесі виготовлення та вищий за ціною (на нашому ринку тільки імпортовані блоки) цей будівельний матеріал все-таки вигідний у контексті оптимізації будівництва та економії засобів (великий формат забезпечує швидкість зведення будівлі, і не потребує додаткового утеплення). Досі в Україні великоформатний керамблок ще не виготовляли, проте обнадійливим є факт, що деякі вітчизняні заводи вже готуються до виробництва цього стінового матеріалу і через 1-2 роки на ринку з’являться керамічні блоки українського виробника.

Незрівнянно свіжий запах лісу

За останні роки дедалі більше людей віддають перевагу спорудженню будинків із дерева. Окрім екологічності, дерево як будівельний матеріал має ще низку позитивних якостей: теплозберігаючі характеристики дерева у кілька разів кращі, ніж цегли чи бетону; дерев’яні стіни здатні рівномірно розподіляти накопичене тепло і підтримувати вологість повітря в приміщенні на оптимальному рівні; взимку, для прогрівання будинку із дерева, який не опалювався довгий час, достатньо лише кілька годин.Поза тим, дерев’яні стіни мають набагато нижчу вогнестійкість, ніж цегляні та бетонні, також «страждають» на високу чутливість до впливу вологи. Сучасні технології дозволяють звести до мінімуму ці недоліки, однак в Україні вони ще недостатньо поширені. Ще однією важливою характеристикою деревини є її гігроскопічність. При підвищеній вологості дерево поглинає водяну пару і, навпаки, якщо повітря сухе, освіжає його, «віддаючи» власну вологу. Ці термоколивання, у свою чергу, можуть призвести до деформації і виникнення тріщин у дерев’яних брусах. Для того щоб усунути цей недолік, застосовують фінську технологію, яка передбачає попередню сушку деревини у спеціальних камерах та обробку захисними спецречовинами. Крім фінського, сьогодні існують ще три види будівництва: з оциліндрованих колод, клеєного бруса, і щитове будівництво (швидкомонтовані будинки).

«Недерев’яний» ринок

Ринок українського дерев’яного домобудівництва є дуже молодим, йому приблизно п’ять років і він стрімко набирає обертів. На сучасному етапі в Україні функціонують 30 великих і середніх виробників, 20 імпортерів. Частка продукту іноземного виробництва – 25-30%.За даними операторів ринку, за останні два роки вітчизняних виробників оциліндрованих колод і клеєного брусу збільшилось майже вдвічі. У порівнянні з 2004 роком, у 2005 р. обсяг продажу дерев’яних будинків в Україні збільшився на 40%, до 420-450 млн у.о. або близько 850 тис. кв. м. Щоправда, за кількісними показниками попит зріс лише на 20-30% (різниця спричинена збільшенням ціни на ліс на 30-40%). На 2006 рік фахівці прогнозують 50% зростання, а дехто ще більш оптимістично дивиться на розвиток цієї галузі і дає всі 100%. І це не є дивно, адже рентабельність дерев’яного домобудівництва становить 15-20%.Останнім часом структура ринку дерев’яного домобудівництва дещо змінилась. У 2005 р. у 1,5 раза скоротилось частка будівництва елітних котеджів з дерева. З-поміж причин – складна процедура іпотечного кредитування для приватного будівництва, відсутність профільних субститутів.За добротний будиночок з дерева сьогодні доводиться викласти чималу суму. Наприклад, квадратний метр «економ-класу» «під ключ» коштує близько 350-400 у.о., в каркасному і щитовому будівництві – 250-300 у.о. Найдорожчі будинки з клеєного брусу, їх ціна стартує від 500 у.о. Експерти вважають, що подорожчання відбуватиметься незначними темпами, залежно від ціни на ліс. Попри це, помітна тенденція зростання попиту на середньоцінові дерев’яні будинки. Аби не чекати копіткого зведення цегляних будинків, люди охоче віддають перевагу дерев’яним. До таких оптимістичних змін вигідно пристосовуються вітчизняні виробники, які раніше орієнтувались лише на дешеві матеріали. Сьогодні вони всіляко оптимізують роботу – купують нове обладнання, підвищують якість і знижують ціну.

Пані та Панове, то – бетон

Досить популярним стіновим матеріалом є бетон. Бетонні стіни споруджуються із залізобетонних панелей, шлакобетонну та пінобетону.Будинки, споруджені із залізобетону, є надійними та довговічними, однак доволі високовартісними. Якщо ж на першому місці при виборі матеріалу для зведення стін стоїть його ціна, слід звернути увагу на шлакобетон, з якого виготовляють блочні та монолітні набивні стіни. Попри низьку ціну, шлакобетон за своїми фізико-механічними властивостями майже не поступається цеглі, а за певними параметрами навіть переважає. Зокрема, шлакобетон має вищий, ніж у повнотілої цегли, рівень теплоізоляції. Основний його недолік – токсичність, тому для зведення стін житлових будинків не рекомендується.Іншою вигідною альтернативою традиційним стіновим матеріалам є пінобетон, у якому, як стверджують фахівці, поєднуються переваги звичайного бетону, дерева та цегли. Однак пінобетонна стіна товщиною 30 см за характеристиками теплозбереження відповідає цегляній кладці товщиною 1,7 м. Звукоізоляційні властивості матеріалу у 10 разів вищі, ніж цегли. Пінобетон значно випереджає цеглу та дерево і за вогнестійкістю, що є значною перевагою, особливо в умовах сухого клімату.У будинку, збудованому із пінобетону, легко дихається, бо гігроскопічність його близька до гігроскопічності дерева. До того ж при поглинанні вологи цей матеріал, на відміну від дерева, не деформується та не схильний до гниття. Єдиний істотний недолік, у порівнянні з іншими стіновими матеріалами, пінобетон не є міцним, отже, нестійким до зовнішніх впливів певного типу.Низька щільність пінобетону та великі розміри блоків спрощують та прискорюють будівельно-монтажні роботи, дозволяють значно їх здешевити, тим більше, що виготовляти пінобетонні блоки можна не тільки в заводських умовах, а й безпосередньо на будівельному майданчику. Завдяки пористій структурі пінобетон легко піддається механічній обробці. Блоки можна фрезерувати, стругати, свердлити і навіть розпилювати ручною пилою, що спрощує процес зведення стін та прокладання комунікацій. На даний момент в Україні виготовляють понад 1 млрд м3 панелей, великих і малих стінових блоків, тепло- і звукоізоляційних плит з пористого бетону. У загальному обсязі виробництва стінових матеріалів їх частка складає 6-8%, тоді коли у деяких європейських країнах цей показник сягає 30%. Причина – фізична та моральна застарілість вітчизняного обладнання. Попри це, є кілька заводів, які займаються виготовленням виробів із бетону, – Славутський завод силікатних стінових матеріалів, Сумський завод силікатних стінових матеріалів, ВАТ «Обухівський завод пористих виробів», ТОВ «Силікабетон» та інші.Найоптимістичніші прогнози фахівців стосуються росту виробництва пінобетонних блоків неавтоклавного твердіння, що підтверджується існуванням державної програми на розвиток енергозбереження, складовою якої є сприяння еволюції промислового виробництва енерго- та теплоефективних будівельних стінових матеріалів. Розробники державної програми стверджують, що до 2011 р. цеглу на ринку будівельних стінових матеріалів потіснить пористий бетон, з якого будуватимуть 30-50% багатоповерхових і 60-80% малоповерхових будинків.