Сауни – унікальні кімнати здоровя

Восени та взимку організмові особливо бракує сил, настрій відсутній, дається взнаки імунодефіцит. Як цьому зарадити? Виявляється, регулярні візити до сауни оберігають від інфекцій і застуди, регулюють циркуляцію крові, очищують шкіру, покращують настрій.

Останнім часом більшою популярністю почала користуватись фінська сауна, хоча насправді від російської парної лазні вона майже нічим не відрізняється. І в лазні, і в сауні отримують пару, поливаючи розпечені на вогні камені, користуються віниками у процесі лазневої процедури. Сауна – рідна сестра російської парної лазні (до речі, «сауна» у перекладі з фінської й означає «лазня»).

Медики наголошують на тому, що людина повинна піддаватись впливові якомога більш нагрітого повітря. Сухе повітря, яке має менші теплопровідність і теплоємність, дозволяє піднімати температуру в сауні до 100-120°С. Що краще – судити лікарям, котрі вивчають вплив лазні на організм людини. Однак протиставляти сауну російській лазні не слід – адже як російська парна лазня, так і сучасна модернізована сауна може бути однаково легко налаштована на будь-який бажаний температурний та вологий режим.

У Японії великою популярністю користуються водяні лазні. Ванна такої лазні розташована у дерев‘яній бочці, що заповнюється гарячою водою з температурою близько 45°С. Японці відвідують таку лазню 2-3 рази на тиждень. Іншим видом японської лазні є тирсова суха лазня. До кедрової тирси додають лікарські трави, і нагрівають таку суміш до 60°С. Тирса всмоктує піт, одночасно виділяючи ароматичні і цілющі речовини.

Існують також і незвичні для нас, але дуже корисні лазні. Наприклад, можна чудово попаритись у мішку з березовим листям або квітковим сіном.

Відома також піскова лазня, за допомогою якої лікують артрити, ревматизм, нефрити і деякі гінекологічні захворювання. Після такої лазні дуже корисно зануритись у море.

Фіни подарували світові сауну, італійці – джакузі. Ми тепер можемо користуватись і тим, й іншим, не порушуючи територіальних кордонів обох країн, і навіть у себе вдома. Здавалося б, немає нічого кращого, коли за вікном – осінь, дощ, холодно...

Що ж таке гарна сауна? Це високий професіоналізм дизайнерів і фахівців, якісні матеріали, устаткування і помірні ціни. Багато хто з нас хоче мати «домашню» сауну, щоб, прийшовши додому, розслабитися після напруженого дня. І багато компаній на українському ринку здатні допомогти у цьому, обладнавши сауну у котеджі чи квартирі, гармонійно вписавши її в інтер‘єр. Сучасні фахівці фіксують розміри приміщення клієнта та зважаючи на усі побажання, розробляють оптимальний проект сауни.

Як правило, сауни виготовляють з кращих порід деревини – липи, осики, вільхи, різних хвойних порід, а укомплектовують відповідно до побажань і можливостей клієнта устаткуванням відомих марок. Досвід фахівців дає змогу розташувати сауну в приміщеннях будь-якої конфігурації і рівня складності, правильно влаштувавши вентиляцію й устаткування. Здебільшого продукція, представлена на нашому ринку, повністю відповідає необхідним вимогам і стандартам.

Мета провідних компаній-виробників (HaServ/Saunax (Естонія), Atlantic Overseas/Infradoc (США), Dynamic Trend Worldwide/DTW (Малайзія), Shenzen Anpan Technology/Anpan (Китай) тощо) – зробити сауну доступною для людей і максимально полегшити її придбання.

Існує три види саун. Суха, так звана «шведська», є найгарячішою. Температура тут 90-1100°С, а максимальна вологість повітря - 10%. Шкіра швидко висихає, а потім починає сильно потіти. Рекомендується особам з жирною шкірою - розблоковує пори.

Найхолоднішою є сауна з температурою 45-650°С та вологістю 40-60%. Це сауна з травами, після неї інгаляції не потрібні. Замість трав можна використовувати ароматичну олію. Нею можуть скористатися ті, кому протипоказані високі температури.

Найпопулярнішою є парова, мокра сауна – фінська, з температурою 70-900°С. У ній треба поливати гарячі камені водою, завдяки чому вологість підвищується до 35%.

Японський лікар Тадаші Ішікава ще в далеких 60-х роках взяв за мету домогтися ефекту глибинного проникнення тепла при тотальному прогріві організму. У результаті спільних розробок із Fuji Medicals R&D department він запатентував спеціальні випромінювачі з цирконієвої кераміки, які виділяють інфрачервоні хвилі «середнього» діапазону довжиною 2 - 5,6 мікрон. З’ясувалось, що хвилі цієї довжини можуть проникати в людське тіло на глибину до 4 мікрон, здійснюючи при цьому могутній позитивний вплив на весь організм. Багато років доктор Ішікава проводив експерименти, спрямовані на вивчення особливостей проникаючого інфрачервоного випромінювання і розробку рекомендацій з правильного його використання. Результатом багаторічних досліджень стало створення інфрачервоних кабін, у яких випромінювачі, розташовані оптимально стосовно людського тіла, дозволяють досягти найбільшого ефекту. Інфрачервоні хвилі природні, і дуже корисні для людини. Поки ви розслабляєтеся всередині сауни, інфрачервоне тепло глибоко проникає у тіло, м’язи і суглоби, роблячи їх гнучкими і розслабленими. Ваше серце працює дедалі активніше, підсилюючи циркуляцію крові, кровоносні судини розширюються, а пори розкриваються. Організм звільняється від токсинів, накопичених при поглинанні їжі і води, вдиханні повітря. Крім того, температура тіла короткочасно підвищується до 38°C, придушуючи діяльність хвороботворних мікробів.

Інфрачервоні хвилі - це спосіб передачі теплової енергії від одного об‘єкта до іншого. Оскільки вплив їх на прозорі об‘єкти є мінімальний, повітря в кабіні сильно не нагрівається. Інфрачервоні хвилі не мають нічого спільного з потенційно небезпечним ультрафіолетовим випромінюванням. Їх проникнення у тіло на глибину 4 см прогріває тканини, органи, м‘язи, кістки і суглоби та прискорює потік крові й інших рідин тіла. Зростаюча кров‘яна циркуляція в м‘язах збільшує метаболічний обмін, що, своєю чергою, підсилює дію імунної системи організму, поліпшує живлення м’язів, різко підвищує постачання тканин киснем. Прогрів тканин тіла викликає природну реакцію потовиділення. Оскільки інтенсивна термічна енергія проникає в тіло з мінімальним впливом на навколишню температуру в кабіні, тіло активно впріває у порівняно м’яких умовах атмосфери 40-60°C. У складі поту міститься приблизно 80% води і 20% твердих речовин, як-от: жир, холестерин, токсини, кислоти, шлаки тощо (для порівняння – у сауні тіло прогрівається на глибину 3-5 мм, а піт містить 95% води і 5% твердих речовин). При цьому кількість поту, що виділяється протягом півгодини, у 2-3 рази перевищує цей показник для сауни за той самий час при температурі 110°С. Природний процес потовиділення при приємній, комфортабельній температурі гарантує відмінний догляд за шкірою, її пожвавлення, очищення й омолодження. Тіло заряджається енергією й оздоровлюється, з‘являється відмінне самопочуття. Крім того, температура тіла підвищується до 38,5°С, імітуючи природну реакцію організму на інфекцію, при цьому придушується діяльність хвороботворних бактерій і вірусів.

Інфрачервоні кабіни довговічні, компактні і мобільні, - їх можна встановлювати у квартирі, на дачі, у котеджі, офісі, оздоровчому центрі, спортивному клубі, лікарні, поліклініці тощо.

На сьогодні в Японії продано близько 70000 інфрачервоних кабін. Близько 300 шкіл східних єдиноборств у Японії і Китаї використовують їх при підготовці своїх бійців. Кілька футбольних команд німецької бундесліги застосовують інфрачервоні кабіни для розігріву перед матчами і в післяматчевій реабілітації спортсменів. І все-таки переважно такі кабіни встановлюють у лікарнях і госпіталях. Ще не всі властивості проникаючого інфрачервоного випромінювання вивчені, проте фахівці стверджують, що за інфрачервоними кабінами – велике майбутнє. Тому візьмемо приклад з японців і будьмо здорові.