Ноги в теплі, голова в холоді

Системи підігріву підлоги можна справедливо віднести до найстарших з відомих видів опалення у світі. Вже близько 2000 років людство успішно використовує переваги підлогового обігріву. Ще в римських термах (лазнях) нагріте повітря проходило спеціальними каналами в кам’яних підлогах, а в турецьких лазнях теплі підлоги аналогічних конструкцій вважались обов’язковим атрибутом. Технологічно виправдані та практичні в експлуатації «теплі підлоги» з’явились в Європі в середині минулого століття. Вдосконалені за допомогою нових технологічних тенденцій, набули поширення близько 10-15 років тому, а сьогодні на їхню частку припадає від 15 до 50% сегмента серед сучасних систем опалення.

Очевидні вигоди та можливі варіанти

Електрокабельний підігрів підлоги використовують у двох випадках: як допоміжні обігрівачі, також як достойну альтернативу традиційним системам центрального опалення (тепловіддача – 90%, що втричі перебільшує можливості батарей центрального опалення). З їх допомогою в приміщенні встановлюється оптимальний тепловий режим, при якому температура підлоги виявиться вищою від температури повітря в кімнаті всього на 2-3 градуси. Як стверджують фахівці, завдяки простоті в експлуатації та процесу монтажу дані системи придатні для будь-яких приміщень, є безпечними та довговічним. Для максимальної зручності фахівці радять встановлювати кабельний підігрів під час ремонту. Залежно від типу обігріву – комфортний додатковий підігрів чи використовування системи як основного джерела опалення, йде підбір оптимальних потужностей. Для комфортного обігріву досить 100-120 Вт/кв.м., для основного вистачить 130-150 Вт/кв.м.

Зважаючи на державні будівельні норми, температура в приміщенні із постійним перебуванням людей не повинна перевищувати +26 градусів за Цельсієм, та при необхідності сучасні системи підігріву здатні забезпечити і вищу температуру. Швидкий обігрів приміщень, які використовуються непостійно, забезпечують обігрівальні мати, які мають потужність 180 Вт/кв.м. До складу системи «тепла підлога» входять обігрівальні секції (нагрівальні кабелі, мати), термостати та датчики температури, тепло ізоляційні матеріали, монтажні стрічки тощо. Залежно від потреби можна вибрати той чи інший тип термостата (з ручним встановленням режиму та такого, що програмується на певний час, з можливістю регулювання за температурою підлоги та повітря тощо). Кабельний підігрів передбачає встановлення нагрівального кабелю під поверхнею підлоги в цементно-піщану стяжку товщиною 3-8 см. При цьому підлога піднімається на кілька сантиметрів. Такий варіант не є зручним для приміщень з низькими стінами, тому виробники пропонують альтернативу- тонкий нагрівальний мат (синтетична самоклейна сітка, на якій певним кроком закріплений тонкий нагрівальний кабель), на котрий можна безпосередньо викладати підлогове покриття.

У випадку встановлення обігріву для дерев’яної підлоги виробники пропонують прикріплений до металевої сітки або заглиблений у спеціальну матрицю кабель, що укладається без стяжки, тобто рівень підлоги не підніматиметься. Монтується система кілька годин і є безпечною у процесі експлуатації. При цьому необхідно використовувати кабель з меншою питомою потужністю, який необхідно встановлювати не надто щільно.

Технологія економії

Фахівці стверджують, що вигода від електрокабельного типу обігріву очевидна, як з точки зору економії засобів при встановленні, так і з огляду на простоту експлуатації систем. Зважаючи на те, що ціни на природній газ в Україні ростуть суттєво швидше ніж на електроенергію, системи кабельного підігріву безсумнівно вигідніші.Елетрокабельне опалення, яке можна з легкістю розмістити в підлозі, чи стінах, передбачає обігрів великих площ за відносно низьких температур нагрівальних поверхонь. Особливо вигідною виглядає експлуатація систем «теплі підлоги» у заміських котеджах, розташованих далеко від основних газовідведень, та не потребує витрат на різноманітне обладнання, що використовується в традиційних системах опалення. Для систем кабельного обігріву завжди знайдеться місце в гаражі, в саду, на доріжках та відкритих площадках.Економію електроенергії від 30 до 50% забезпечують також завдяки вдосконаленню процесу регуляції температури. Наприклад, терморегулятори «Еко», російського постачальника систем підігріву «Теплолюкс», за твердженнями дилерів в Україні – фахівців фірми «Унітехпроект», дозволяють економити 70% електроенергії. Деякі моделі терморегуляторів можна програмувати на вмикання та вимикання в певні години, що є додатковим чинником економії.При встановленні систем у квартирах, на думку фахівців, оптимальним економним варіантом є обігрів підлоги лише в приміщеннях, які вимагають частого вологого прибирання – в кухні, туалеті, ванній чи коридорі. При цьому не обов’язково покривати кабелем всю площу приміщення, достатньо буде 1-1,5 кв. м, а в інших кімнатах систему опалення варто встановлювати тільки в місцях, вільних від меблів, кухонного чи санітарного обладнання. Така альтернатива також є значним чинником економії.

Шкідливість – надумана проблема

Неоднозначною залишається думка про шкідливість систем підігріву здоров’ю людини. Фахівці вважають, твердження про те, що з поширенням теплого повітря із підлоги піднімається пилюка не обґрунтованим. Для того, щоб піднялась пилюка, потрібні сильні потоки повітря, які виникають якраз при традиційних системах опалення, коли характерною є велика різниця між температурою радіатора та температурою повітря в кімнаті. А насправді в приміщеннях треба прибирати. Хоча деякі фахівці справедливо зауважують, що для оптимального обігріву приміщення в системі альтернативи традиційному опаленню, необхідно укомплектовувати теплі підлоги додатковим підігрівом стін, що забезпечить додатковий комфорт. Загроза поширення шкідливого електромагнітного поля в наслідок експлуатації кабельних систем обігріву також вважається надуманою. Виробники систем пропонують кабелі з особливими технологічними характеристиками, що убезпечують від будь-якого шкідливого випромінювання.

Олігополія чи відсутність достойної конкуренції?

В Україні кабельні системи підігріву представлені торговими марками кількох зарубіжних та вітчизняних виробників. Десятирічний досвід роботи на нашому ринку має компанія Devi, яка контролює 40% європейського ринку. Продукція цієї марки в Україні, як стверджують дилери, є найвища за класом, додамо, що за ціною також. Гарантія виробника – 10 років. Впродовж вже тривалого перебування на вітчизняному ринку Devi міцно закріпила за собою провідні позиції і, схоже, не збирається їх втрачати.Досить давно на українському ринку присутній російський виробник систем обігріву «Теплолюкс», який також вперто завойовує клієнта. За останніми статистичними даними, торгові марки Devi та «Теплолюкс» займають 70% вітчизняного ринку кабельних систем підігріву.«Унітехпроект», представник російської компанії в Україні, дає гарантію на матеріал на 16 років, за умови, що встановленням систем займатимуться спеціалісти-представники виробника.

Окрім того, досить популярними в Україні є фінські системи кабельного підігріву Ensto та німецькі Bartec, які представляє «Смирнов Строй Сервіс». Український виробник представлений торговими марками «Стелля» та «Елетер». На думку дилерів в регіонах попит на системи кабельного обігріву різко зростає із 2001 року. Супроводжується процес двома чинниками, по-перше – споживачі «розсмакували» всю вигоду кабельного опалення і сьогодні для них це вже не новинка і навіть не розкіш. По-друге – гарантії, які надають дилери відомих торгових марок як у процесі встановлення, так і в гарантійному забезпеченні задовільняють вимоги клієнтів. Поза тим, слід зауважити, що позиції провідних компаній-дистриб’юторів систем електрокабельного підігріву зарубіжного виробництва – Devi, та «Теплолюкс» – носять олігополічний характер. Ми пояснюємо такі тенденції, з одного боку, – недостатньою популярністю кабельного опалення серед споживачів, яка пов’язана як з ціновою політикою держави в контексті енергозабезпечення, так і з поступовою та повільною відмовою споживачів від традиційних систем опалення, з іншого боку, – слабкою насиченістю вітчизняного ринку кабельних систем опалення, зокрема, що стосується гарантійного забезпечення організації робіт та якості пропонованих систем.