Світло без меж

Освітлення, поза сумнівом, є необхідним засобом повноцінного, комфортного, затишного буття людини. У вечірній час штучне світло може розмежувати єдиний простір на окремі функціональні зони, здатне підкреслити просторовий задум інтер’єрного ансамблю або видозмінити його, внести власний ритм, акцентувати увагу на окремих місцях. Невдало підібране освітлення може зіпсувати найрозкішніший дизайнерський задум. На ринку освітлювальних електроприладів промислове виробництво світильників має вже понад столітній вік. Динаміку його на сьогодні формують швидкі темпи розвитку нових технологій та затребуваність споживачів у якісно новому продукті з оптимальними характеристиками практичності, зручності, енергозбереження та естетичного вигляду. В Україні з початку 90-х ринок освітлювальних приладів формувався практично заново. Кількість підприємств, які зараз функціонують на ринку, становить близько 40, з них великих – не більше п’яти. За даними аналітиків, обсяг внутрішнього ринку становить 290-350 млн грн, частка української продукції – 30-40%, імпортної – 60-70%. Упродовж останніх кількох років на ринку спостерігається постійне пожвавлення, спричинене зростанням обсягів будівництва та реконструкції споруд, оновленням рекреаційної сфери.

Звичайно ж, монополісти

Умовно можна виділити промислові світильники та світильники для дому й офісу. В свою чергу, асортимент промислових світильників поділяють за функціональними групами: пиловолого-захищені; вибухозахищені; прожектори для освітлення відкритих місцевостей (майданчики, кар’єри, порти тощо); з глибоким випромінювачем (для приміщень з високими стелями); для АЗС; вуличні світильники для освітлення прилеглих територій. Найширшу сферу застосування і, відповідно, найбільшу популярність з-поміж виробників мають пиловологозахищені люмінесцентні світильники.Нині виробництвом промислових світильників в Україні займаються близько півтора десятка компаній. З-поміж них одні підприємства засновані ще за часів соціалізму, інші створені впродовж останнього десятиліття. Гігантом української світлотехніки вважається ВАТ «Ватра», яке виготовляє майже всю номенклатуру промислових світильників, а за деякими позиціями (наприклад, вибухозахищені світильники, світильники для шахт) є монополістом. До найстаріших у галузі належить і Макіївський склозавод – одне з найбільших у СНД і єдине в Україні спеціалізоване підприємство з виробництва світильників з лампами розжарювання різного призначення, зокрема, для освітлення промислових споруд, громадських, житлових і підсобних приміщень, а також зовнішнього освітлення.Упродовж десятиріч промислові світильники випускають такі заводи, як «Світлотехніка» (Запоріжжя), «Маяк» (Севастополь), «Альфа» (Донецьк), Артемівський електротехнічний завод та харківські заводи електроапаратури і електромонтажних виробів. Близько десятка компаній-новачків, розпочавши свою діяльність з торгівлі світильниками, зуміли розширитись, відкрити власне виробництво. Спеціалізуються ці підприємства зазвичай на найбільш популярних видах світильників із різним ступенем захисту, опановуючи спершу складальні операції, а потім виготовлення частини необхідних комплектуючих. До цієї групи належать розміщений у Броварах завод «Люмен», що входить до складу групи компаній «Елотек», а також компанії «Асоціація Світлотехніка», «Велта маркетинг», «Технопостачсервіс», «ЕМКО» та «Елекон».

Наших під скорочення…

За показниками кількість вітчизняних офіційних виробників скоротилась. Передусім, це стосується великих заводів ще «радянського» зразка. Ті з них, що лишаються «активними гравцями» на ринку, практично втратили сегмент побутових світильників. Наприклад, ВАТ «Ватра» майже не виготовляє побутових світильників, їх виробництво здійснюється винятково на замовлення. Основною причиною цих процесів фахівці вважають неконтрольоване збільшення на ринку подібної дешевшої імпортної продукції, насамперед, азійської та китайської. Істотною є й причина виробничого характеру. Велике конвеєрне виробництво важко переобладнати для виготовлення невеликих партій різноманітної продукції. Ще з радянських часів у країні відсутні кілька ланок виробництва комплектуючих. Одна із найскладніших – проблема виробництва скляних плафонів. Витрати енергії на їхнє виготовлення зависокі, тому вони не здатні конкурувати з імпортними. Закономірний наслідок – навіть великі компанії дедалі частіше застосовують китайські, тайванські та турецькі комплектуючі.Оскільки власне процес складання побутових світлотехнічних приладів не потребує великих витрат та дорогого обладнання, частина українських фірм налагодила збирання в Україні світильників лише з імпортних комплектуючих. Однак деякі підприємства не збирають світильники в Україні, аби не втратити потенційну якість (прикладом є завод елітних світильників «Оріон» у Відні). В цьому вони переймають досвід великих світових фірм, які вже організували таке збирання в нашій державі з деталей власного виробництва. Митні платежі на ввіз комплектуючих в Україну досить високі – це впливає на кінцеву ціну виготовленої з них продукції. Тому розвиток сировинної бази для подальшого перетворення таких складальних виробництв у готові вироби є життєвонеобхідним.

Імпорту – «зелене світло»

Українські оптові оператори на ринку світильників пропонують 4-5 тисяч різних видів світлотехнічної продукції, 60-70% якої – іноземного походження. Частка імпорту на ринку промислових світильників за останні роки майже не змінилась і становить 30-35%. Незмінним лишився і широкий список країн-постачальників. В Україну імпортуються промислові світильники з Іспанії, Німеччини, Австрії, Бельгії, Італії, Польщі, Словаччини, Тайваню, США, Китаю і Туреччини, а також із Росії та Білорусії. Переважна більшість імпортної продукції (60-70%) представлена такими відомими брендами, як Philips і General Еlесtrіс (зокрема, Farel, польського виробника компанії Philips). Частка імпорту з країн СНД порівняно невелика через те, що різниця в ціні та якості між російською і вітчизняною продукцією незначна.Виробники з країн СНД представлені на нашому ринку російськими підприємствами – «Технолюкс», Ардатовський світлотехнічний завод (Мордовія), Лихославльський завод світлотехнічних систем (Московська обл.), а також білоруським заводом «World Industry». Стабільний сегмент ринку займають польські світильники. Як зазначає директор ТзОВ «Okta» Надія Радевич, польські світильники найбільш адаптовані до нашого ринку, позаяк здешевлені і мають хорошу якість. Однак їм бракує фантазії, відтак, вони не можуть задовольнити смаки вибагливих покупців.

У моді надійність і класика

У цінових групах представлені всі сегменти побутових світильників: дешеві (до 200 грн), середньої вартості (200-1500 грн) і дорогі (від 1500 грн). Перевага належить, безумовно, дешевому сегменту, який за різними оцінками, забезпечує близько 50% продажу. Проте в 2002 р. проявилася, а в 2005 р. стала чіткою тенденція до зростання попиту на середні та дорогі моделі. Надалі, безперечно, вона зростатиме. Останнім часом покупці світильного обладнання готові викласти «кругленьку» суму за вишуканість, елегантність, надійність та економічність світильника.Попит на світильники має сезонний характер. Основний бум припадає на осінньо-зимовий період, позаяк завершуються ремонти, і до зимових свят люди намагаються поліпшити побут, освіжити інтер’єр. В асортиментній групі оператори відзначають поступовий перерозподіл попиту від світильників загального світла (люстр) на користь бра і торшерів. Дедалі більше споживачів притримуються європейської моди, освітлюючи і прикрашаючи інтер’єри за допомогою настінних чи підлогових джерел освітлення.Щодо модних тенденцій у дизайні світильників слід зауважити, що в минуле відійшов авангард, сьогодні класика успішно витіснила хайтек. Кольорова гама – стримана: золоті відтінки, спокійні тони, патина, мідь, бронза, матовий хром, срібло. Надзвичайно актуальним є придбання цілої родини світильників, яка складається із люстри, бра, настільної лампи, торшера, що дає можливість створити завершений інтер’єр квартири чи будинку в одному стилі. Набули поширення галогенні системи, дворівневі точкові світильники та люмінесцентні підсвітки по периметру.Український покупець на сьогодні віддає перевагу відносно дешевому світильнику ціною 100-700 грн, виготовленого в Китаї чи Туреччині, й, водночас, високоякісним енергозберігаючим лампочкам виробництва Philips, Osram і General Еlесtrіс. До того ж лампочки розжарювання стають більш популярними, замінюючи галогенні бренди, які були популярними два роки тому. Однак поява нової галогенної лампочки G9 дає можливість мінімізувати розміри світильника, тому дизайнери матимуть велике поле для діяльності.