Якщо ви задумали ремонт

Для кожного з нас слова родина, добробут, затишок, стабільність мають велике значення. Водночас, всі вони мають прямий зв’язок з житлом у всіх його проявах. Де б не мешкала людина, у квартирі, котеджі чи то особняку, завжди виникає бажання поліпшити умови проживання відповідно до свого статку та смаку.

На сьогодні існує багато типів житла, але хотілося б торкнутись найбільш поширеного. Це, звичайно, квартири: малі та великі, у панельках та хрущовках, сталінках та люксах. Всіх їх можна переобладнати та оздобити.

Найважче піддаються переплануванню квартири у панельних будинках, й так званих «польських» чи «австрійських». Останні надзвичайно актуальні для Львова, позаяк часто самовільні ремонти й перепланування, без залучення відповідних фахівців, завдають чималої шкоди спорудам.

Великий досвід роботи у переплануванні та оздобленні житла мають архітектурно-будівельні фірми та дизайнерські студії. Щороку збільшуються об’єми будівництва різноманітного житла за індивідуальними проектами. Але навіть у нових приміщеннях часто не обійтися без фахових порад архітекторів, дизайнерів та декораторів. Потрапивши у помешкання, де попрацювали фахівці, одразу відчуваєш зручність планувальних рішень, професійність оздоблення інтер’єру, підбору декору та кольорового вирішення.

На ринку існує чимало пропозицій від спеціалізованих фірм стосовно надання послуг щодо архітектурних рішень та дизайну житла. Більшість таких організацій залучають кваліфікованих архітекторів, дизайнерів для забезпечення максимально ефективного рішення у цій сфері. Проектна документація, як правило, виконується із застосуванням спеціальних архітектурних та дизайнерських програм, які, в свою чергу, допомагають максимально ефективно реалізувати задум автора та бажання замовника. Виконані за допомогою комп’ютерної графіки 3D-моделі інтер’єрів презентують, якою буде квартира чи окрема кімната після ремонту.

Перед початком будь-якого ремонту потрібно визначити для себе його мету. Власне це визначатиме фінансові витрати та терміни оновлення житла.

Можна запланувати просте і швидке декорування, що має на меті змінити художній образ приміщення з невеликими функціональними нововведеннями. Скажімо, зміна зовнішнього вигляду вітальні, спальні чи дитячої кімнати. У такому випадку затрати часу та грошей будуть мінімальними. Такі елементи як вікна та двері, підлога, світильники та електропроводка, сантехніка та розводка — можуть лишитися без змін. У поєднанні з новим оформленням — гардинами, шпалерами, аксесуарами, оздобленням та фарбуванням — вони повністю змінять житловий простір. Таким чином, максимальний ефект досягається мінімальними затратами. Щоправда, довговічність такого ремонту під питанням.

Трохи більших затрат грошей та часу потребує всім відомий «косметичний» ремонт. Високої якості оздоблювальних робіт він, як правило, досягнути не може. При такому варіанті ремонту ніяких перепланувань не виконується. Не проектуються вбудовані меблі чи перенесення перегородок. Та й сам проект відсутній. Вартість такого ремонту коливається від $20 до $50 за 1 кв.м.

У разі наявності коштів та готовності вкласти їх у втілення своїх задумів, націлених на поліпшення умов проживання, можна вибрати й інший варіант ремонту. Він міститиме бажану комбінацію нововведень.

Ремонт, що включає максимальну кількість перепланувань, перетворюється у повне переобладнання квартири. Вартість таких робіт починається від 100 у.о./кв.м., а в середньому становить 150 у.о./кв.м. Більш дорога реконструкція може потребувати 250 у.о./кв.м. та більше. Перепланування включає часткову або переважно повну зміну співвідношення житлових та нежитлових площ, а також заміну сантехніки, електрики, та трас комунікацій. Такий ремонт вимагає вже виготовлення проектної документації ліцензованим виконавцем та погодження її в архітектурі міста.

Під час реконструкції монтують нову систему освітлення, вентиляції, утеплюють та шклять лоджії та балкони, ставлять нові вхідні та внутрішні двері, замінюють вікна. Закінчується реконструкція купівлею нових меблів та аксесуарів, що звичайно робить ремонт дорожчим.

Затрати часу і коштів інколи можна значно скоротити. Це можливо, якщо ви маєте намір купити квартиру у новому будинку. В такому випадку можна замовити будівельній компанії бажане планування, а кваліфіковані архітектори допоможуть вам в цьому. В результаті економляться кошти на демонтажі непотрібних стін, перегородок, оздоблення та обладнання, на вивозі тонн будівельного сміття тощо.

Не завжди ремонт проходить так, як планує замовник. Це залежить від багатьох чинників. Насамперед, від архітектора чи дизайнера, якості та детальності проекту. Важливу роль відіграють правильно вибрані виконавці — фірма чи приватні майстри. Інколи погодження проекту в державних органах може перевершити найсміливіші припущення. Усе це разом може відтермінує щасливу мить новосілля на кілька місяців.

Не факт, що в літній період ремонт триває менше. Проте саме на літо припадає пора відпусток та ремонтний бум. Більшість фірм не встигають виконувати ту кількість замовлень, які є на ринку. Як наслідок — підняття цін на ремонтні роботи, подорожчання матеріалів, перебої у постачанні за відсутності потрібної кількості будівельних та оздоблювальних матеріалів.

Отже, ремонт у некомфортний зимовий період має певні переваги. У будь-якому випадку, при справному опаленні всі рідкі будівельні та оздоблювальні матеріали сохнуть швидше, ніж літом. Тому роботи можуть закінчитися швидше. Чи потрібний ремонту проект?

Робити перепланування без погодження з відповідними службами на свій страх та ризик можна, але не потрібно. Якою бути квартирі вирішує, звичайно, замовник, керуючись своїм уявленням про комфорт та дизайн. Але робити ремонт «на око» або за рекомендацією будівельників — марнотратство. Адже проект дає можливість контролювати якість і терміни виконання робіт, а також витрати матеріалів. Без проекту кількість непередбачених переробок та змін збільшиться удвічі. Переробки завжди спричинюють тривалість термінів та подорожчання ремонту.

Вартість ескізного проекту оцінюється з розрахунку 3–5 у.о., а виконавчого дизайн-проекту — 4–20 у.о. за 1 кв.м. загальної площі. Тиражований (каталожний) проект дешевший, а індивідуальний (авторський) — дорожчий. За що платяться ці гроші?

Проект перепланування квартири включає в себе:

  • загальну частину;
  • архітектурно-планувальне рішення з виконанням всіх архітектурно-будівельних креслень;
  • пояснювальну записку.

Під час виконання проекту часто залучаються фахівці різноманітних спеціальностей: архітектори, конструктори, інженери з водопостачання, каналізації, опалення та вентиляції, електропостачання.

Після розробки планувальних рішень з’ясовується питання переобладнання інженерних систем. На цьому етапі викреслюються схеми підведення до сантехнічних приладів, робиться прив’язка самих приборів.

Детально розроблений проект допоможе вирішити всі будівельні та оздоблювальні проблеми. Виправданим є залучення до роботи фірм, які надають весь спектр послуг: перевірку технічного стану приміщення, виконання проекту, погодження та виконання робіт. Це зменшить час і кількість помилок через непорозуміння між різними виконавцями.